تاریخ انتشار: ۱۸ شهر ۱۳۹۴

وزارت علوم در واکنش به ادعای اعطای ۹۰۰ بورسیه غیرقانونی در دولت یازدهم جوابیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش “گذارخبر”، متن کامل این جوابیه به شرح زیر است:

عطف به مصاحبه منتشر شده در بعضی رسانه­ ها به نقل از یکی از مسئولان دولت سابق با عنوان بورسیه بی سرو صدای ۹۰۰ نفر در دولت یازدهم به منظور تنویر افکار عمومی به استحضار ملت شریف ایران می­‌رساند:

۱- سیاست اعطای بورس در این دوره کماکان ادامه دارد؛ اما، در «حداقل مورد نیاز»، با «رعایت قوانین و مقررات» و با «در نظر گرفتن کیفیت علمی لازم».

بورسیه کردن بی ­سروصدای ۹۰۰ نفر ادعایی است که می‌­توان آن را به تعمیم عملکرد مسئولان سابق به مسئولان فعلی، توسط مصاحبه کننده نسبت داد.

وزارت علوم، تحقیقات وفناوری با عملکرد شفاف خود چیزی برای پنهان کردن ندارد.

همان طور که در گزارش عملکردهای سالانه سازمان امور دانشجویان در تاریخ های ۱۵/۱۲/۹۲ و ۷/۲/۹۴ هم آمده است، از ابتدای کار دولت یازدهم تا پایان ۳ ماهه اول سال ۹۴، جمعاً ۹۵۶ نفر حکم بورس داخل را دریافت کرده‌­اند، بدین ترتیب که:

الف- تعدادی از این افراد همان بورسیه­‌های موسوم به «تبدیل به داخل» هستند که صدور حکم برای آن‌ها بر اساس التزام به تعهدات گذشته صورت پذیرفته است.

ب- تعدادی از این افراد نیز بعد از پذیرفته شدن در آزمون دوره‌های دکترا و موفقیت در مصاحبه های علمی، با توجه به سوابق علمی و پژوهشی خود، از مزایای بورس با جایابی در دانشگاه‌های در حال توسعه استفاده کرده‌­­اند.

اکثر قریب به اتفاق سهمیه محدود توزیع شده در سال‌های ۹۳ و ۹۴ هنوز موفق به استفاده از مزایای بورس نشده­‌اند. ضمن آن‌که سنت­‌هایی نظیر تبدیل بورس خارج به داخل در این دوره کاملاً متوقف شده است.

در حوزه اعزام دانشجو به خارج نیز، از اوایل دولت یازدهم، اعزام دانشجو در دوره‌­های دکترا به خارج از کشور، فقط بر اساس «قانون اعزام دانشجو» امکان پذیر بوده و انتخاب متقاضیان از طریق آزمون نیمه متمرکز به همراه کنترل‌­های دقیق علمی صورت می‌گیرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس