تاریخ انتشار: ۰۴ مرد ۱۳۹۴
حاشیه‌های سفر فابیوس به ایران؛

با وجود اینکه فابیوس گفته که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، از وی برای سفر به تهران دعوت کرده است برخی در کشور واکنش‌های تندی به این سفر داشته‌اند. ماجرای خون‌های الوده و نقشی که فابیوس در این پرونده دارد موضوعی است که سفر او را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گزارش گذارنیوز لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه قرار است به‌زودی در راس هیئتی بلند پایه و با دعوت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران وارد تهران شود، اما فابیوس هنوز پایش به ایران نرسیده، حواشی سفرش به ایران آغاز شده است.

در دوسال گذشته فابیوس در افکار عمومی ایرانی‌ها، به عنوان «پلیس بد» مذاکرات هسته‌ای شناخته می‌شد. او در روند توافق موقت که در نوامبر ۲۰۱۳ امضا شد، نقش ویژه‌ای در مانع‌تراشی‌ در روند مذاکرات داشت. این حقیقت که پس از امضای توافق موقت ژنو هیچ تحریمی لغو نشد و تنها بخش اندکی از دارایی‌های مصادره شده ایران در خارج، آزاد شد در نتیجه کارشکنی‌های فابیوس بود.

این دیپلمات فرانسوی قرار است در روزهای آینده به ایران سفر کند. برنامه این سفر درست پس از نهایی شدن توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ در وین اعلام شد. فابیوس اولین مقام فرانسوی است که پس از ۸ سال به ایران سفر می‌کند اما هنوز به ایران نرسیده این سفر جنجال‌های بسیاری برپا کرده است. حالا سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران با هفته حمایت از بیماران هموفیلی در ایران همزمان شده است.

سفر فابیوس به ایران به بازشدن پرونده ارسال خون‌های آلوده از فرانسه، گره خورده است. او نقش مهمی در ماجرای این خون‌های آلوده ایفا کرده است. پرونده‌‌ای که در سال ۱۹۸۰ بسیاری از رسانه‌های غربی از آن بی‌‎خبر بودند. فابیوس در دوران ریاست جمهوری فرانسوا میتران، در سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶ سمت نخست‌وزیری را در کاخ الیزه فرانسه بر عهده داشت؛ سمتی که با اتهام دست داشتن در ارسال خون‌های آلوده به ایران به پایان رسید.

ماجرا از این قرار است که حدود سه دهه قبل و در جریان جنگ ایران و عراق و در خلال سال‌های ۶۲ و ۶۳، انستیتو «مریو» که اکنون در مالکیت شرکت سنوفی اَوِنتیس فرانسوی است فاکتور‌های انعقادی آلوده به «اچ‌ آی وی» را برای استفاده بیماران هموفیلی به برخی کشور‌ها از جمله آلمان، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران صادر کرد. همین مساله باعث شد تعدادی از بیماران هموفیلی و تالاسمی که از این فرآورده‌ها به عنوان دارو استفاده کردند به این ویروس مبتلا شوند و جان خود را از دست بدهند.

بر اساس گزارش‌ها، آلوده بودن این فاکتور‌ها از سوی نماینده شرکت مریو در ایران در نامه‌ای به مقامات وزارت بهداشت فاش شد. به دنبال مشخص شدن این موضوع که منشا آلودگی فرآورده‌های خونی در پرونده هموفیلی‌ها خارجی بوده است سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۸۷ از شرکت فرانسوی شکایت کرد و در ادامه وزارت بهداشت و دفتر حقوقی ریاست جمهوری وارد مسیر پرونده شدند.

با اثبات قصور شرکت فرانسوی در تولید محصول سالم، سایر کشور‌ها‌ نسبت به دریافت غرامت از این شرکت اقدام کرده و توانستند خسارت خود را دریافت کنند. ایران تنها کشوری است که تاکنون موفق به دریافت خسارت خود از شرکت مریو نشده است.

فابیوس متهم بود که هرگونه تشریفات در زمینه انجام آزمایش‌ها از نمونه‌های خونی را لغو کرده است و خون‌های آلوده بدون اینکه مراحل آزمایش را پشت سر بگذارند، وارد بازار شدند. او دستور غربال‌گری را زمانی صادر کرد که محموله خون‌های آلوده، صادر شده بود.

هرچند که رای این دادگاه به دلیل ناکافی بودن مستندات دخالت او در این پرونده، تبرئه فابیوس بود، هنوز هم جناح رقیب در فرانسه این مسئله را نقطه تاریک پرونده کاری او می‌دانند.

این موضوع در رسانه‌های مجازی نیز بازتاب‌های فراوانی داشت و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس سیاه و سفیدی را از فابیوس منتشر کرده‌اند و خواستار لغو سفر فابیوس به ایران یا سوال از وی در این ارتباط شده‌اند.

عضو هیات رئیسه گروه پارلمانی دوستی ایران و فرانسه: دستگاه دیپلماسی از فابیوس توضیح بخواهد

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، بیش از ۳۰۰ ایرانی با این خون‌‎ها، آلوده شدند. با وجود رای دادگاه فرانسوی به برائت عوامل این اتفاق، برخی از ایرانیان همچنان آن را فراموش نکرده‌اند. البته این اعلام برائت بیش از ۴ هزار نفر از قربانیان فرانسوی را نیز خشمگین کرده بود.

در همین باره با احمد شوهانی نماینده ایلام در مجلس و عضو هیات رئیسه گروه پارلمانی دوستی ایران و فرانسه گفت‌وگو کردیم.

شوهانی می‎گوید: اینکه فابیوس در سال‌های نه‌چندان دور در چنین اقدامی دست داشته است یک مساله‌ای حقوقی است که دولت می‌تواند از طریق مجامع بین‌الملل پیگیری کند. من با این فضاسازی رسانه‌ای موافق نیستم. می‌توان پرونده ارسال خون‌های آلوده را به شیوه‌های دیگری پیگیری کرد. نمی‌شود که به‌خاطر موضوعی که هنوز نتیجه تحقیقات در ارتباط با آن اعلام نشده است با کشوری برای همیشه قطع ارتباط کرد.

او با اشاره به سفر معاون صدراعظم آلمان به ایران و همچنین سفر فابیوس تاکید کرد: دلواپسان این رفت و آمدها را دوست ندارند. آنها علاقه ندارند سران کشورهای غربی و ابرقدرت‌ها به ایران بیایند. دلواپسان علاقه دارند وزیر امور خارجه بورکینافاسو و یا گینه بیسائو به جای فابیوس به ایران بیاید. در حالی که سفر این مقام‌های غربی به ایران در حال که هنوز وضعیت توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا مشخص نشده است، نقطه قوتی برای دیپلماسی کشور محسوب می‌شود.

عضو هیات رئیسه گروه پارلمانی دوستی ایران و فرانسه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: من نیز انتقادهایی به مواضع فابیوس در جریان مذاکرات هسته‌ای دارم اما این دلیل نمی‌شود که با سفر او به ایران مخالفت کنم یا به دلیل پرونده‌ای حقوقی که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده است، بخواهم مانع این سفر شوم. اگر قرار باشد در حوزه سیاست خارجی مبنا را اقدامات گذشته افراد و دولت‌ها قرار داد، امروزه ما باید در دنیا با نیم بیشتر کشورها درگیری و روابط خصمانه داشته باشیم.

این نماینده مجلس نهم بیان کرد: درست است که فرانسه و شخص فابیوس در آلوده کردن خون هموطنان ما مقصرند ولی روسیه و عراق نیز در جنگ تحمیلی بیشترین خسارت را به کشور ما و مردم ایران اسلامی وارد کردند. آیا ما امروزه هنگام سفر مقامات این کشور به تهران هم اعتراض و هجمه به دستگاه دیپلماسی را شاهدیم.

او تاکید کرد: دولت یازدهم در عرصه دیپلماسی موفقیت بزرگی کسب کرده است و با این فضاسازی‌ها نمی‌توان این موفقیت‌ها را کم‌رنگ کرد. کما اینکه در ماجرای خون‌های آلوده نیز مقامات کشورمان می‌توانند مراتب اعتراضی خود به وزیر امور خارجه فرانسه انتقال دهند و پیگیر ابعاد حقوقی این مساله باشند.

شوهانی در پایان تاکید کرد: این ما نبوده‌ایم که مشتاق سفر به فرانسه بوده‌ایم، بلکه این فرانسوی‌ها بودند که برای آمدن به ایران اعلام آمادگی کردند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس