تاریخ انتشار: ۰۳ مرد ۱۳۹۴
چمدان کوچ کدام یک از وزرا و استانداران بسته خواهد شد؟

تغییرات مطلوب تغییراتی است که بتواند ساختار را بهینه و کارایی وزارتخانه ها و سازمان ها را در راستای منافع عمومی ارتقا بخشد و اگر قرار بر تغییر چهره ها باشد، تغییرات نه مطلوب که هزینه بر است

به گزارش گذارنیوز   مذاکرات هسته ای به پایان رسید و بخش عمده ای از مشغله های بیرونی دولت که انرژی و پتانسیل فراوانی از آن سلب می کرد، مرتفع شد. شعار تعامل سازنده با جهان کارگر افتاد و اکنون هنگامه تحقق وعده های دیگر است، نجات اقتصاد ایران اکنون بستر مناسبی یافته و محدودیت ها بتدریج از پای آن می گسلد.

در حوزه داخلی نیز مردم و حامیان دولت انتظار توجه بیش تر به مولفه های اقتصادی و سیاسی و بسط و تعمیق حقوق شهروندی و مدنی را دارند.در این میان البته بدیهی و طبیعی است که برای اجرایی شدن سیاست های دولت و وعده های کاندیدای منتخب نیازمند ساختار و تشکیلاتی منسجم و هماهنگ هستیم. در طول دو سال گذشته در چندین مرحله رئیس جمهوری به تلویح و به تصریح اشاره کرده که برخی ارکان دولت و کارگزاران آن با رویکردهای اعلامی و سیاست های اعتدالی دولت همخوانی ندارند.

اکنون دو سال از عمر دولت گذشته و عملکردها برای قضاوت و تصحیح اشتباهات مشخص شده و حال که دولت از گذرگاه خطیر مذاکرات عبور کرده و کشور را از پیچی مهم گذر داده است، هم می تواند با فراغ بال بیش تر به تصحیح ساختار خود بپردازد و هم لازم و ضروری است که با توجه به فرصت دو ساله باقیمانده و نیز فرصت ایده آلی که در برابر کشور با توجه به زدودن تحریم ها قرار گرفته با بهره گیری از مدیریت بهینه و کارآمد این ظرفیت مطلوب و فرصت طلایی را در مسیر توسعه پایدار و بهبود شرایط کشور در حوزه های مختلف قرار دهد. بدیهی است که در چنین شرایط خطیری آسیبی که از سوی مدیران ناکارآمد متوجه کشور خواهد شد بیش و پیش از هر شرایطی است.

مرور عملکرد برخی وزارتخانه و نیز نمایندگان اجرایی دولت در اقصی نقاط کشور یعنی «استانداران» لزوم تغییرات و اصلاح روندها را ضروری نشان می دهد. در همین رابطه اخبار به دست آمده از منابع موثق موید آن است که دولت به دنبال تغییرات در برخی وزارتخانه ها و نیز استانداران است.

فارغ از این اخبار دریافتی که دستمایه نگارش این مطلب است، برخی وزارتخانه ها به دلیل عدم ایجاد تحول در روندها و رویه های خود و به تبع آن نارضایتی مردم قطعا نمی توانند بر اساس اهداف و رویکردهای اعلامی از سوی دولت نمره قبولی بگیرند و به نظر می رسد در فضای پسا توافق کاندیدای تغییر و تحول باشند.

وزارت ورزش و جوانان که پس از فراز و فرودهای بسیار محمود گودرزی را بر راس خود دید، در طول مدت سپری شده همواره با انتقادات در حیطه های مختلف عملکردی روبرو بوده است. وزیری که خود نیز باور نداشت بر کرسی وزارت تکیه خواهد زد چهره آکادمیکی است که نتوانسته حوزه پر تلاطم ورزش را مدیریت کند، گودرزی که توسط فرجی دانا به رئیس جمهوری در شرایط خاص آن روزها معرفی شد و هیچ گاه در میان گزینه های اولیه و حتی ثانویه نبود.
اظهارات جنجالی و غیر حساب شده، ادامه روندها و رویه های ناکارآمد قبلی به دلیل بهره گیری از مدیران دولت قبلی و چهره های نا اشنا و بدون سابقه مدیریتی مشخص در بعضی از معاونت ها و ادارات کل وزارتخانه و عدم اصلاح ساختار وزارتخانه در سطوح مدیریتی، عدم توجه مطلوب به حوزه بسیار خطیر جوانان و مغفول ماندن این حوزه و فقدان برونداد مطلوب، رویکردهای منفعلانه و غیر سازنده که وزیر ورزش را نه در کانون و نقطه ثقل مدیریتی ورزش کشور که در حاشیه آن قرار داده از نقاط ضعف عدیده گودرزی است و به نظر می رسد در شرایط تازه و با گذر از زمانی که وی به شکل اضطراری بر صندلی وزارت تکیه زد، او جزو اولین کاندیداهای تغییر باشد.

وزیر آموزش و پرورش نیز که یکبار از زیر تیغ استیضاح گذشته است نیز نه تنها نتوانسته با سیاست های دولت و همسو با تحولات مطلوب مد نظر آن پیش برود که اقبال عمومی نیز در میان معلمان و اقشار فرهنگی ندارد و جامعه فرهنگی کشور از عملکرد وزیر راضی نیستند و به نظر می رسد این بار نتواند از پاستور نمره قبولی بگیرد و همانند بهارستان از زیر تیغ به سلامت گذر کند به خصوص که یکی از ایرادات بسیار جدی که به وی وارد است برخوردار انفعالی در برابر نمایندگان است که این بار نقطه ضعف و نه نجات بخش وی است.

محمدرضا نعمت زاده سابقه ای درخشان در سال های دور دارد اما وزیر صنعت و معدن و تجارت در دولت یازدهم نتوانسته حتی نزدیک به آن چیزی باشد که در گذشته بود، حوزه فراگیر وزارتخانه وی با ایرادات فراوانی دست به گریبان است بالاخص در حوزه کنترل بازار و اصناف شاهد ادامه همان روندها و رویه های سابق هستیم و البته در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست وزیر از میان فعالین عرصه ای انتخاب شود که در آن ذینفع است! علاوه بر آن وزیر صنعت با دیگر بخش های اقتصادی دولت هماهنگ نیست و این اختلاف درونی دودش به چشم مردم و اقتصاد کشور می رود به خصوص که در شرایط پسا تحریم نیازمند انسجام و هماهنگی در ارکان اقتصادی دولت هستیم، محافظه کاری و عدم بهینه سازی ساختار مدیریتی وزارتخانه حساس صنعت و معدن و تجارت و بالتبع آن عدم رضایتمندی مردم از دیگر ایرادات مهم کهن سال ترین وزیر کابینه است.

علی ربیعی از حلقه یاران ویژه روحانی طی چند دهه بوده و شاید تغییر وی برای رییس جمهور خوشایند نباشد اما گویا حوزه وسیع و گسترده وزارت کار و رفاه و تامین اجتماعی که او عهده دار مسئولیت آنست آنگونه که بایسته و شایسته بوده سر و سامان پیدا نکرده است و ربیعی در مدت دو سال باقی مانده تا پایان دولت یازدهم به عنوان مشاور سیاسی رییس جمهور به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
ربیعی بر خلاف انتظارها در وزارتخانه ای که بیش ترین سر کار را با مردم و اقشار آسیب پذیر دارد نتوانسته تحولی بنیادین را ایجاد نماید و در اکثر موضوعات از قبیل سبد کالا، حذف اقشار متمول از دریافت یارانه، نارضایتی گسترده مردم از ساختار فشل و رویه های اشتباه ادارات و شعب تامین اجتماعی عملکرد مناسبی نداشته و ساختار وزارتخانه ای که از تجمیع سه وزارتخانه برآمده با همان ایرادات قدیمی و بدون نوآوری و بروز رسانی و‌ ساختار بورکراتیک ناکارآمد اداره می شود.

علاوه بر وزارتخانه های پیش گفته که زمزمه های تغییر در آن جدی است و عملکردها نیز موید همین معناست، سخن از تعویض برخی استانداران نیز به گوش می رسد.

بنابر شنیده ها استانداران تهران و خوزستان گزینه های تغییر در این رده هستند. استاندار تهران که خود شاید اهمیتی در حد وزیر دارد و تغییر وی بواسطه عدم اعمال تغییرات مطلوب در سطوح مدیریتی بالاخص شهر تهران است و استاندار خوزستان که هر چند عملکرد وی از نظر مردم قابل قبول به نظر می رسد اما به دلیل عدم هماهنگی وی با تهران و برخی ناهماهنگی با معاونین و وزرا و نگاه استان محور باعث گردیده یکی از گزینه های تغییر باشد.

در خصوص تغییرات در دولت که ضروری به نظر می رسد این نکته نباید به فراموشی سپرده شود که تغییرات مطلوب تغییراتی است که بتواند ساختار را بهینه و کارایی وزارتخانه ها و سازمان ها را در راستای منافع عمومی ارتقا بخشد و اگر قرار بر تغییر چهره ها باشد، تغییرات نه مطلوب که هزینه بر است. در گزارش های بعدی سعی خواهیم کرد با تمرکز بیش تر روی نقاط ضعف وزارتخانه هایی که نه در حد وزیر اما در سطوح دیگر نیازمند تغییرات و بهینه سازی هستند، گزارش هایی را ارائه دهیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس