تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۴

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دومین جلسه خود با همتای عربستانی گفت: امشب پیکرهای پاک ۱۰۴ تن از جان باختگان فاجعه منا به کشور منتقل می شود.

به گزارش “گذارخبر”  سیدحسن هاشمی در ارتباط تلفنی با بخش خبری ساعت ۱۹ شبکه اول سیما، در خصوص دومین جلسه خود با وزیر بهداشت عربستان گفت: همه دوستان در مکه مکرمه و ستاد حج و زیارت و همچنین مسئولان بعثه مقام معظم رهبری شبانه‌روز مشغول حل مشکلاتی هستند که در حادثه منا رخ داد، ما هم پیگیری‌های لازم را انجام دادیم.

او گفت: آخرین جلسه ما امروز بعد از ظهر با حضور مقامات عربستانی ضمن تسلیت و ابراز تاسف مجدد آنان از این حادثه، در حالی برگزار شد که مقرر شد امشب پیکر ۱۰۴ تن از جان‌باختگان به کشور منتقل شود و ان‌شاءالله فردا شب هم بتوانیم به همین تعداد را به کشور منتقل کنیم.

هاشمی گفت: پیکرهای پاک افرادی هم که آسیب جدی دیده‌اند و صورت و بخشی از اعضای بدن‌شان آسیب دیده است، اما هویت کلی ایرانی بودنشان مشخص است و هویت شخصی آنها مشخص نیست و به آزمایشات زمان‌بر و حضور اقوام جهت شناسایی دقیق نیاز دارد، در روزهای آینده به کشور منتقل می‌شوند.

او در خصوص مصدومان این حادثه نیز که در بیمارستان بستری‌اند، گفت: چند مجروح بدحال داریم که در صورتی‌که لطمه‌ای به سلامتی‌شان نخورد، آنها را منتقل خواهیم کرد.

وزیر بهداشت گفت: در تمامی مراحل انتقال پیکرها به کشور، نظارت مسئولان عالی ایرانی وجود خواهد داشت و مسئولان عربستانی نیز نهایت همکاری را خواهند داشت، در عین حال از مسئولان سعودی خواستیم که حدود ۳۵ هزار نفر از ایرانیانی که در مدینه منوره و زائرینی که در مکه مکرمه همچنان مشغول انجام اعمال هستند، به طور کامل مورد مراقبت و احترام قرار گیرند.

هاشمی گفت: همچنین وزیر بهداشت عربستان به بنده قول داد هفته آینده به مدینه برود و همچنین مسئولان عربستان قول دادند تمامی زائران به ویژه زائران ایرانی به‌طور ویژه مورد توجه قرار گیرند، دلجویی شوند تا ان‌شاءالله با پایان اعمال‌شان به سلامت به کشور بازگردند.

وی در پایان برای درگذشتگان این فاجعه اندوهناک، آمرزش و غفران الهی طلب کرد.

وزیر بهداشت به همراه ۱۱۰ زائر از خانواده های جان باختگان فاجعه منا فردا به کشور باز می گردد

وزیر بهداشت فردا در معیت ۱۱۰ زائری که اعضای خانواده خود را در فاجعه منا از دست دادند از فرودگاه مهرآباد وارد کشور خواهد شد.

سید حسن هاشمی که بامداد سه شنبه با هدف سرکشی به و ضعیت مصدومان حادثه اندوهناک منا، تسریع در درمان مجروحان و نیز انتقال سریع تر پیکر جان باختگان به عنوان سرپرست هیئت ایرانی به مکه مکرمه رفته بود، فردا در معیت ۱۱۰ زائری که اعضای خانواده خود را در فاجعه منا از دست دادند وارد کشور خواهد شد.

گفتنی است وزیر بهداشت و هیئت ایرانی اعزامی به مکه مکرمه با همکاری مسئول بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و هیئت پزشکی هلال احمر در مکه، ضمن حضور در بیمارستان های مکه و عیادت از مصدومان حادثه منا، در جمع کاروان هایی حجاجی حاضر شدند که شمار زیادی از اعضای خانواده خود را در این حادثه دلخراش از دست داده بودند و ضمن ابراز همدردی با آنان قول مساعد داده بودند که از تسریع در انتقال پیکرهای پاک حجاج جان باخته از هیچ کوششی دریغ نکنند.

همچنین هیئت ایرانی و وزیر بهداشت ایران در دو جلسه مجزا در جده با مقامات سعودی و وزیر بهداشت عربستان سعودی جلساتی را برگزار کرده و در نهایت مواردی از جمله انتقال پیکر جان باختگانی که هویت آنها شناسایی شده و نیز آن دسته از افرادی که امکان شناسایی هویت دقیق شان نیست اما ایرانی بودن شان محرز شده است را به کشور فراهم کنند.

بر همین اساس نیز امشب پیکر پاک ۱۰۴ تن جان باختگان فاجعه منا وارد کشور می شود و امید می رود بر اساس تلاش ها و رایزنی های صورت گرفته در این سفر با مقامات سعودی زمینه انتقال پیکر های همین تعداد از جان باختگان در روزهای آتی نیز به کشور محقق شود.

همچنین مقامات سعودی متعهد شدند زمینه انجام ادامه اعمال حج را برای سایر زائرینی در که در روزهای آتی در مکه و مدینه به انجام اعمال مشغول خواهند بود، در نهایت احترام و امنیت فراهم کنند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس