تاریخ انتشار: ۲۹ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد اکوسیستم‌های طبیعی کشور به دلیل وجود دام بیش از ظرفیت، در معرض نابودی کامل قرار گرفته‌اند. به گزارش ایسنا، فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه […]

[ad_1]

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد اکوسیستم‌های طبیعی کشور به دلیل وجود دام بیش از ظرفیت، در معرض نابودی کامل قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد اکوسیستم‌های طبیعی کشور به دلیل وجود دام بیش از ظرفیت، در معرض نابودی کامل قرار گرفته اند، گفت: این موضوع با از دست رفتن جمعیت گونه‌های شاخص اکولوژیک همچون پروانه‌ها کاملا قابل اثبات و ارزیابی است.

وی افزود: در همین زمینه، به طور نمونه می توان به گونه بز اهلی اشاره کرد که به دلیل سازگاری با وضعیت آب و هوایی کشور، اتکا به علوفه عرصه‌های طبیعی و پرورش سازگار با محیط های روستایی، نقش بسیار مهمی در فرهنگ اجتماعی و اقتصاد روستایی و عشایری دارد اما توسعه نامتوزان باعث آسیب های فراوان این گونه به منابع طبیعی کشور شده است.

دبیری ادامه داد: توسعه فعالیت های دامپروری به ویژه گونه بز اهلی متکی به مراتع مخصوصا در نواحی خشک و کوهستانی موجب تخریب مراتع و پوشش گیاهی و در نتیجه کاهش نفوذپذیری خاک، فرسایش خاک، ایجاد سیل و افزایش رسوبات به لحاظ بهره برداری فزاینده از منابع طبیعی کشور می شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: از طرف دیگر، دام‌های اهلی یک رقیب غذایی مهم و ناقل برخی از بیماری‌های مهم واگیر دامی نظیر طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR)، تب برفکی و سایر بیماری های واگیر دامی برای علفخواران وحشی محسوب می شوند.

وی با اشاره به پتانسیل طبیعت گردی گونه بز و نقش آن در تامین معیشت جوامع محلی، گفت: اگرچه حمایت از دامداران و تولیدکنندگان و احترام به رسوم کهن و حفظ ارزش های فرهنگی کشور ضروری است اما نباید از مخاطرات جدی موجود و آسیب های وارده به حیات وحش ناشی از حضور دام در مراتع به ویژه در چند سال اخیر، غفلت کرد.

این مقام مسئول افزود: تخریب مراتع و شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در بین علفخواران وحشی از جمله مخاطرات توسعه بی ضابطه و ناپایدار دامداری است که هماهنگی و مشارکت همه جانبه دستگاه های متولی و تعیین ساز و کارهای لازم به منظور حذف و یا کاهش این دست مخاطرات را می طلبد.

دبیری تاکید کرد: افزایش تولید و توسعه عملکرد اجتماعی_ اقتصادی در حوزه دامپروری دام های بومی به ویژه بز اهلی اگر در چارچوب برنامه مدیریتی کلان برای نگهداری، تغذیه و بهداشت حیوان مذکور و با در نظر گرفتن راهکارهایی نظیر تبدیل دامپروری سنتی به دامپروری صنعتی و نیمه صنعتی، ممیزی اصولی مراتع در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و پیشگیری و کنترل به موقع بیماری های واگیر دامی توسط دستگاه های متولی صورت گیرد، می تواند منجر به حفاظت از حیات وحش و جلوگیری از تخریب زیستگاه ها شود.

براساس گزارش سایت محیط زیست، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رسیدن به یک تفکر واحد در خصوص پیشگیری و کنترل مخاطرات ناشی از ورود بی ضابطه دام به مناطق و زیستگاه های حیات وحش و کاهش تهدید ذخایر ژنتیکی، همچنین راهکاری مناسب در رابطه با کاهش جمعیت دام در مراتع و افزایش تولیدات دامی به صورت همزمان، می تواند مسیری سبز به سوی صنعتی کردن دامپروری در کشور بگشاید.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس