تاریخ انتشار: ۱۰ مرد ۱۳۹۴
اعتصاب کارگران ارگ قدیم بم؛

پس از عدم پرداخت مطالبات کارگران ارگ قدیم بم برای چندین بار دست به اعتصاب زدند. …

به گزارش گذارنیوز به نقل از ارگ نیوز، بیش از ۱۴۰ نفر از کارگران ارگ قدیم بم« بزرگترین سازه خشت و گلی جهان» برای چندمین بار به علت پرداخت نشدن معوقاتشان دست به اعتراض زدند.

حال با توجه به سختی کار و گرمای بالای چهل درجه و دستو پنجه نرم کردن این کارگران با گل زمخت کویری میطلبد مسئولین امر چاره ای بیندشند هرچند که درک این مطلب برای کسانی که زیر باد خنک کولر ها هستند کمی دشوار است لکن امروز شاهد ورق خوردن برگ دیگری از تراژدی دردناک عدم رسیدگی به کارگران بمی هستیم.

فرضیه قابل بیان این است که چرا کسی پاسخگوی این کارگران عرق جبین نیست،ناگفته پیداست که زنده بودن ارگ قدیم مدیون دستان پرتلاشی است که هیچگاه دست از فعالیت بر نداشته است و ایستادگی این انسان ها باعث باسازی بزرگترین سازه خشتی جهان شده است. پر واضح است درک این موضوع که تعدادی از کارگران ارگ قدیم نان شب خود را ندارند بسی دشوار است و پیامبراسلام(ص) در مورد مزد کارگران سفارش بسیار فرموده اند. اما تاچه اندازه ما به این حدیث نبوی در زندگیمان عمل کرده ایم؟ و سوال مهمتر آن است که با کسانیکه به این حدیث عمل نمی کنند چه کرده ایم؟ شاید مطرح کردن همین دو سوال و پاسخ به آنها تمامی مشکلات قشر کارگر را تا حدود بسیاری حل نماید، اما بی پاسخ ماندن این سوالات است که گاهی موجبات رنجش کارگران را فراهم میکند.

بعضی از کارفرمایان و پیمانکاران هنگامی که کارخود را شروع میکنند متوجه می شوند که وجود کارگران بسته به اتمام کارشان دارد اما پس از اتمام کارشان نه تنها مزد کارگران را فراموش می‌کنند بلکه گفتن کلمه خسته نباشید به آنان هم کمی برایشان سخت می شود. کارگران مهمترین ابزار تولید سرمایه هستد اما این سرمایه داران هستند که همواره حقوق کارگران را پایمال میکنند و توجهی به آنان ندارند! قشری که به زبان خودمانی صورتش را باسیلی سرخ نگه داشته است و اهل شکایت وبگومگو نیست، عادت به حقوق معوقه وبعضی مواقع به عدم پرداخت حقوق خود کرده است! یکی از کارگران این مجموعه خشت و گلی به خبر نگار “ارگ نیوز” گفت: چند ماه است که علاوم بر عدم پرداخت حق بیمه حقوق های ما نیز پرداخت نشده است که بسیار مشکلات فراوانی را برای ما ایجاد کرده است .

وی افزود:نمی دانم چرا هیچ یک از مسئولین پاسخگوی ما نیست،مگر خود آنها زن و بچه ندارند؟ در ادامه یکی دیگر از کارگران این مجموعه که پینه های دستش گواه بر کار سنگین او بود تصریح کرد:مشکل اصلی ما این است دیگر نان زن بچه خودمان را نداریم و با این چندر غازی که از ارگ دریافت می کنیم هیچگاه نمیتوانیم برای خودمان پس اندازی داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه این مجموعه چندین سال است که ثبت جهانی است یاد آور شد:نزدیک به ۱۲ سال در این مجموعه در حال خدمت کردن هستیم که نه تنها هیچ آینده کاری نداریم بلکه با توجه به افزایش سنمان دیگر جایی برای استخدام ما وجود ندارد. این دست پینه بسته درخواست کرد:حداقل به ما حقیقت را بگویند که چرا حقوق ما را با تاخیر پرداخت می کنند،چرا دولت چاره ای برای ما نمی اندیشد،مگر حقوق و دستمزد ما چقدر است که از توان دولت خارج شده است. وی تاکید کرد:دولت اگر پشت کارگران نباشد و حمایتی صورت نپذیرد چه فایده واقعا”،چگونه یک فرد با دست کارگری با چهار فرزند مدرسه ای باید در ۵ماه بدون حقوق سپری کند؟

برچسب ها:
نظرات شما
  1. یعقوب احمدی says:

    خیلی متاسفم برای کشوری با اینهمه دارایی که کارگر زحمت کشش باید شرمنده خانواده اش باشد و پیمانکاران همچنان مال اندوزی کنن و به زیر دستان بعتوان ابزار نگاه کنند و بزرگان مملکت خیلی راحت از کنار این موضوع به راحتی بگذرند ……

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس