تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۴

همزمانی بررسی لایجه بودجه ۹۵ با برنامه ششم، تشکیل سه کمیسیون تلفیق در مجلس، فشار زمانی به دلیل نزدیکی انتخابات مجلس و افت قیمت نفت چهار ویژگی متمایزکننده لایجه بودجه سال ۹۵ با سال‌های گذشته است.

به گزارش “گذارخبر”  اگرچه بر اساس وعده‌های مکرر قرار بود دولت لایحه بودجه سال ۹۵ را ۱۵ آذرماه تقدیم مجلس کند اما دولت یازدهم بر خلاف دو سال گذشته، نتوانسته سومین بودجه خود را به موقع به مجلس ارائه دهد.

گفته‌های مسوولان حاکی از آن است که قرار بوده برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه همزمان با هم روانه مجلس شود اما چون برنامه ششم توسعه هنوز در هیات دولت تصویب نشده، موجب شده لایجه بودجه هم با تاخیر روانه مجلس شود. تاخیری که برخی آن را یک هفته‌ای می‌دانند و برخی دیگر چند ماهه.

اما همزمانی ارائه برنامه ششم و لایحه بودجه سال ۹۵ تنها تفاوت لایجه بودجه امسال دولت با سال‌های قبل نیست. انتخابات مجلس شورای اسلامی هم اسفند ماه برگزار می‌شود. بر این اساس نمایندگان از چندین جهت با فشار زمانی مواجه هستند. چون هم باید برنامه ششم توسعه را در مجلس بررسی و تصویب کنند و هم لایجه بودجه سال ۹۵ را. همزمانی این دو با هم فشار مضاعف زمانی را به نمایندگان وارد خواهد کرد. اما جدای از آن کمتر از سه ماه تا برگزاری انتخابات مجلس باقیمانده و نمایندگانی که خواهان شرکت در مجلس بعدی هستند نیاز به زمان بیشتری برای تبلیغات دارند. در نتیجه همزمانی این سه رخداد و فشار کاری به نمایندگان هم دومین ویژگی بودجه امسال است.

افزایش حجم کاری نمایندگان سومین تغییر بودجه را دامن زده است. سه کمیسیون «تلفیق» در مجلس تشکیل شده است. این خبر را چند روز پیش غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرد و گفت: سه کمیسیون تلفیق در مجلس برای بررسی «لایحه برنامه ششم توسعه»، « لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور» و «دائمی شدن برخی احکام بودجه‌ای» تشکیل شده است و هر نماینده صرفا در یکی از این کمیسیون ها حضور خواهد داشت. این در حالی است که در سال‌های گذشته تنها یک کمیسیون تلفیق در مجلس ایجاد می‌شد تا بررسی بودجه را بر عهده بگیرد.

چهارمین ویژگی متمایز بودجه بحث قیمت نفت است. اگرچه سال گذشته هم کاهش قیمت نفت مشکلاتی را در تدوین و تصویب قیمت نفت در بودجه ایجاد کرده بود و در نهایت هیچ‌کدام از نمایندگان اعلام نکردند قیمت نهایی نفت چه میزان بوده است، اما اکنون قیمت نفت به پایین‌ترین حد ممکن خود رسیده است. قیمت نفت در حالی به کانال ۳۰ دلاری نزدیک شده که برخی همچنان پیش‌بینی می‌کنند این روند نزولی ادامه خواهد داشت و در نهایت بر درامدهای نفتی ایران تاثیر گذاشته و آن را به شدت کاهش خواهد داد.

پیش از این اگرچه رئیس جمهور گفته بود درامدهای نفتی امسال ۲۵ میلیارد دلار بوده اما چندی بعد سخنوگی دولت اعلام کرد درآمدهای امسال به زحمت به ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار خواهد رسید. اکنون با کاهش بیشتر قیمت نفت این نگرانی وجود دارد که درآمدهای نفتی بیش از این کاهش یابد. پس یا دولت و مجلس باید بودجه‌ای با هزینه‌های بسیار پایین تدوین کنند یا آنکه باید اتکای بودجه به مالیات را افزایش دهند.

هرچه هست امسال شاید جزو اولین سال‌هایی باشد که دولت و مجلس در تنگنای کاهش قیمت نفت قرار دارند.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس