تاریخ انتشار: ۰۴ بهم ۱۳۹۴

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و تایلند آخرین تحولات روابط دوجانبه و راه‌های گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش “گذارنیوز”  محمدجواد ظریف، با اشاره به روند رو به جلو مناسبات دو کشور اظهار داشت: مناسبات تهران و بانکوک بر اساس احترام متقابل و علائق دیرینه همواره مبتنی بر منافع مشترک رو به جلو و پیشرفت داشته و جمهوری اسلامی ایران آمادگی گسترش مناسبات دو کشور در زمنیه‌های سیاسی اقتصادی و فرهنگی دارد.

وی با تبیین نتایج توافق برجام و آثار گسترده آن در مرحله پساتحریم گفت: ما ظرفیت‌های فراوانی فراروی موسسات دولتی و خصوصی دو کشور برای بحث و بررسی در چهارچوب کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و ایجاد فرصت‌هایی هر چه بیشتر بر صاحبان صنایع و تجار دو کشور داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان سفر مقامات عالیرتبه تایلند برای گسترش و تعمیق مناسبات دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: بازار جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نقش مرکزیت را در ترانزیت، تبادلات منطقه‌ای، صادرات مجدد، همکاریهای چند چانبه، تقویت همکاری‌های کشاورزی، شیلات و آبزیان را برای شرکای تایلندی خود ایفا نماید.

ظریف با اشاره به همکاری‌های سازنده دو کشور در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای، آمادگی جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب رایزنی و مشارکت فعال در راستای توسعه پایدار، همکاری برای صلح و ثبات و مبارزه با افراط گرایی و تروریسم را اعلام داشت.

دون پرامودوینای وزیر امور خارجه تایلند با اشاره به نتایج کمسیون مشترک اقتصادی دو کشور اظهار داشت: دستاوردهای کمسیون مشترک اقتصادی دو کشور برای ارتقای همکاری‌های بانکوک و تهران را مثبت و سازنده ارزیابی کرد.

وی افزود: همواره روابط دو کشور بر اساس اصول احترام متقابل و منافع مشترک بر پایه‌های متینی استوار بوده است و امروز در تهران با حضور هیئت تجاری بزرگ درصدد شناسایی فرصت‌های همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی هرچه بیشتر با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وزیر امور خارجه تایلند اضافه کرد: ما خرسندیم که نتایج توافق جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ آثار خوبی بر فضای جهانی ایجاد کرده و امیدواریم در خلال رایزنی‌های جدید بتوانیم زمینه‌های همکاری‌های دو جانبه را بین دو کشور ارتقاء بخشیم.

دون پرامودوینای خواهان همکاری‌های هر چه بیشتر با جمهوری اسلامی ایران به منظور تشریک مساعی بین‌المللی و منطقه‌ای گردید و خاطر نشان ساخت: تایلند د‌ چهارچوب رایزنی‌ها و منافع مشترک دو کشور علاقمند است با جمهوری اسلامی ایران، سطح همکاری‌های خویش را در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مختلف افزایش بخشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس