تاریخ انتشار: ۲۸ آبا ۱۳۹۴

چشم انداز اجرای برجام از سوی ایران و گزینه های محتمل از جمله رقیق کردن اورانیوم و یا فروش آن به کشورهای خارجی از جمله گمانه زنی های رسانه های غربی بوده اند.

به گزارش “گذارخبر”  آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده که ایران برچیدن تاسیسات هسته ای خود را آغاز کرده است.

 

آژانس در گزارش روز چهارشنبه خود اعلام کرده که این اقدام ایران که نشان دهنده حسن نیت آن کشور در راستای اجرای مفاد توافق بین المللی است از ماه ژوئیه گذشته آغاز شده است.

 

در این باره رسانه های بین المللی اخبار منتشر شده را بازتاب داده اند:

 

گاردین: برچیدن تاسیسات هسته ای ایران مهم ترین نقطه عطف پس از توافق نهایی است

 

روزنامه بریتانیایی “گاردین” با اشاره به گزارش منتشر شده آژانس به عنوان دیده بان سازمان ملل متحد می نویسد:”در این گزارش آمده که ایران ۴٫۵۰۰ سانتریفیوژ خود را طبق مفاد توافق برچیده است. این موضوع نقطه عطفی است که سبب می شود تا راه اجرای سایر تعهدات ایران نیز هموار گردد.

 

این روزنامه در ادامه اشاره می کند که ایران هم چنین با افزایش نظارت سازمان ملل متحد نیز موافقت کرده است. گاردین با اشاره به جزیات مفاد توافق می نویسد:”از جمله این اقدامات می توان به کاهش دو سوم تعداد سانتریفیوژهای ایران و ایجاد و راه اندازی ماشین آلات و دستگاه هایی اشاره کرد که برای مقاصد صلح آمیز هسته ای مفید هستند. هم چنین ایران متعهد شده که طراحی یک راکتور جدید در اراک را تغییر دهد که به کاهش پلوتونیوم تولید شده می انجامد که جایگزینی برای استفاده از اورنیوم در سلاح هسته ای است”.

 

گاردین اشاره می کند که در مقابل قدرت های جهانی نیز متعهد شده اند که در هفته یا ماه های آینده تحریم های وضع شده علیه ایران لغو شوند. این روزنامه اشاره می کند که طبق گزارش ها ۴٫۵۰۰ سانتریفیوژ در نطنز و فردو حذف شده اند و این بدان معناست که ده هزار سانتریفیوژ دیگر نیز باید حذف شوند.

 

خبرگزاری فرانسه: ایران با تحقیقات آژانس درباره فعالیت های هسته ای قبلی مخالفت کرده است

 

خبرگزاری فرانسه ضمن انتشار مفاد گزارش اخیر آژانس اشاره کرده که به طور جداگانه آژانس خواستار آن شده تا درباره فعالیت های هسته ای ایران دست کم تا سال ۲۰۰۳ میلادی تحقیق کند تا مشخص شود که ایا ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای بوده یا خیر. این خبرگزاری اشاره می کند که در حالی که یک گزارش نهایی از امکان تلاش ایران برای دستیابی به ابعاد نظامی برنامه هسته ای سخن گفته ایران همواره این اتهامات را رد کرده و آن را ساخته و پرداخته دستگاه های اطلاعاتی امریکا و اسرائیل دانسته است .

 

واشنگتن اگزماینر: ایران در ادامه راه دو گزینه پیش رو دارد

 

“واشنگتن اگزماینر” نیز با انتشار گزارشی ضمن بازتاب خبر حذف بخشی از تاسیسات هسته ای ایران می نویسد:”اویلی هاینونن” معاون یشین رییس آژانس انرژی اتمی در گفت و گو با “واشنگتن اگزماینر” تاکید کرد که حتی در صورت تداوم غنی سازی اورانیوم توسط ایران نیز آن کشور باید تعهدات خود را درباره کاهش زرادخانه های خود انجام دهد”.

 

او در این باره گفته است:”ایران دو گزینه پیش رو دارد یا خارج کردن اورانیوم خود از کشور و صادر نمودن آن به کشورهای دیگر و یا رقیق کردن اورنیوم موجود. در صورتی که کیفیت اورانیوم ایران خوب باشد و قیمت مناسبی نیز برای آن تعیین کند می تواند به یک مشتری خارجی نیز بفروشد”.

 

هاینونن اشاره کرده که احتمالا ایران بر این باور است که روس ها مشتری خوبی برای اورانیوم هایش خواهند بود.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس