تاریخ انتشار: ۱۷ فرو ۱۳۹۵

اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی درخصوص مطلب منتشر شده در یک روزنامه، پیرامون یکی از معادن اورانیوم کشور اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش “گذارنیوز” به نقل از اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، در خصوص مطلب منتشر شده در یک روزنامه، پیرامون یکی از معادن اورانیوم کشور اطلاعیه ای صادر کرد که در ادامه آن را می خوانیم:
با توجه به انتشار برخی مطالب خلاف واقع در یکی از روزنامه ها درخصوص یکی از معادن اورانیوم کشور، بدینوسیله به اطلاع عموم می رساند، فعالیت های این معدن بر اساس برنامه‌های پیش بینی شده همچنان در جریان می باشد.
در عین حال بطور طبیعی میزان استخراج سنگ معدن اورانیوم بایستی متناسب با ظرفیت کارخانه فرآوری سنگ معدن به صورت دوره ای تنظیم گردد.
در مطلب منتشره، آماری غیر واقعی درخصوص بهای سنگ معدن خام اورانیوم ارائه شده است که صحت نداشته و این سازمان، قضاوت را به عهده افکار عمومی می گذارد: «… این معدن دارای ظرفیت استخراج سالانه ۱۲۰ هزار تن سنگ اورانیوم است… هر کیلوگرم سنگ اورانیوم در بازار بین المللی بسته به کیفیت آن بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار به فروش می رسد و …»
بر مبنای این محاسبه غلط ارزش سالیانه تولیدات این معدن بین ۲۴ تا ۳۰ میلیارد دلار یعنی مبلغی تقریبا معادل ارزش کل صادرات نفت کشور در سال ۱۳۹۴ قلمداد شده است این در حالی است که قیمت کیک زرد فرآوری شده (U3O8 خالص) در بازارهای بین المللی به ازای هر کیلوگرم حدود ۸۰ دلار می باشد.
بدین ترتیب برای تولید یک کیلوگرم کیک زرد فرآوری شده (U3O8 خالص) از معدنی مانند معدن ادعا شده، باید ۲۰۰۰ کیلوگرم سنگ معدن خام فرآوری شود فلذا ارزش هر کیلوگرم سنگ معدن خام، حدود ۴ سنت خواهد بود. بدین ترتیب مبالغ عنوان شده در رابطه با قیمت سنگ معدن اورانیوم خام، بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هزار برابر قیمت واقعی ارائه شده است!!.
مزید اطلاع افکار عمومی، در حال حاضر خوراک لازم برای مصرف کارخانه فرآوری سنگ معدن موجود، برای چندین سال استخراج و انباشت شده است. همچنین بخشی از معدن ادعا شده با ظرفیت کامل همچنان در حال فعالیت بوده و بخشهای دیگر این معدن نیز در حال تجهیز و یا عملیات تعمیر و نگهداری تونل ها و تاسیسات می باشند.
سازمان انرژی اتمی ایران ضمن آرزوی موفقیت برای رسانه های جمعی که در جهت تنویر افکار عمومی تلاش می نمایند، انتظار دارد قبل از درج اخبار و اطلاعات، از اعتبار و صحت منبع و مطالب دریافتی خود اطمینان حاصل نموده سپس اقدام به انتشار اخبار و مطالب نمایند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس