تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۴

وزیر کشور گفت : در موعد مقرر ثبت نام از نامزدها ، تعداد ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و ۸۰۱ نفر برای حضور در رقابت انتخاباتی مجلس خبرگان رهبری نام نویسی کردند .

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در گفتگوی زنده با اخبار ساعت ۱۴ سیما درباره آمار ثبت نام شدگان هر دو انتخابات گفت : تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نسبت به دوره نهم بیش از ۲ برابر افزایش دارد و تعداد ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ۶۲ درصد بیشتر از داوطلبان دوره قبل است .

وزیر کشور گفت : برای هر یک از ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری تعداد ۹ نفر و برای هر یک از ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی تعداد ۴۲ نفر ثبت نام کرده اند و سهم مشارکت زنان از ۸ درصد دوره قبل به ۱۲ درصد در این دوره رسیده است .

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه استان تهران با ۲ هزار و ۷۶۹ داوطلب حدود ۲۳ درصد کل ثبت نام شدگان را به خود اختصاص داده است افزود : استان های اصفهان با ۸ درصد ، خراسان رضوی با ۷ درصد و فارس با ۶ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند .

وزیر کشور با بیان ترکیب سنی داوطلبان گفت : ۷۳ درصد از ثبت نام کنندگان زیر ۵۰ سال هستند که این رقم در دوره قبل ۶۷ درصد بوده است و حدود ۱۸ درصد از ثبت نام کنندگان نیز بین ۳۰ تا ۳۵ سال سن دارند و سن کمتر از ۵ درصد از ثبت نام کنندگان بین ۶۰ تا ۷۵ سال است .

وزیر کشور تعداد داوطلبان حوزه های مربوط به اقلیت های دینی را ۲۳ نفر و داوطلبان دارای سابقه نمایندگی ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی را ۶۹۸ نفر معادل ۶ درصد کل ثبت نام کنندگان اعلام کرد و افزود: بیش از ۱۶ درصد ثبت نام کنندگان دارای مدرک تحصیلی دکترا، ۷۲ درصد کارشناسی ارشد ، کمتر از ۶ درصد تحصیلات حوزوی و بقیه آن کارشناسی هستند .

رحمانی فضلی افزایش تعداد داوطلبان این دوره مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را نشان دهنده امید و اعتماد مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود : انتقال قدرت در دو حوزه اصلی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی با مکانیزم رأی صورت می گیرد و استقبال از ثبت نام ها را به فال نیک می گیریم .

وزیر کشور افزود : امیدواریم مردم خوب ما هم در مراحل بعدی با همین حضور باشکوه بتوانند با زبان رأی اقتدار ایران را اثبات کنند .

رحمانی فضلی گفت : با توجه به افزایش تعداد داوطلبان و لزوم تعیین صلاحیت آنها از طریق مراجع چهارگانه در هیأت های اجرائی به استانداران و فرمانداران سراسر کشور ابلاغ شده است در موعد مقرر ده روزه این مرحله را نیز طی کنند و در صورت نیاز بصورت ۲۴ ساعته کار بررسی صلاحیت نامزدها را با رعایت کامل قانون و پرهیز از هرگونه اعمال سلیقه شخصی و یا حزبی انجام دهند .

رحمانی فضلی وزیر کشور در پایان با تشکر از حضور جدی اقشار مختلف و جریان های متنوع سیاسی برای اعلام داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری از همه دست اندرکاران و همکاران خود که در ۹ روز گذشته کار ثبت نام هر دو انتخابات را به عهده داشتند قدردانی کرد.

 

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس