تاریخ انتشار: ۲۲ فرو ۱۳۹۵

وزیر آموزش و پرورش کشور در واکنش به شایعه استعفای خود در روزهای اخیر، عنوان کرد: شاید ریشه این شایعه، سیاسی و غرض‌ورزی باشد و این موضوع از طریق مراجع ذیربط در دست پیگیری است.

به گزارش “گذارنیوز”  شب گذشته علی اصغر فانی در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر درباره حادثه مدرسه سیستان و بلوچستان، اظهارکرد: در اثر باد و باران دیواری در یک ساختمان متروکه در جوار مدرسه در منطقه بلوچستان خراب می‌شود و در پی این حادثه یکی از همکاران فرهنگی کشته و یکی دیگر از همکاران مصدوم می‌شوند و من در سفری که پنجشنبه گذشته به این منطقه داشتم با خانواده این افراد دیدار کردم.
وزیر آموزش و پرورش، با توجه به شایعه استعفای خود در روزهای اخیر، تصریح کرد: شاید ریشه این شایعه، سیاسی و غرض ورزی باشد و این موضوع از طریق مراجع ذیربط در دست پیگیری است.
فانی تأکیدکرد: تأمین نیروی انسانی در آموزش و پرورش از طریق معلمان رسمی که حدود یک میلیون نفر هستند، صورت می‌گیرد و بخش دیگر از طریق نیروهایی است که به موجب مصوبه مهر ۹۴ مجلس در آموزش و پرورش مشغول به کار شده‌اند.
وزیر آموزش و پرورش درباره رسیدگی به مطالبات فرهنگیان، خاطرنشان کرد: در جلسه‌ای که با دکتر نوبخت داشتیم این موضوع بررسی شد و امیدواریم این مطالبات به زودی پرداخت شود.
پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان
فانی با توجه به پاداش پایان خدمت فرهنگیان که در سال ۹۳ بازنشسته شده‌اند، گفت: پاداش این همکاران ۱۰۵۰ میلیارد تومان اعتبار لازم داشت که ۹۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده و مابقی ظرف دو هفته آینده واریز خواهد شد.
وی افزود: در بودجه سال جاری ۴۵۰۰ میلیارد تومان برای پاداش پایان خدمت پیش بینی شده است که پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی پرداخت خواهد شد.
اجرای طرح رتبه‌بندی برای معلمان با ۶ سال سابقه
وزیر آموزش و پرورش درباره طرح رتبه بندی معلمان، تصریح کرد: رتبه بندی از آغاز مهر ماه ۹۴ طی احکام صادر شده اجرایی شده است و حدود ۸۳۰ هزار نفر مشمول این طرح شده اند.
فانی گفت: بر اساس این طرح، حقوق فرهنگیان از ۸۰ تا ۵۹۰ هزار تومان افزایش داشته است و در سال ۹۵ همکارانی که مشمول شرایط رتبه بندی در سال ۹۴ نبوده‌اند و حال این شرایط را دارند در این طرح قرار می‌گیرند.
وی افزود: افزایش حقوق برای فرهنگیان در سال ۹۴ شامل افزایش رتبه بندی، افزایش دولت برای کارکنان و افزایش حق مرزی بوده که همه این موارد برای حقوق فرهنگیان اعمال شده است.
وزیر آموزش و پرورش با توجه به برخی انتقادها به طرح رتبه بندی کارکنان در آموزش و پرورش گفت: ما از قانون خدمات کشوری استفاده کردیم و رتبه بندی معلمان را به اجرا درآوردیم در حالی که برخی از دوستان اعتقاد داشتند که باید از روش های دیگری استفاده کنیم.
طرح رتبه بندی شامل معلمان بازنشسته نمی‌شود
فانی با بیان اینکه در سال ۹۵ برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان به ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم ، تصریح کرد: فرهنگیانی که حداقل شش سال سابقه کار داشته باشند طرح رتبه بندی شامل آنان خواهد شد. طرح رتبه بندی شامل همکاران بازنشسته نمی‌شود و آنها مشمول خدمات سازمان بازنشستگان هستند.
وی درباره سند تحول بنیادین در وزارت آموزش و پرورش گفت: در این سند شش زیر نظام پیش بینی شده که یکی از آنها زیر نظام برنامه درسی است که به تصویب رسیده و مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۵ زیر نظام دیگر آماده شده تا در شورای عالی آموزش و پرورش بررسی و مورد تصویب قرار گیرند.
فانی تأکید کرد: زیرنظام فضای آموزشی هم در جلسه گذشته بررسی‌هایش تمام و سندش آماده شده است و از این پس سازمان نوسازی باید بر اساس این سند، مدرسه بسازد.
وزیر آموزش و پرورش با توجه به شعار ساماندهی نیروی انسانی خود در این وزارتخانه، گفت: وزارتخانه‌ای که حدود ۹۷ تا ۹۸ درصد اعتبارش کارکنانش هستند باید مهم‌ترین هدفش هم ساماندهی نیروهای انسانی‌اش باشد که یکی از مهمترین ارکان مدیریتی همین است و در حال حاضر ۹۷۶ هزار نفر نیروی انسانی در این وزارتخانه در حال خدمت هستند.
استخدام معلمان بومی
فانی افزود: در حال حاضر بحث استخدام نیرو از بوم برای بوم را پیگیری می‌کنیم زیرا در مناطق محروم دچار کمبود نیروی انسانی هستیم و این موضوع در سال‌های اخیر در پذیرش فرهنگیان و استخدام نیرو در دستور کار قرار گرفته است.
ایمن بودن دو سوم مدارس کشور
وی با یادآوری اینکه دوازده سال پیش یک سوم مدارس کشور ایمن بود، تصریح کرد: اکنون دو سوم مدارس کشور ایمن است و امیدواریم بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان برنامه ششم شاهد هیچ مدرسه غیر ایمنی در کشور نباشیم.
فاصله درآمدی معلمان با سایر اقشار باید کاهش یابد
فانی افزود: یکی از مهم‌ترین چالش‌های معلمان وضع معیشتی است زیرا آنها به درستی معتقدند دریافتی‌شان نسبت به بعضی دستگاه‌ها پایین‌تر است و ما نیز تلاش کردیم تا دریافتی آنها افزوده شود اما محدودیت مالی دولت را نیز درک می‌کنیم، در عین حال معتقدیم که این فاصله را باید کاهش داد.
رشد شاخص‌های آموزش و پرورش
وی افزود: ما در سال ۹۴ بدترین سال مالی بعد از انقلاب را در دولت سپری کردیم اما در عین حال شاخصهای آموزش و پرورش نیز در سال گذشته رشد داشته است.
فانی یادآور شد: در سال گذشته با ساخت و بازسازی دو هزار مدرسه، ۱۱ هزار و ۴۰۰ کلاس درس در مجموع یک میلیون و ۵۸۰ مترمربع در اختیار دانش آموزان قرار گرفت.
وزیر آموزش و پرورش، درباره استخدام در این وزارتخانه نیز توضیح داد: مبنای اصلی استخدام‌ها از طریق جذب دانش آموختگان در دانشگاه فرهنگیان صورت خواهد گرفت و در دوره مسئولیت ما هیچ استخدام رابطه‌ای نداشتیم.
کسری بودجه آموزش و پرورش در سالجاری
فانی با توجه به نیازهای بسیار زیاد مالی این وزارتخانه، گفت: بودجه درخواستی ما برای سال جاری ۳۷ هزار میلیارد تومان بود که به علت محدودیت مالی کمی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان آن در لایحه آورده شد و پیش بینی می‌کنیم در سال ۹۵ با کسری بودجه مواجه شویم.
بهبود وضعیت بیمه طلایی فرهنگیان
وی همچنین شرایط بیمه طلایی فرهنگیان را در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ مناسبتر ارزیابی کرد و افزود: تلاش خواهیم کرد وضعیت این بیمه به ویژه بیمه تکمیلی از نظر کمی و کیفی در سال ۹۴ نیز توسعه پیدا کند تا رضایت نسبی فرهنگیان را فراهم آورد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس