تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴

روزنامه “قانون” با انتشار گزارشی که بی ارتباط با پاراگراف آخر روزنامه وطن امروز نیست جایی که این روزنامه نوشته است:” روزی که دستاورد سال‌ها زحمات دانشمندان ایرانی با بتن سنگ شد! روزی که همزمان بود با ایام سالگرد شهدای هسته‌ای”.

در میان رسانه ها و روزنامه های نزدیک به شاید تیتر یک امروز “وطن امروز” عجیب ترین اقدام آن روزنامه باشد. این روزنامه دلواپس اجرای برجام و لغو تحریم ها با تیتر “دفن هسته ای” مدعی شده که دولت روحانی برنامه هسته ای را متوقف کرده است !

 

به گزارش خرداد، وطن امروز درباره خروج راکتور از قلب نیروگاه اراک با لحن بدبینانه و بی اعتمادی نسبت به دولت روحانی می نویسد:” از سوی دیگر رآکتوری که در حال راه‌اندازی بود اکنون اسقاط است و رآکتور بازطراحی شده آن قطعا سال‌ها طول می‌کشد تا به شرایط قبل از برجام برسد!  مردم ایران اکنون شاهد اقدامات کسانی هستند که عمده کارشان طی ۲ سال گذشته تحویل و تخریب دستاوردهای هسته‌ای بوده است! به عبارتی جز تخریب داشته‌ها به ازای تعویق تحریم‌ها، دولت مستقر تاکنون اقدام قابل توجهی در حوزه کشورداری انجام نداده است! البته تاسفبار‌تر اینکه شائبه‌های حزبی و انتخاباتی نیز در این باره وجود دارد. به هر حال بعدازظهر ۲۳ دی‌ماه ۹۴ در تقویم ایران ثبت شد! روزی که بزرگ‌ترین عملیات تخریب صنعت هسته‌ای دنیا در ایران تکمیل و قلب رآکتور اراک زیر سیمان دفن شد! روزی که دستاورد سال‌ها زحمات دانشمندان ایرانی با بتن سنگ شد! روزی که همزمان بود با ایام سالگرد شهدای هسته‌ای”.

این در حالیست که “عباس عراقچی” طی روزهای گذشته تاکید کرده است که قلب تازه راکتور قرار است بازطراحی شود و جایگزین قلب قدیمی تر در قلب اراک شود. به نظر می رسد علیرغم ادعای “وطن امروز” آن روزنامه سعی دارد در آستانه انتخابات و در حالی که می داند پس از اجرای برجام جریان دلواپس هیچ برگ برنده ای برای رو کردن نخواهد داشت به تحریف واقعیات روی آورد

در این میان، روزنامه “قانون” با انتشار گزارشی که بی ارتباط با پاراگراف آخر روزنامه وطن امروز نیست جایی که این روزنامه نوشته است:” روزی که دستاورد سال‌ها زحمات دانشمندان ایرانی با بتن سنگ شد! روزی که همزمان بود با ایام سالگرد شهدای هسته‌ای”. قانون با انتشار گزارشی تحت عنوان “بهره جناحی از شهدای هسته ای؛ نقدی به موضوع تقلیل ارزش های ملی به سطح بازی های گروهی” اقدام دلواپسان را مورد نقد قرار داده است”.

 

در میان روزنامه دلواپس نکته جالب توجه آن است که “جوان” رسانه نزدیک به سپاه علیرغم حفظ رویکرد انتقادی همیشگی خود در قبال دولت روحانی خط مشی معتدل تری را در مقایسه با وطن امروز اتخاذ کرده است. این روزنامه با انتشار مطلبی تحت عنوان “نوبت اجرای وعده های برجام” می نویسد:” سرعت زایدالوصف دولت برای انجام تعهدات برجام مثال‌زدنی است، به صورتی که از قاعده «رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود» نیز استفاده نمی‌نماید. به تعبیر بهتر، دولت در اجرای برجام پروسه اعتدال‌گرایی و اعتدال‌خواهی را استثنا کرده است. تحلیلگران سرعت مذکور را با دو رویکرد بدبینانه و خوشبینانه تحلیل می‌کنند. برخی بر این باورند که سرعت اجرای برجام از سوی دولت به خاطر مشکلات کشور و نهایتاً مشکلات مردم است که سرعت در اجرا می‌تواند به کاهش سریع‌تر آلام مردم و مشکلات اداره کشور منجر شود. دیدگاه دوم سرعت اجرای برجام را با انتخابات گره می‌زند که دولت تلاش می‌کند با نشان دادن اثرات اجرای برجام جهت‌گیری رأی و سازمان رأی را به صورت طبیعی در دست گیرد و مجلس همسو با دولت شکل گیرد. دیدگاه سومی هم وجود دارد که اگر اجرای برجام مشکلی را از مشکلات مردم حل می‌کند چه اشکالی دارد ثمرات آن در سبد دولت هم قرار گیرد. اگر دولت می‌تواند از مجرای برجام مشکلات را حل کند، حق اوست که خود ۹۰ این ۱۰۰ باشد و از آن بهره غیرمستقیم برد”.

البته این روزنامه در پایان بازهم همانند وطن امروز از تعطیلی راکتور اراک سخن گفته و نوشته است:” فراموشی رآکتور اراک فقط با گشایش عزتمندانه ممکن است. امید است انتظار و امید ملت با تدبیر عملی پاسخ گفته شود و سراب کنونی به رودخانه‌ای جوشان تبدیل شود. در این صورت مردم ایران حتماً قدردان زحمات دولتمردان خواهند بود و جبران زحمات را نیز در نظر خواهند داشت، در غیر این صورت راه پس و پیشی وجود نخواهد داشت”.

 

باید دست اندرکاران رسانه های دلواپس را به گزارش اخیر سی ان ان ارجاع داد که می نویسد:” روج قلب راکتور تحقیقاتی اب سنگین اراک و ریختن سیمان به جای آن. راکتور خود برای استفاده در جهت تحقیقات و تولید رادیو ایزوتوپ ها مورد بازطراحی قرار می گیرد تا از آن برای مصارف صلح آمیز پزشکی و صنعتی و دیگر توانایی های تولید پلوتونیوم که دیگر در درجه ساحت تسلیحاتی نیستند مورد استفاده قرار خواهد گرفت”.

 

در میان رسانه های دلواپس روزنامه “کیهان” تیتر اصلی خود را به موضوع بازتاب جهانی بازداشت تفنگداران امریکایی در ایران اختصاص داده بود و از آن تحت عنوان تحقیر امریکا در خلیج فارس توسط ایران یاد کرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس