تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۴
رابطه ورزش و سیاست

مازیار ناظمی مدیر روابط عمومی وزارت ورزش که از برنامه سازان قدیمی تلویزیون است یادداشتی از پخش نشدن مصاحبه ظریف با فردوسی پور نوشته است.

به گزارش “گذار خبر” مصاحبه دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با عادل فردوسی پور شب گذشته روی آنتن برنامه نود نرفت.خیلی ها دلایل زیادی آوردند و عدم پخش این مصاحبه ضبط شده را به رابطه سیاسیون،مانورهای سیاسی و تبلیغات در آستانه انتخابات ربط دارند.رابطه ورزش و سیاست دیگر آنقدر روشن است که نیازی به اثبات ندارد فقط کافی است به همین مسابقات المپیک در ادوار مختلف نگاهی بیاندازید.از ۱۹۳۶ برلین تا اوج آن در دوران جنگ سرد.نقد بعضی از دوستان به رفتار سیاسی برنامه نود به نظرم محل توجه است.من برنامه ساز صداو سیما هستم.صدها برنامه اتفاقا با همین رویکرد ساخته و پخش کرده ام نه الان بلکه کار از دولت نهم شروع شد. به عنوان مثال بنده مصاحبه ای داشتم با حسین الله کرم که در آن با صراحت هر چه تمامتر گفته بود پرسپولیسی است.او در دل همین مصاحبه گفت که بچه حزب الهی ها را به ورزش راه ندادند.الله کرم که چهره ای شاخص در سیاست است و خودش در دوران نوجوانی از بسکتبالیست های خوب دارالفنون بوده و بعدها هم در رشته های مختلف ورزشی فعالیت کرده یک گفت و گوی کاملا ورزشی را انجام داد.

یا مصاحبه ای که با علی مطهری درباره ورزش،ناکامی ایران در جام جهانی و مسائل مختلف از سازمان وقت تربیت بدنی انجام دادم.چهره ای سیاسی تر از علی مطهری؟او در آن گفت و گو محمد علی آبادی،سیاست های اشتباه و در کل فوتبال را به نقد کشید و اتفاقا انتقاد های زیادی از ورزش کرد.مطهری چهره ای است که در همان مصاحبه عنوان کرد با فرزندان خودش فوتبال بازی می کند.

حرف اینجاست که مصاحبه ظریف با نود و عادل فردوسی پور اولین مصاحبه سیاسیون با یک چهره شاخص ورزشی نبوده و بدون شک آخرین آن هم نخواهد بود.فردوسی پور از یک برند مطرح برای حذابیت برنامه اش در یک مناسبت خوب مثل شب یلدا استفاده کرد،کاری که هر شبکه ای به دنبال آن است.همه تهیه کنندگان و مجریان برای جذب مخاطب این کار را انجام می دهند.

در نگاه آخر هم مستند عرض می کنم که تمام مراودات ورزشی ما در خارج از ایران یک پایش به وزارت خارجه وصل است و رویکرد،دیپلماسی عمومی است.اینکه تیم ها به فلان کشور سفر کنند یا نه،مقامات در فلان کنفرانس حاضر باشند یا نه؟ همه به وزارت خارجه ارتباط دارد. به یاد بیاورید که اعزام فوتبال ایران به مسابقات دوستی در آمریکا،مخالفت اقای نژاد حسینیان نماینده وقت ایران در سازمان ملل و اصرار صفایی برای حضور تیم ایران نمونه بارزی از این اتصال است. اتفاقی که در نهایت با حمایت رئیس وقت افتاد و تیم راهی آن مسابقات شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس