تاریخ انتشار: ۱۰ فرو ۱۳۹۵

می‌توان گفت لاریجانی یکی از برندگان اصلی انتخابات اسفند ماه بود. او به واسطه رقابتی که میان اصول‌گرایان و اصلاح طلبان در انتخابات درگرفت و بدون حضور در بطن رقابت شاهد کنار رفتن مهم ترین مخالفان خود بود

به گزارش “گذارنیوز”  سال ۹۴ برای لاریجانی سال ویژه بود. یکی از اصول‌گرا ترین چهره‌های سیاسی ایران با یک تغییر استراتژی تبدیل به مهم ترین حامی دولت روحانی در مقابل دوستان خود شد و کار به جایی رسید که رئیس مجلس برای حضور در انتخابات اعلام استقلال کرد. تا لاریجانی همچون روحانی و هاشمی راه جدیدی را برای آینده سیاسی خود انتخاب کند.

او در انتخابات هفتم اسفند سال ۹۴ یک بازنده فاتح بود. لاریجانی در این انتخابات هم باخت و هم برد. در نگاه اول که مربوط به میزان رای لاریجانی در قم است باید بگوییم او یکی از بازندگان بزرگ انتخابات هفتم اسفند است. لاریجانی با ۲۲۵ هزار و ۵۵۶ رای یعنی هفتاد هزار رای کمتر نسبت به نفر اول، در جایگاه دوم ایستاد. این رای برای لاریجانی یک شکست محسوب می‌شود. دو نامزد مورد حمایت لاریجانی یعنی بنایی و شادنوش هم نتوانستند نظر مثبت مردم قم را به خود اختصاص دهند تا لاریجانی همراه با دو نیروی جبهه پایداری از شهر قم راهی مجلس دهم شود.

کمتر کسی از ناظران سیاسی انتظار داشت که لاریجانی با این وضعیت راهی مجلس شود. البته در این میان نباید از تخریب‌های صورت گرفته علیه رئیس مجلس در قم به راحتی گذشت. اعلام استقلال لاریجانی از جریان اصول‌گرایی باعث شد تا او زیر آماج شدیدترین حملات جریان پایداری قرار بگیرد.

در نگاه دیگر اما لاریجانی برنده بزرگ انتخابات مجلس دهم بود. رای مردم تهران و شهرستان‌ها «نه» بزرگی بود به مخالفان لاریجانی در مجلس نهم. علی لاریجانی در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی مورد شدید ترین هجمه‌های جبهه پایداری قرار گرفت. شاه بیت جلسات مجلس نهم در چهار سال گذشته درگیری لفظی نمایندگان جبهه پایداری مانند رسایی و کوچک زاده با رئیس مجلس بود. این افراد به طور معمول با هر تصمیم رئیس مجلس مخالف بودند و آن را برخلاف شان نمایندگی می‌دانستند.

به طور مثال مهدی کوچک زاده که در انتخابات اخیر (۷ اسفند ۱۳۹۴) در تهران در رتبه ۶۴ قرار گرفت در مورد مدیریت لاریجانی می‌گوید:« مصداق افراطی‌گری پا را از قانون آنسو گذاشتن است و از نظر من مصداق بارز افراطی‌گری مدیریت آقای لاریجانی در مجلس است. ایشان وقتی می‌خواهد یک اتفاقی بیفتد قوانین را زیر پا می‌گذارد »

در جریان تصویب برجام در مجلس نهم که به شدت مورد اعتراض دلواپسان توافق هسته‌ای صورت گرفت، حمید رسایی در سخنان تندی خطاب به رئیس مجلس و در اعتراض به تصویب برجام گفته بود:« آقای لاریجانی مگر شما مثل آیین نامه عمل کردید؟ شما صبح امروز آیین نامه را زیر پا گذاشتید، اجازه ندادید مخالف در مورد طرح اجرای برجام حرف بزند و پیشنهادات مطرح شود، شما امروز صبح در بررسی برجام آیین نامه را زیر پا گذاشتید، شما آیین نامه را لگدمال کردید، دیگر آیین نامه ای وجود ندارد.» رسایی در این لحظه کتابچه آیین نامه ای را که در دست داشت به سویی پرتاب کرد.

در جریان معرفی کاندیدای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات و صداو سیما در مجلس، زاکانی، لاریجانی را دیکتاتور خواند. مسئله‌ای که باعث شد رئیس مجلس در پاسخ به این اتهام بگوید:« رفتار شما دیکتاتوری است؛ من رئیس مجلس هستم چطور در جاهایی دیگر شماها نمی‌گوید دیکتاتوری! الان می‌گوید نظر رئیس مجلس دیکتاتوری است.»

همانطور که مشاهده می‌کنید لاریجانی در مجلس نهم روزهای سختی را سپری کرده است. انتخابات ۷ اسفند باعث شد تا مخالفان سرسخت او به ویژه از شهر تهران از راه یابی به مجلس بازبمانند. در مجلس دهم دیگر خبری از « حداد عادل، زاکانی، رسایی، کوچک زاده، حسینیان، زارعی و دیگران» نیست و اگر لاریجانی بتواند به کرسی ریاست مجلس دهم تکیه بزند، روزهای آرام تری را نسبت به مجلس نهم خواهد داشت.

می‌توان گفت لاریجانی یکی از برندگان اصلی انتخابات اسفند ماه بود. او به واسطه رقابتی که میان اصول‌گرایان و اصلاح طلبان در انتخابات درگرفت و بدون حضور در بطن رقابت شاهد کنار رفتن مهم ترین مخالفان خود بود. برای لاریجانی مجلس بدون رسایی و کوچک زاده، یک مجلس مطلوب و دلنشین است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس