تاریخ انتشار: ۰۷ شهر ۱۳۹۵

وزیر محیط زیست فرانسه از ایران برای عضویت در ائتلاف‌های مختلف محیط زیستی جهانی، دعوت کرد. به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در حاشیه دیدار با  وزیر محیط زیست فرانسه گفت: امروز با وزیر محیط زیست فرانسه در مورد اجرای توافق پاریس در زمینه مسائلی که برای ایران اهمیت دارد مانند بهینه‌سازی مصرف انرژی، مدیریت منابع […]


وزیر محیط زیست فرانسه از ایران برای عضویت در ائتلاف‌های مختلف محیط زیستی جهانی، دعوت کرد.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در حاشیه دیدار با  وزیر محیط زیست فرانسه گفت: امروز با وزیر محیط زیست فرانسه در مورد اجرای توافق پاریس در زمینه مسائلی که برای ایران اهمیت دارد مانند بهینه‌سازی مصرف انرژی، مدیریت منابع آب و مسائل گرد و غبار صحبت شد. همچنین پیرامون همکاری‌های چند جانبه و دو جانبه در زمینه همکاری‌های محیط زیستی که در سفر رئیس جمهور به فرانسه شکل گرفته بود، صحبت کردیم و توافق شد که در قالب توافق نامه پاریس چهارچوب همکاری برنامه‌های عملی را تدوین کنیم و بتوانیم برای نمایشگاه بین المللی محیط زیست اقدامات مشترکی را انجام دهیم.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: برخی از شرکت‌های بخش خصوصی و دولتی فرانسه توانمندی‌های خود را در زمینه همکاری در مسائل آب و انرژی مطرح کردند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اظهار خوشحالی از حضور وزیر محیط زیست فرانسه در ایران گفت: این نشان دهنده اراده دولت فرانسه برای همکاری با دولت ایران و همکاری‌های بین المللی جامعه جهانی در زمینه منافع مشترک در محیط زیست است.

سگولن رویال وزیر محیط زیست فرانسه نیز در سخنانی گفت: خوشحال هستم که به دعوت رئیس سازمان محیط زیست به ایران سفر کرده‌ام.

وی ادامه داد: در چهارچوب توافق پاریس بازدیدهایی را از کشورهای مختلف داشته‌ام و از کشور ایران به خاطر پیوستن به اهداف کنفرانس ۲۱ و امضای این قرارداد تشکر می‌کنم. همچنین ایران اقدامات خود را در جهت تصویب این توافقنامه شروع کرده است و دو کشور ایران و فرانسه به طور دو جانبه موضوعات عملیاتی متفاوتی را انجام داده‌اند.

وی با بیان اینکه ایران میراث‌های محیط زیستی شگفت‌انگیزی دارد، گفت: از ایران دعوت می‌کنیم تا در ائتلاف‌های مختلف محیط زیستی جهانی عضو شود.

وزیر محیط زیست فرانسه ادامه داد: تمامی ابعاد محیط زیستی ایران در سطح بالایی قرار دارند، چه در مورد مسئله محیط زیستی دریایی با ۳۵۰۰ کیلومتر سواحل و چه در مورد جنگل‌ها و رودخانه‌ها. ما می‌دانیم که کشور ایران منابع طبیعی ثبت شده در یونسکو دارد مانند دشت لوت و میراث غنی قنات‌ها و به همین دلیل من تصمیم گرفتم از موزه تنوع زیستی در ایران بازدید کنم.

رویال اظهار کرد: دو کشور در زمینه تنوع زیستی مخصوصا موزه ملی تاریخ طبیعی، همکاری‌های خوبی داشته‌اند و همچنین در این موزه دانشجوهای ایرانی هستند که مشغول به تحصیل بوده و امیدواریم همکاری‌های دو جانبه تقویت شود مخصوصا با دانشگاه تهران که با رئیس آن در آینده ملاقات خواهم داشت.

وزیر محیط زیست فرانسه گفت: من با شرکت‌های بزرگ محیط زیستی فرانسوی به ایران آمده‌ام و نحوه انتخاب این شرکت‌ها بر اساس چالش‌های ایران در زمینه آب و انرژی و کیفیت و آلودگی هوا بوده است.

وی با بیان اینکه ما در فرانسه نیز با همین نوع مشکلات مواجه هستیم، گفت: فرصت خوبی برای همکاری‌های دو جانبه در این زمینه‌ها وجود دارد.

وی پیرامون نمایشگاه محیط زیستی که در ماه فوریه آینده برگزار می‌شود گفت: من به رئیس سازمان محیط زیست ایران پیشنهاد کردم که در این رویداد کشور فرانسه و کشور ایران همکاری‌های دو جانبه‌ای را داشته باشند و همچنین از این فرصت باقیمانده برای تقویت همکاری‌ها استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: خوشحال خواهم شد اگر بتوانم در ماه فوریه آینده به ایران سفر کنم و از مکان‌هایی که اکنون فرصت بازدید آن را نداشته‌ام، بازدید کنم.

رویال در خصوص احیای دریاچه ارومیه در جمع خبرنگاران گفت: در این زمینه با ایران همکاری‌های خوبی را داشته‌ایم و قرار است فردا از دریاچه ارومیه بازدید کنیم.

وی با بیان اینکه شرایط دریاچه ارومیه رو به بهبودی است، گفت: دولت ایران تصمیمات شجاعانه‌ای را در خصوص تغییر دادن تکنیک‌های کشاورزی و استفاده کردن از منابع آب در کشاورزی گرفته است و امیدواریم که همکاری‌های دو جانبه در این زمینه مثمر ثمر واقع شود.منبع:عصرایران

۰۰

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس