تاریخ انتشار: ۲۹ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] موضع جدید وزارت امور خارجه آمریکا یک عقب نشینی از مواضع گذشته محسوب می شود. جان کربی تایید کرده است که واشنگتن از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به عنوان اهرمی برای آزادی زندانیان آمریکایی استفاده کرده است. وزارت امور خارجه آمریکا از موضع قبلی خود درباره عدم ارتباط بین پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به […]

[ad_1]

موضع جدید وزارت امور خارجه آمریکا یک عقب نشینی از مواضع گذشته محسوب می شود. جان کربی تایید کرده است که واشنگتن از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به عنوان اهرمی برای آزادی زندانیان آمریکایی استفاده کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا از موضع قبلی خود درباره عدم ارتباط بین پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران و آزادی زندانیان این کشور از ایران عقب نشینی کرد و در واکنش به گزارش اخیر روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد که از پرداخت این پول به ایران به عنوان اهرمی برای آزادی زندانیان آمریکایی از ایران بهره برده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از نیویورک تایمز جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنج شنبه در واشنگتن بار دیگر با رد اتهام پرداخت باج به ایران بابت آزادی زندانیان آمریکایی، تاکید کرد که دولت کشورش از پرداخت این پول به عنوان اهرمی برای آزادی زندانیان آمریکایی از ایران استفاده کرده و پرداخت این پول را مشروط به آزادی زندانیان از ایران کرده است.

دو روز پیش روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که دولت آمریکا در ۱۷ ژانویه سال جاری اجازه پرواز هواپیمای حامل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد از ژنو سوییس به ایران را با تاخیر و پس از کسب اطمینان از برخاستن هواپیمای حامل ۳ زندانی آمریکایی از فرودگاه مهرآباد تهران، صادر کرده است.

به گفته جان کربی این احمقانه بود اگر آمریکا از موضوع پرداخت این پول به عنوان یک اهرم برای آزادی زندانیان آمریکایی از ایران استفاده نمی کرد. 

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرده است مذاکرات مربوط به این دو مساله کاملا در دو مجرای متفاوت جریان داشته است. به گفته کربی پس از اینکه پایان مذاکرات مربوط به پرداخت پول بلوکه شده ایران و مساله  آزادی زندانیان آمریکایی تلاقی پیدا کرد آنها به این نتیجه رسیده اند که از این مساله به عنوان یک اهرم استفاده کنند.

در ماه های گذشته مساله پرداخت پول بابت دعوی حقوقی ایران و آمریکا بر سر بلوکه شدن اموال ایران در آمریکا ، مورد انتقاد جمهوریخواهان مخالف دولت اوباما قرار داشته است.

جمهوریخواهان دولت اوباما را به باج دهی به ایران برای آزادی زندانیان ایرانی – آمریکایی متهم کرده اند. اتهامی که باراک اوباما رییس جمهور آمریکا قویا آن را رد کرده است.

با این حال موضع جدید وزارت امور خارجه آمریکا درباره پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار با موضع سابق این وزارت خانه و دولت اوباما مبنی بر عدم ارتباط دو موضوع، متفاوت است و نشان از عقب نشینی دولت واشنگتن در موضع سابق دارد.

دونالد ترامپ نامزد جنجالی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیشب پس از موضعگیری جدید وزارت امور خارجه آمریکا در این باره در سخنانی در جمع حامیانش در شهر شارلوت ایالت کارولینای شمالی تایید گزارش اخیر وال استریت ژورنال از سوی وزارت امور خارجه آمریکا را نشانی از دروغگویی اوباما در این باره و تاییدی بر اتهام مخالفان دولت مبنی بر پرداخت باج به ایران دانست.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس