تاریخ انتشار: ۱۲ خرد ۱۳۹۵

رسانه‌های دلواپس یا با سکوت با با هشدارهایی تلویحی به استقبال حضور علی مطهری و مسعود پزشکیان در کرسی‌های نواب رییسی مجلس دهم رفته‌اند.

 به گزارش “گذارنیوز” دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از شنبه هفته جاری رسما کار خود را آغاز کرد، مجلسی که در آن قرار است اصولگرا و اصلاح طلب پایاپای و نزدیک به هم پیش بروند. چه آنکه هیچ جریانی در این مجلس اکثریت قاطع را ندارد تا بتواند با تکیه بر رای اکثریتش برای جریان مقابل خط و نشان بکشد یا بدون دردسر تصمیمات خود را در پارلمان به کرسی بنشاند.

در همین راستا هم بود که انتخابات هیات رییسه موقت و دائم مجلس دهم متفاوت از چند مجلس اخیر برگزار شد و اصلاح طلبان که در دوره های پیش با عدم کاندیدا یا قلت کاندیدا در انتخابات هیات رییسه مواجه بودند نه تنها این بار همپای اصولگرایان لیست ارائه دادند که حتی توانستند سه نفر را به هیات رییسه موقت بفرستند. آنها در تلاشی ۴۸ ساعته موفق شدند در هیات رییسه دائم هم سهم خودشان را به ۵ کرسی برسانند.

اما بدون شک اگر موفقیت اصولگرایان در این انتخابات در کرسی ریاست مجلس رقم خورد، فراکسیون امید هم پیروز قاطع رقابت بر سر کرسی نواب رییسی بود که توانست پزشکیان را با رای بالا در هر دو انتخابات هیات رییسه موقت و دائم و علی مطهری را در انتخابات هیات رییسه دائم روانه جایگاه ویژه هیات رییسه کند. کرسی هایی که در سه مجلس قبل، نواب رییس اصولگرا را به خود دیده بودند.

اما تغییر سرنشینان این دو کرسی، با استقبال رسانه های اصولگرا و منتقد دولت مواجه نشد. کما اینکه خبرگزاری فارس و تسنیم روی خط تاکید بر پیروزی ۷ بر ۵ اصولگرایان در کلیت انتخابات هیات رییسه، پیش رفتند.

خبرگزاری مهر نیز که مشی انتقادی به اصلاح طلبان دارد و گاهی در مسیر رسانه های دلواپس حرکت می‌کند در حاشیه نگاری خود از انتخابات روز گذشته صحن مجلس، به لابی‌های علی مطهری برای کسب رای اشاره کرده و آورده است «این بار بر خلاف انتخابات هیات رئیسه موقت، علی مطهری سخت دست به کار شده بود، البته در فراکسیون امید هم قول داده بود که شخصا لابی می کند. وی ساعت ۲ نصفه شب به نمایندگان پیامک داده بود و اعلام نامزدی کرده و خواستار رای نمایندگان شده بود امروز نیز در صحن علنی رزومه خود را توزیع کرد.» این رسانه حتی رای بالای مسعود پزشکیان را نیز متعلق به نمایندگان ترک زبان مجلس دانسته و آورده است «در انتخابات هیات رئیسه دائم فراکسیون های سیاسی، مجامع استانی، قومیت ها تاثیر گذار بودند.»

باشگاه خبرنگاران جوان رسانه منتسب به رسانه ملی هم در واکنش به انتخاب مطهری به عنوان نایب رییسی مجلس دهم با کمال الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت​ وگویی داشته و اینگونه تیتر زده است: «مطهری رویکرد اصولگرایی دارد». به زعم وی، «علی مطهری بیشتر رویکرد اصولگرایی دارد اما در نهایت گفته‌هایش به نفع اصلاح طلبان است و به دلیل تعصب خاصی که اصلاح‌طلبان دارند، بعید است که مطهری مورد حمایت آنها قرار گیرد، مگر اینکه شرایط خاصی ایجاد شود.»

انتخاب چنین تیتری یادآور آن است که رسانه‌های منتقد اصلاح طلبان طی چند سال اخیر مواضع مطهری را خلاف مواضع اصولگرایی قلمداد کرده و حتی با کنایه او را فردی غش کرده به سمت اصلاح طلبان معرفی می کردند. گویی با راه یافتن مطهری به کرسی هیات رییسه و در ادامه یارکشی های سیاسی دو جریان در پارلمان، این بار قرار است مطهری برچسب اصولگرا بخورد تا وزنه اصولگرایان بیشتر جلوه کند.

در میان سایت‎های منتسب به این دسته از منتقدان، سایت‎های جهان، صراط و رجانیوز فقط به ذکر اخبار رای گیری بسنده کرده و تحلیلی ارائه نداده‌اند.

فردانیوز سایت نزدیک به شهردار تهران هم گرچه فقط آمار رای گیری را منتشر کرده است اما در تیتر مربوط به انتخاب علی مطهری به عنوان نایب رییس به کنایه نوشته است: « برادرزن رئیس، نائب رئیس شد»

نسیم آنلاین اما از جمله رسانه هایی بود که واکنش صریحی به حضور مطهری در هیات رییسه نشان داده است. در مطلبی که به نقل از مهدی محمدی، کارشناس تیم مذاکره کننده هسته ای دوره جلیلی منتشر شده، وی عنوان کرده است «ورود علی مطهری به هیات رئیسه بیش از هر کس به ضرر علی لاریجانی تمام خواهد شد؛ چرا که دائما باید بر سر مواضع وی با نهادهای مختلف درگیر بوده و جاه طلبی هایش به عنوان نایب رییس را باید کنترل کند. بنابراین، اگر برخی افراد با هدف ظاهری حمایت از علی لاریجانی برای مطهری لابی کرده باشند، در واقع به لاریجانی ضربه ای کاری زده اند.»

تیتر و سرفصل اصلی روزنامه های امروز هم به انتخابات هیات رییسه روز گذشته پارلمان اشاره داشت.

روزنامه کیهان در مطلبی با تیتر «اکثریت پنداری مدعیان اصلاحات عارف را قربانی کرد» به ماجرای کاندیداتوری عارف و عدم رای آوردنش پرداخته و آن را تحلیل کرده است. اما سکوت کیهان درباره راه یافتن مطهری و پزشکیان به کرسی هیات رییسه مجلس جلب توجه می کند. گویی هنوز انتخابات هیات رئیسه دائم رخ نداده که کیهان به تحلیل آن بپردازد و همچنان در پی تفسیر رای نیاوردن عارف و چشم بستن بر انتخاب دو نامزد دیگر فراکسیون امید برای نایب رئیسی است! این در حالی است که کیهان بارها و بارها مطالبی را علیه علی مطهری منتشر کرده که گاهی با جوابیه های مطهری هم همراه شده است.

روزنامه وطن امروز دیگر روزنامه دلواپسان هم گرچه در سرمقاله و صفحه سیاسی خود به موضوع انتخابات هیات رییسه اشاره کرده است اما در موضوع انتخاب پزشکیان و مطهری به عنوان نواب رییس فقط به ذکر اعداد رای پرداخته و «سکوت» سنگینی در این خصوص داشته است.

عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جهان اما در سرمقاله خود به تحلیل آراء ریخته شده به سبد مطهری و پزشکیان و البته ریزش رایی که محمد دهقان در این رقابت داشته پرداخته و آورده است: «جالب‌ است رأی علی مطهری نسبت به رأی انتخابات موقت ثابت است، اما رقیب او (دهقان) با ریزش ۱۸رأیی مواجه می‌شود که معلوم نیست آن ریزش به کجا تعلق می‌گیرد و آقای حاجی‌بابایی تقریبا ثابت می‌ماند. عارف برای ریاست مجلس با ۱۰۳ رأی مواجه می‌شود، اما اصلاح‌طلب دیگر با ۱۵۸ رأی که معلوم نیست آن ۵۵ نفر چرا به عارف رأی نداده‌اند، اما به پزشکیان و لاریجانی رأی می‌دهند. بدون تردید ریزش رأی دکتر دهقان (بدون تعلق گرفتن ریزش‌ها به رقیب) را باید نوعی خودزنی درون‌جریانی دانست که از سوی نزدیک‌ترین افراد به ریاست مجلس صورت گرفته است.»

وی تلاش می کند در ادامه مقاله خود هشدارهایی را روانه علی مطهری کند و می نویسد: «اما نیابت علی مطهری از آن‌رو برای اصلاح‌طلبان مهم است که در تریبونی قدرتمندتر، حنجره آنان خواهد شد و کاری که وی برای اصلاح‌طلبان می‌کند قطعاً از عارف، کواکبیان و حتی پزشکیان برنخواهد آمد. امید است شانه‌های مطهری به مثابه پله سکولارها به کار گرفته نشود.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس