تاریخ انتشار: ۱۴ ارد ۱۳۹۵

سنندج- ایرنا-مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست کردستان به تصمیم وزارت ورزش و جوانان برای بهره گیری از تالاب زریوار به عنوان کمپ تیم های ملی قایقرانی واکنش نشان داد.

‌‌‌‌‌به گزارش “گذارنیوز” :
عبدالوحید ریاضی فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تالاب زریبار یک اکوسیستم طبیعی با روابط اکولوژیک پیچیده و حساس است و فعالیت های اینچنینی اثرات نامطلوبی بر اکوسیستم تالاب خواهد داشت.
وی افزود: بر اساس مصوبه شورایعالی محیط زیست تالاب زریبار پناهگاه حیات وحش است و مورد حفاظت قرار دارد.
او ادامه داد: بدون کسب نظر محیط زیست اعلام چنین برنامه هایی وجاهت قانونی ندارد و اگر هدف ورزش است دریاچه سد گاران برای این کار مناسب تر است.
وی اظهار کرد: در تالاب زریبار مقاطع زمانی حساسی وجود دارد که پرندگان به جابجایی می پردازند و یا زادآوری دارند.
ریاضی فر تاکید کرد: مسوولان ورزشی استان فراموش کرده اند که زریبار منطقه حساس زیست محیطی است و مدیریت آن بر عهده اداره محیط زیست کردستان است.
وی با اشاره به اینکه قبل از هر فعالیتی در این تالاب باید از محیط زیست مجوز کسب شود، اظهار کرد: تیم هایی نیز که اکنون در زریبار در حال تمرین هستند مجوزی از اداره محیط زیست نگرفته اند.
وی تاکید کرد: چند بار به مدیرکل ورزش و جوانان کردستان در این رابطه نامه نوشته ام اما توجهی نشده است.
وی ادامه داد: اگر بتوان از ظرفیت زریبار هم استفاده کرد باید در مقاطع زمانی خاصی باشد که با هماهنگی با محیط زیست امکان پذیر است.
تالاب زریبار به عنوان یکی از تالاب های در معرض خطر شناخته شده است و برنامه ریزی ها، همایش و کارگروه های مختلفی برای نجات این تالاب مهم غرب کشور انجام شده است.
بر همین اساس هر گونه فعالیتی از ماهیگیری یا ورزشی و تفریحی در این تالاب حساسیت کارشناسان و دوستداران محیط زیست را بر می انگیزد.
نصرالله سجادی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در سفر روز شنبه خود به استان کردستان و حضور در مریوان گفته بود دریاچه زریبار مریوان امکانات ویژه ای برای توسعه ورزش های آبی دارد و مطالعات و برنامه ریزی لازم را برای ایجاد کمپ تیم های ملی قایقرانی با محوریت فدراسیون مربوطه انجام خواهیم داد.
طاهر کبوتری سرمربی تیم ملی جوانان قایقرانی کشور نیز در جریان این بازدید گفته بود دریاچه زریبار به دلیل طول موج های کم و وسعت بسیار مناسب خود یکی از بهترین مکان ها در کشور برای رشته قایقرانی است.
۶۱۰۸/۱۹۰۴

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس