تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۴
از بخارست تا استانبول;

جالب است که با وجود اینکه شغل جاسوسها بسیار مخفی و محرمانه است، آنها از محیطهای عمومی برای انجام داد و ستدهایشان استفاده می‌کنند. در زیر با پاتوقهای جاسوسهای جهان آشنا می‌شوید.

هتل آتن، بخارست 
هتل آتن در پایتخت رومانی به خاطر نقشی که به عنوان لانۀ جاسوسها در جنگ جهانی دوم و جنگ سرد داشت، مشهور است. این هتل در سال ۱۹۱۴ درست قبل از جنگ جهانی اول ساخته شد و در سال ۱۹۳۷ درست پیش از جنگ جهانی دوم مورد تعمیر قرار گرفت. این هتل کمینگاه جاسوسان بریتانیایی و جاسوسان گشتاپو بود که در آستانۀ جنگ جهانی دوم اطلاعات جمع آوری می‌کردند. دولت کمونیستی تازه، این هتل را در سال ۱۹۴۸ ملی کرد و در همۀ اتاقها و تلفنها شنود کار گذاشت و کارکنان هتل نیز هم خبرچین بودند. هیلتون این هتل را در سال ۱۹۹۴ خریداری کرد.

 

پاتوق جاسوسهای جهان کجاست؟

لو میوریس، پاریس 
در این رستوران فرانسوی بود که فلیکس بلوش، از وزارت خارجۀ آمریکا، در سال ۱۹۸۹ با رینو گیکمان، مامور کا گ ب ملاقات کرد. ماموران ضداطلاعات فرانسه از بلوش در حالی که با یک کیف سیاه وارد می‌شد عکس و زمانی که بدون کیف رستوران را ترک می‌کرد عکس گرفته بودند. در مقابل عکس ورود بدون کیف و خروج با کیف گیکمان نیز گرفته شده بود. اف بی آی هرگز نتوانست اتهامی را در مورد بلوش اثبات کند، و او که یک کلکسیون‌دار تمبر بود، ادعا کرد که به گیکمان تمبر داده است.

پاتوق جاسوسهای جهان کجاست؟

میدان سرخ، مسکو 
میدان مرکزی مسکو احتمالاً وعده‌گاه دهها ملاقات جاسوسی بوده است، اما در یکی از این ملاقاتها که به تازگی افشا شده، گویا ولادیمیر پوتین، رییس جمهور کنونی روسیه که در آن زمان برای آژانس اطلاعاتی روسیه کار می‌کرد، در جریان نقشۀ کا گ ب برای شرمسار کردن رونالد ریگان، رییس جمهور وقت آمریکا، در سفرش به روسیه، نقش داشته است. گفته می‌شود که پوتین در پوشش مبدل مسئولیت داشته تا در مقابل دورینها از کارنامۀ حقوق بشری آمریکا سوال کند.

پاتوق جاسوسهای جهان کجاست؟

پارک هتل، استانبول 
استانبول در زمان جنگ جهانی دوم، “پایتخت جاسوسان” اروپا بود. این هتل نیز به خاطر محبوبیتش نزد ماموران مخفی مشهور است. این هتل که در دهۀ ۴۰ میلادی در نزدیکی کنسولگری آلمان قرار داشت، میزبان الایِزا باسنا، جاسوس مشهور نازی که نام مستعارش “سیسِرو” بود، بوده است. کیم فیلی، جاسوس دوجانبۀ مشهور بریتانیایی که برای اتحاد شوروی کار می‌کرد نیز در زمان ماموریتش از سوی دولت بریتانیا در سال ۱۹۴۷ در استانبول زیاد به این هتل سر می‌زد.

پاتوق جاسوسهای جهان کجاست؟

چِرینگ کراس هتل، لندن 
در سال ۲۰۰۳، در اینجا بود که دانشمند ارشد وزارت دفاع، دکتر دیوید کلی به صورت پنهانی با گزارشگر بی‌بی‌سی اندرو گیلیگان ملاقات کرد و نگرانی‌ خود را راجع به سلاحهای کشتار جمعی صدام حسین، در واقع عدم وجود این سلاحها، ابراز کرد. در حالی که جنگ عراق نزدیک می‌شد، بی‌بی‌سی نظری را پخش کرد که گفته بود در مورد سلاحهای کشتار جمعی عراق بزرگنمایی شده است. کلی در پی این ماجرا تحت فشار افکار عمومی و استرس و هراس قرار گرفت و نهایتاً در ۱۷ جولای آن سال در نزدیکی خانه‌اش خودکشی کرد.

پاتوق جاسوسهای جهان کجاست؟

پل واترلو، لندن 
گئورگی مارکوف، مخالف دولت بلغارستان، در سال ۱۹۷۸ بر روی این پل ترور شد. یکی از ماموران پلیس مخفی بلغارستان با چترش ساچمۀ قرص رایسین به او شلیک کرده بود.

پاتوق جاسوسهای جهان کجاست؟

لاکونفیلد هاوس، لندن 
این ساختمان در اوایل ۱۹۴۵، ساختمان مرکزی MI5 شد و از آن زمان نوسازی و مدرنیزه شده است. ساختمان اصلی پنجره‌های خاصی داشت که می‌شد روی آنها تیربار نصب کرد که اگر آلمانها زمانی به لندن رسیدند به کارگرفته شود.

پاتوق جاسوسهای جهان کجاست؟

گیبسون گاردنز، لندن 
آنا چپمن، متهم به جاسوسی برای روسیه، در سال ۲۰۰۲ به همراه شوهرش در این مجتمع آپارتمانی زندگی می‌کردند.

رستوران آرگاوی، مسکو
در دهۀ ۱۹۵۰، پیوتر سمیونویچ پوپوف برای شاخۀ اطلاعاتی اتحاد شوروی و همین طور سازمان سیا کار می‌کرد. بعد از این که کا گ ب به او مشکوک شد، کیفیت اطلاعاتی که پوپوف برای آمریکایی‌ها جمع‌آوری می‌کرد افت کرد، که چرا که مجبور بود احتیاط بیشتری به خرج دهد. در دستشویی این رستوران بود که پوپوف یادداشتی به رابط سیا داد که در آن گفته بود کا گ ب او را تحت نظر دارد. او چند ماه بعد اعدام شد.

پاتوق جاسوسهای جهان کجاست؟

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس