تاریخ انتشار: ۱۳ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] روزنامه آفرینش نوشت: اساس و ماهیت تمامی نهادهای به وجود آمده با رأی مردم ، بر محور خدمت رسانی و پیگیری حقوق عمومی می‌باشد که درپی آن جامعه حق رأی خود را به عده‌ای ازمنتخبین می‌دهند تا به عنوان نمایندگان قانونی به دنبال مطالبات حقوقی و شهروندی آنها باشند. یکی از این نهادها یا […]

[ad_1]

روزنامه آفرینش نوشت:

اساس و ماهیت تمامی نهادهای به وجود آمده با رأی مردم ، بر محور خدمت رسانی و پیگیری حقوق عمومی می‌باشد که درپی آن جامعه حق رأی خود را به عده‌ای ازمنتخبین می‌دهند تا به عنوان نمایندگان قانونی به دنبال مطالبات حقوقی و شهروندی آنها باشند.

یکی از این نهادها یا به عبارتی مظهر مردمی بودن این نهادهای مردمی در زمینه حقوق شهروندی و خدمات شهری شورای شهر می‌باشد. نهادی که وظیفه اصلی آن پیگیری مطالبات عمومی مردم و نظارت برامر خدمت رسانی توسط نهادشهرداری می‌باشد.

اما رابطه این دو نهاد در وضعیت فعلی جامعه ما کاملاً برعکس شده شهرداری تهران به عنوان قدرت بلامنازع بر رفتار و تصمیم گیری‌های اعضای شورای شهر نفوذ داشته و آن دسته از افرادی هم که با آن همسو نیستند به طرق مختلف مورد اتهام و سیاسی کاری قرار می گیرند و خواسته یا ناخواسته انزوا پیشه می‌کنند.

جالب اینجاست که دغدغه شورای شهر پیش از آنکه بر وصول مطالبات عمومی و شهروندی جامعه باشد، بر تحقق و وصول مطالبات شهرداری از مردم است. به طوری که یکی از اعضا در جلسه روزگذشته خواستارارائه لیست تمامی بدهی های مردم به شهرداری، بوده و قول داده ۷۲ ساعته همه مطالبات شهرداری را وصول کند!!.

البته این موضوع نیز یکی از سیکل‌های کاری شورای شهر می‌باشد اما سبک و سیاق پیگیری مطالبات واقعاً تعجب برانگیز است. آنجا که میراث عمومی همچون پارک‌های جنگلی، فضاهای سبز و مراتعی همچون عباس آباد هر روز زیر چرخ بولدزر ها می‌رود هیچ یک از مدعیان وصول مطالبات ککشان هم نمی‌گزد و انگار نه انگار که در این شهر قانونی وجود دارد و حق وحقوقی از مردم در حال ضایع شدن است.

این انتظار وجود دارد تا منتخبین مردم که امروز در لباس نمایندگان شورای شهر صاحب جایگاه و منزلتی شده‌اند از این فرصت برای دفاع از اموال عمومی و صدالبته میراث طبیعی شهر تهران دفاع کنند. این تصویر که نمایندگان اینگونه با ادبیات خارج از سیکل اداری به دنبال مطالبات شهرداری از مردم باشند، قابل پذیرش و رضایت جامعه نیست.

آیا یکی از اعضای شورای شهر هنگامی درختان پارک‌های جنگلی و باغ شهرها و خانه‌های تاریخی قطع و تخریب می شدند سینه سپر کردند تا جلوی این اقدام را بگیرند. آیا یک مورد از مقابله نمایندگان در برخورد با تصمیمات شهرداری در ساخت و ساز در منطقه عباس آباد و دیگر مناطق طبیعی شهرتهران در آرشیو پرونده‌های شورای شهر وجود دارد.

روح پهلوانی زمانی جاودان خواهد شد که افراد قدرت و توان مدیریتی خود را صرف دفاع از حقوق مردم کنند و کارنامه‌ای قابل قبول را در دوران مسئولیت از خود به جای بگذارند. اما آنچه تاکنون شاهد آن بوده‌ایم، به ویژه در بحث حفظ و صیانت از مراتع طبیعی و فضای سبز پایتخت، همراهی و همنوایی اعضای شورای شهر با تصمیمات و اقدامات شهرداری بوده و بس! حال آنکه اعضای محترم شورای شهر به صرافت افتاده‌اند تا مطالبات شهرداری را در ۷۲ ساعت از مردم وصول کنند این خود جای بحث است و قضاوت آن را به مردم می‌سپاریم تا درمورد عملکرد نمایندگانشان در این دوره و انتخابشان در آینده بینش عمیق تری داشته باشند.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس