تاریخ انتشار: ۲۵ شهر ۱۳۹۴

منع دولت به مردم برای استفاده بهینه از مصرف برق خانگی سال‌هاست که دغدغه دولتمردان کشور است و برای فرهنگ‌سازی و بهینه‌سازی مصرف برق میلیاردها تومان هزینه شده است؛ غافل از اینکه بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خود را نمی‌بیند و همچنان نمودار مصرفی‌اش سیر صعودی دارد.

به گزارش “گذارخبر” ، صنعت برق به عنوان صنعت زیربنایی و مادر نقش مهمی در توسعه اقتصادی و رفاه جوامع دارد. اهمیت برق از آن جهت است که به دلیل امکان به‌کارگیری تکنولوژی‌های مدرن‌تر و نیز ملاحظات زیست‌محیطی، در تمامی زمینه‌های فعالیت می‌تواند به عنوان انرژی مناسب انتخاب شود.

با پیشرفت و توسعه تکنولوژی، کوچک‌سازی و افزایش بهره‌وری سیستم‌ها و تجهیزات، با برقی شدن تجهیزات همراه است، به این معنی که بسیاری از فناوری‌هایی که از انرژی دیگری در آنها استفاده می‌شده، برقی می‌شوند و این خود دلیل محکمی است که باید به این انرژی مهم توجه جدی شود.

با توجه به اهمیت بیشتر برق در سطح جهان و در کشورهای پیشرفته نسبت به کشورهای درحال‌توسعه، پشتیبانی مناسبی از صنعت برق و رفع چالش‌های آن به عمل می‌آید، به همین منظور مطالعات گسترده‌ای به منظور تعیین چالش‌ها و چگونگی رفع آنها انجام شده یا در حال انجام است.

گستردگی سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها و اهمیت این موضوع که این سازمان‌ها چقدر از برق مصرفی کشور را سهیم هستند، چالشی است سئوال برانگیز. منع دولت به مردم برای استفاده بهینه از مصرف برق خانگی سال‌هاست که دغدغه دولتمردان کشور است و برای فرهنگ‌سازی و بهینه‌سازی مصرف برق میلیاردها تومان هزینه شده است؛ غافل از اینکه بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خود را نمی‌بیند و همچنان نمودار مصرفی‌اش سیر صعودی دارد.

کوچک‌ترین عضو مؤسسات و شرکت‌های دولتی کامپیوترها هستند که با یک حساب سر انگشتی خواهید دید که حداقل بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار رایانه عمدتاً سنتی در سازمان‌های دولتی و شبکه بانکی کشور وجود دارد و این رقم را اگر در کنار شرکت‌های نیمه دولتی قرار دهیم، بسیار بیش از این تعداد خواهد شد.

بگذارید با یک مثال شیوه محاسبه مصرف برق کامپیوترهای سنی را توضیح بدهیم. فرض کنید یک کامپیوتر با کیس سنتی در مؤسسات دولتی وجود دارد. این بدین معنی است که مصرف آن با توجه به پاور آن بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ وات در ساعت یا به شکل درست‌تر به صورت تناسبی ۴۵۰ / ۱۰۰۰ یعنی ۴۵/۰ کیلووات در هر ساعت است، یعنی به ازای هشت ساعت ۶/۳ کیلووات و با احتساب هر کیلووات۲هزارو ۹۳۳ ریال در پایان روز فقط یک کامپیوتر سنتی به همراه مانیتور مبلغ ۱۰ هزار ریال مصرف برق خواهد داشت و بسیار راحت است که هزینه مصرفی برق دولت را در خوشبینانه‌ترین حالت روزانه بیش از ۲ میلیاردو ۲۰۰ میلیون تومان بدانیم. یعنی به طور سالانه حدود ۶۶۰ میلیارد تومان هزینه برق ادارات دولتی است.

از هزینه برق ادارات و سازمان‌های دولتی که بگذریم، روزهای گذشته شرکت مدیریت برق کشور اعلام کرده مصرف برق کشور ۴۹ هزار و ۶۹ مگاوات است که حدود ۳۶۵ مگاوات آن واردات می‌باشد و همچنین طبق محاسبات مصرف برق ادارات و مؤسسات دولتی برابر با ۷هزار و ۹۲۰ مگاوات در روز خواهد بود.

کافی است از ۱۰ سال گذشته تا به امروز را نظاره کنیم تا بدانیم تکنولوژی‌های امروز نسبت به ۱۰ سال گذشته‌اش چه مقدار از مصرف برق را مدیریت می‌کنند. با نگاهی به کشورهای مترقی دنیا می‌توان متوجه شد هیچ کدام از ادارات از سیستم‌های سنتی استفاده نمی‌کنند و مهاجرت به کامپیوترهای کم‌مصرف مانند کامپیوتر‌های بدون کیس از اولویت شرکت‌های خصوصی و دولتی است.

بهینه‌سازی و صرفه جویی در مصرف برق تکنولوژی‌های جدید تا ۸۶ درصد یکی از مواردی است که در کنار سایر مزیت‌ها چون کاهش تولید گرما و کاهش هزینه سیستم‌های سرمایش، ‌کاهش سیم‌های دست وپاگیر و هزینه‌زا و کاهش فضای اشغال شده می‌تواند مدنظر دولتی‌ها قرار بگیرد.

کامپیوترهای بدون کیس مصرف برقی معادل ۰۹۰/۰ کیلووات در ساعت را دارند که با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهیم شد بیش از ۵۷۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی در مصرف برق و همچنین صرفه‌جویی مصرف روزانه ۶ هزار و ۳۳۶ مگابایت را دارد.

با بررسی اجمالی اعداد فوق به راحتی می‌توان با جایگزین کردن تدریجی (براساس نیاز سازمان‌ها به نوسازی) ۲ میلیون و ۲۰۰هزار دستگاه کامپیوترهای سنتی با کامپیوترهای یکپارچه بدون کیس در دستگاه‌های اجرایی دولت و بانک‌ها تا ۱۳ درصد در مصرف روزانه برق کشور صرفه‌جویی کرد و نه تنها از واردات برق به کشور بی‌نیاز شد بلکه ۵۳۳ درصد بر میزان صادرات برق از کشور در اقتصاد مقاومتی بهره برد. مع‌الوصف در حالی که عزم دولت برای استفاده از فناوری‌های جدید، بومی و همراستا با بهینه‌سازی منابع برقی کشور جزم شده بهتر است نیم نگاهی به این گونه فناوری‌ها داشته باشد و همسو با تأکید بر کاهش مصرف مردم به فکر بهینه‌سازی سیستم‌های دولت نیز باشد. باور کنیم بهره‌وری فقط کاهش نیروی مازاد نیست بلکه استفاده بهینه از منابع موجود هم مؤثر است.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس