تاریخ انتشار: ۳۰ خرد ۱۳۹۵
قاضی‌زاده هاشمی در مجلس:

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صحن علنی مجلس طرح تحول سلامت را اقدامی مهم در جهت بهبود وضعیت سلامت کشور دانست.

به گزارش “گذارنیوز”  سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در نشست علنی روز یکشنبه، ۳۰ خرداد مجلس و در تشریح گزارش عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سلامت یکی از مهم‌ترین مسائل جوامع مختلف است که متاسفانه در نقاط مختلف کشور با مشکلات متعددی در حوزه سلامت مواجه هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: طرح تحول سلامت به عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های دولت یازدهم آغاز شد. ظرف یکصد و یازده هفته گذشته اقدامات متنوعی در این رابطه انجام شده است.

او گفت: بحران کمبود دارو به یکی از دغدغه‌های ملی کشور تبدیل شده است. طبق وعده‌هایی که داده بودیم رفع بحران دارویی کشور تا کنون محقق شده است، طبق آمار کمبود دارو از ۳۰۰ قلم به ۳۰ قلم کاهش یافته است. حمایت مالی از این اقدام توسط دولت و بیمه‌ها صورت گرفته است.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: وزارت بهداشت در مقطعی شروع به اجرای طرح تحول سلامت کرد که این وزارتخانه در دولت دهم بیشترین آسیب را در میان وزارتخانه‌ها متحمل شده بود. وزارت بهداشت حدود ۲ سال آخر دولت دهم فاقد وزیر بود که این موضوع تبعات خاصی ایجاد کرده بود.

وزارت بهداشت در دولت قبل ۸ هزار میلیارد تومان بدهی داشت

وی گفت: وزارت بهداشت در دولت قبل ۸ هزار میلیارد تومان بدهی داشت که این موضوع بار مالی سنگینی را بر روی دوش ما ایجاد کرد. دولت با حمایت مالی کمک کرد که میزان بدهی‌های وزارت بهداشت کاهش پیدا کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ضمن پرداخت بدهی‌های وزارت بهداشت در بحث اقتصاد مقاومتی نیز تلاش کردیم اقدامات خوبی را انجام دهیم، توانستیم میزان تولید داروی مصرفی کشور را از ۵۸ درصد به ۶۷ درصد افزایش دهیم تا واردات دارو کاهش یابد. طبق آمار از سال ۸۲ تا ۹۲ بیشترین میزان واردات دارو در کشور صورت گرفت اما براساس توصیه‌های مقام معظم رهبری میزان واردات به شدت کاهش یافت و میزان صادرات دارو حدود دو برابر شد.

کاهش پرداخت هزینه‌های دارو از اقدامات مفید در وزارت بهداشت در چارچوب طرح تحول سلامت

وی گفت: کاهش پرداخت هزینه‌های دارو از اقدامات مفید در وزارت بهداشت بوده است در چارچوب طرح تحول سلامت که ۱۵ اردیبهشت ۹۳تصویب شد طبق نظر رئیس جمهوری یکی از راه‌های هدفمندی یارانه‌ها صرف هزینه در راه سلامت بود. طبق برنامه قرار بود مقداری از ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه صرف طرح تحول سلامت شود اما ۹۰ درصد مردم مخالف قطع یارانه‌ها بودند در حالی که طرح ۷ هزار میلیارد تومانی آغاز شده بود.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: طبق برنامه در بسته اول طرح سلامت بحث درمان در نظر گرفته شده بود اما ایراداتی از سوی منتقدین مطرح شد که صحیح نبوده است. مردم برای تهیه دارو در بیمارستان‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه بودند، آن‌ها برای تهیه اقلام ساده پزشکی نظیر نخ بخیه ناچار بودند به خارج از بیمارستان‌ها مراجعه کنند.

دسترسی به ۵ هزار و ۷۳۵ پزشک متخصص در کشور ایجاد شده است

وی گفت: مشکل بیمه یکی از دغدغه‌های جدی مردم بود اما امروز ۹۸ درصد مردم بیمه شده‌اند. هزینه بستری در بیمارستان‌های دولتی از ۳۸ درصد به ۸. ۵ درصد کاهش یافته است که این خود یک انقلاب در سلامت کشور است. رقمی در حدود ۲ هزار میلیارد تومان در این رابطه تا کنون پرداخت شده و ۱۵ میلیون نفر در بیمارستان‌های دولتی بستری شده‌اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بیمارستان‌ها حدود ۴۲ درصد با کمبود کالا مواجه بودیم اما امروز ۵۵ هزار و ۲۰۰ قلم در بیمارستان موجود است. دسترسی به ۵ هزار و ۷۳۵ پزشک متخصص در کشور ایجاد شده است، ۲۳۸ بیمارستان تجهیز شده است و ۸۶۰ متخصص مقیم در بیمارستان‌ها مستقر شده‌اند.

وی گفت: طبق آمار ۵۸ هزار و ۸۶۰ تخت فرسوده در بیمارستان‌ها وجود داشته است که این رقم یعنی حدود ۶۷ درصد بیمارستان‌ها فرسوده بودند. وزارت بهداشت حدود ۲ میلیون متر مربع بازسازی شده است. نمایندگان محترم ممکن است مطالباتی داشته باشند که به حق است اما اگر اقدامات وزارت بهداشت در دولت یازدهم با گذشته مقایسه شود میزان اقدامات صورت گرفته محرض می‌شود.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: در چارچوب طرح تحول سلامت ۲ هزار و ۴۷۰ تخت مراقبت‌های وی‍ژه در بیمارستان‌ها ایجاد شده است. یکی از حلقه‌های مهم در بحث بهداشت و درمان خانه‌های بهداشت بوده که در دولت یازدهم اقدامات زیادی صورت گرفت.

ادامه دارد …

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس