تاریخ انتشار: ۱۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران با اشاره به اینکه در دولت یازدهم توجه مناسبی به بخش خصوصی شده، می‌گوید: باید این روند ادامه پیدا کند، تصدی‌گری‌ها کاهش یابد و به بخش خصوصی اعتماد و توجه بیشتری شود. به گزارش اقتصادنیوز، حمیدرضا صالحی می‌گوید: نباید نقد ما به این منجر شود که این […]

[ad_1]


نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران با اشاره به اینکه در دولت یازدهم توجه مناسبی به بخش خصوصی شده، می‌گوید: باید این روند ادامه پیدا کند، تصدی‌گری‌ها کاهش یابد و به بخش خصوصی اعتماد و توجه بیشتری شود.

به گزارش اقتصادنیوز، حمیدرضا صالحی می‌گوید: نباید نقد ما به این منجر شود که این دولت تضعیف شود، اما به نظر من دولت باید از فرصتی که برایش پیش‌آمده بیشتر استفاده کند. دولت قبل جایگاه کشورمان را تضعیف کرد ولی این دولت اقتدار و عزت ما را بازگرداند. در دولت قبل ما در خارج از کشور نمی‌توانستیم بگوییم ایرانی‌ام چون گفتن اینکه ایرانی‌ام بسیار سخت بود و پاسپورت ایرانی از حیز انتفاع خارج شده بود، اما با اقدامات دولت یازدهم امروز به محض اینکه اسم ایران را می‌آوریم، خارجی‌ها از اینکه با ما صحبت کنند خوشحال می‌شوند. این امتیازی است که نباید نادیده گرفته شود و از بین برده شود. انتقادات ما در زمینه‌های دیگر نیز نوعی ارائه راهکار است.

او سپس تأکید می‌کند: دولت یازدهم با توجه به پشتوانه‌ای که از رای مردم و حمایت بخش خصوصی دارد، باید بعضی از سیاست‌هایش را تغییر دهد و کابینه‌اش را ترمیم کند. باید دولت زمینه را برای تقویت تولید فراهم کند. زمانی که قیمت ارز را پایین نگه می‌دارند، به تولید و اشتغال کشور لطمه وارد می‌شود. با این کار در واقع دولت به واردات و تولیدکننده چینی سوبسید می‌دهد. وقتی کالای چینی بازار ایران را بگیرد، تولیدکننده ایرانی باید کارش را تعطیل کند و واردکننده بشود و در نتیجه اشتغال از بین می‌رود.

نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران سپس عنوان می‌کند: دولت می‌تواند توجه بیشتری به تولید و صادرات داشته باشد. اینکه در اقتصاد مقاومتی بر اقتصاد درون‌زای برون‌گرا تاکید می‌شود نکته بسیار مثبتی است. ما باید روی داشته‌های خود حساب کنیم و انرژی و آب کشور را به رایگان از دست ندهیم. وزارتخانه‌های نفت و نیرو باید سعی کنند داشته‌های کشور را حفظ کنند و انرژی کشور را از بین نبرند. توجه همه باید بر این موضوع متمرکز شود که چگونه صادرات کشور را رونق دهیم. در حال حاضر مشخص نیست اولین متصدی امور صادرات در کشور بعد از رئیس‌جمهور کیست. کشوری که می‌خواهد صادراتش را افزایش دهد و برای سال ۱۴۰۴ این چشم‌انداز را دارد که ۸۰ درصد درآمدهایش از طریق صادرات باشد، امروز یک متولی صادرات ندارد.

او می‌افزاید: البته درگیری‌هایی که در حوزه سیاست داخلی برای دولت ایجاد می‌کنند می‌تواند دلیلی باشد برای اینکه دولت دست به اصلاحات اقتصادی نزند، اما اصلاحات اقتصادی می‌تواند منجر به این شود که مشکلات سیاسی هم کمتر شود؛ یعنی تصمیم‌گیری در حوزه سیاست باید به دنبال تصمیم‌گیری در حوزه اقتصاد باشد. تا اینجا در این دولت به بخش خصوصی توجه مناسبی شده، اما باید این روند ادامه پیدا کند، تصدی‌گری‌ها کاهش یابد و به بخش خصوصی اعتماد و توجه بیشتری شود. البته خیلی از پل‌ها خراب شده،‌ اما هنوز اعتماد بین بخش خصوصی و دولت قابل‌ بازسازی است. دولت باید حرکت‌هایی در جهت استفاده از امتیازات برجام انجام دهد تا نشان بدهد که برجام برای کشور فواید زیادی داشته است.

صالحی در بخش‌های دیگری از این تحلیل نیز ضمن تشریح جزئیات مشکلاتی که وزارت نیرو در آغاز کار دولت یازدهم با آنها مواجه بوده، به تشریح دستاوردها و بررسی عملکرد وزارت نیرو در دولت یازدهم می‌پردازد. می‌توانید متن کامل این تحلیل را در شماره ۱۹۰ هفته‌نامه «تجارت فردا» که به صورت ویژه‌نامه منتشر شده بخوانید.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس