تاریخ انتشار: ۱۶ شهر ۱۳۹۴
«دولت روحانی به 900 نفر، بی سر و صدا بورسیه اعطا کرده است»؛

این مقام سابق از سن بالای هیأت دولت گرفته تا انحصارگرایی خودروسازان داخلی و رویکرد فرهنگی دولت را نقد کرده، ولی آنچه سخنان وی را بسیار مهم جلوه می‌دهد، ادعایی است که وی درباره بورسیه ها مطرح کرده و اگر صحیح باشد، باید پذیرفت که اتفاقی بسیار بزرگ تر از ماجرای سه هزار بورسیه، در حال وقوع است.

معاون دولت قبل مدعی شد: «در دولت فعلی به ٩٠٠ نفر بی سروصدا بورسیه تحصیلی اعطا شده است».

به گزارش “گذار”، پس از آنکه ماجرای بورسیه ها به استیضاح و عزل یک وزیر گره خورد، در نهادهای مختلف بررسی شد، درباره آن رأی صادر و این رأی تجدیدنظر و در همه این روند، به شدت درباره آن بحث و مجادله و حتی حاشیه سازی شد، به نظر می‌رسید که ماجرا فیصله یافته؛ اما سخنان یکی از مقامات سابق حکایت از آن دارد که گویا قرار نیست این داستان هرگز مختومه شود.

لطف‌الله فروزنده دهکردی، معاون پارلمانی رئیس جمهور در دولت دهم که در همایش استکبارستیزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان سخن می‌گفت، با تأکید بر اینکه جنبش دانشجویی باید در حوزه مطالبه گری پیشرفت و جهاد علمی پیشگام باشد، گفت: باخبر هستم که در دولت فعلی به ٩٠٠ نفر، بی سروصدا بورسیه تحصیلی اعطا شده است.

فروزنده در ادامه ایرادات دیگری هم متوجه دولت فعلی دانست و از سن بالای هیأت دولت گرفته تا انحصارگرایی خودروسازان داخلی و رویکرد فرهنگی دولت را مورد نقد قرار داد؛ اما آنچه سخنان وی را بسیار مهم جلوه می‌دهد، ادعایی است که وی درباره بورسیه ها مطرح کرده و اگر صحیح باشد، باید پذیرفت که اتفاقی بسیار بزرگ تر از ماجرای سه هزار بورسیه، در حال وقوع است.

از این روی بزرگتر که می‌بینیم دولت یازدهم در نیمه راه خود قرار دارد و اگر در دو سالی که بر سر کار بوده، (با اغماض از این نکته که در سال اول دولت، زمانی که بورسیه ها مشخص می‌شدند، وزارت علوم با سرپرستی اداره می‌شد و وزیر نداشت) توانسته ۹۰۰ نفر را بی سر و صدا بورسیه کند، به این معناست که تا پایان عمر دولت، این عدد رشد بالایی خواهد داشت و به عددی بزرگتر از سه هزار که در دو دولت رقم خورده بود، خواهد رسید.

البته ناگفته پیداست که منظور فروزنده از بی سر و صدا بودن اعطای بورس به این نهصد نفر، خارج از روال بودن این اتفاق بوده نه چیز دیگر، چراکه صحبت کردن درباره فعلی که قانونی رخ داده و تعدادش بیش از ۹۰۰ نفر در دو سال است، اهمیتی ندارد؛ به عبارت بهتر، معاون دولت قبل مدعی شده که از بورس‌های اعطا شده در دولت فعلی، نهصد تایشان خارج از روال بوده یا در روند اختصاصشان به افراد، دست کم برخی ضوابط و مقررات ندید گرفته شده است.

بنابراین، نه تنها این بورسیه‌های ادعا شده، هیچ تفاوتی با بورسیه‌های غیرقانونی در دولت قبل ندارد، بلکه به جهاتی از آن بدتر است، زیرا پیگیری های فراوان صورت گرفته درباره پرونده بورسیه های دولت قبل، زنگ هشداری برای مسئولان بود تا مبادا تصور کنند که هرگز به اعمال و رفتارشان نظارت نخواهد شد و تکرار تخلفات، حکایت از بی توجهی به این هشدارهای اکید را خواهد داشت.

بدین ترتیب هم به اهمیت ماجرا پی خواهیم برد و هم به ضرورت پیگیری این ادعا توسط نهادهای مختلف، به ویژه نهادهایی که در ماجرای بورسیه ها، در این باره تحقیق و بررسی کرده‌ بودند، زیرا برای کسی پذیرفتنی نخواهد بود هنوز یک پرونده در این باره بسته نشده، پرونده مشابهی با همان موضوع شکل بگیرد و بار دیگر مباحثی مطرح شود که فضای کشور را ملتهب کند.

با این ملاحظات، جا دارد از مسئولان بخواهیم با پیگیری سریع ماجرا، مانع از گسترش فسادی شوند که فرونده مدعی وقوع آن در دو سال اخیر است و در ادامه اعلام آمادگی کرده و متذکر شویم در صورتی که این مقام سابق یا هر مقام دیگری، مستنداتی درباره تکرار تخلفات در روند اعطای بورس تحصیلی دارند، «تابناک» آمادگی انتشار آن را دارد.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس