تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۴

نام نویسی انتخابات مجلس خبرگان با همه حواشی آن به پایان رسید و حالا ۸۰۱ نامزد کسی کرسی این مجلس مهم در نظام جمهوری اسلامی برای احراز صلاحیت منتظر نظر شورای نگهبان هستند.

به گزارش “گذارخبر”، این انتخابات اما هنوز شروع نشده با حواشی خاص خود نیز همراه بود. آنجا که دبیر شورای نگهبان نسبت به افزایش شمار نامزدهای این انتخابات انتقاد کرد.

آیت الله احمد جنتی ۲ روز پیش در خطبه های نماز جمعه با اشاره به ثبت نام داوطلبین برای شرکت در انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی، گفت: متأسفانه آمار ثبت نامها در خبرگان و مجلس بالا رفته و این برای من ابهام است. آیا همه این افرادی که ثبت نام کرده اند خود را مجتهد می‌دانند؟

عضو مجلس خبرگان در ادامه نسبت به علم برخی از نامزدها انتقاد کرد و با اشاره به اینکه برخی از این افراد حتی نمی‌توانند یک عبارت عربی را درست بخوانند، افزود: برخی می‌گویند صلاحیتها را مردم باید تعیین کنند، این یعنی کنار گذاشتن قانون اساسی.

این موضع گیری با اظهار نظر برخی دیگر از چهره‌های حوزوی و سیاسی مورد حمایت واقع شد و با تفسیر برخی دیگر به تلاش برای نفوذ به مراکز تصمیم گیری مواجه شد. در جدول زیر برخی از این اظهار نظرها را ملاحظه می‌کنید:

ردیف

اسم و سمت

اظهار نظر

۱

حجت الاسلام و المسلمین محمود عبداللهی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

به نظر من بخشی از افزایش ثبت نام ها برای مجلس خبرگان رهبری ضعف قوانین بازمی گردد چراکه وقتی کسی فاقد ابتدایی ترین صلاحیت های لازم است نباید از وی ثبت نامی صورت به گیرد.

مجلس خبرگان رهبری با توجه به حساسیت مساله ولایت فقیه از جایگاه ویژه ای در ساختار نظام سیاسی جمهوری اسلامی برخوردار است و این رها بودن اسم نویسی ها برای انتخابات خبرگان می تواند جایگاه این مجلس در اذهان عمومی را با خدشه روبه رو سازد.

به نظر می رسد برخی با این نوع اسم نویسی به دنبال جوسازی هستند تا در تخیلات خود بتوانند بر روی نظر شورای نگهبان تاثیر بگذارند.

۲

آیت‌الله مصباح یزدی

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

حتی افرادی در داخل به دنبال این هستند که از طریق قانونی و با عنوان نمایندگان خبرگان رهبری، زمینه رفراندومی برای کنار گذاشتن ولی‌فقیه را آماده کنند؛ البته باید توجه داشت کسانی که زمینه رفراندوم را فراهم می‌کنند، برای بعد از آن هم برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ لذا توجه داشته باشیم که خطر امروز خطر نظامی نیست، خطر فرهنگی و فکری است.

۳

حجت‌الاسلام علی محمدی

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه

یکی از راه‌های شناخت دشمن این است که اجازه ندهیم دشمن در پایگاههای حکومتی ما نفوذ کنند.

فتنه ۸۸ را نمونه‌ای از تلاش دشمن برای نفوذ دانست. در فتنه ۸۸ برخی از عناصر ناآگاه، مغرض و کسانی که با نظام جمهوری اسلامی ایران مشکل دارند زمینه را برای شرایط مطلوب دشمنان فراهم کردند.

دشمن در تهاجم نظامی به ایران اسلامی شکست خورد و در جنگ نرم و تهاجم فرهنگی نیز به‌واسطه فرهنگ قرآنی به بن‌بست رسید که اکنون درصدد نفوذ است.

گماردن نیروهای دشمن در مراکز تصمیم‌گیری را پروژه نفوذ دشمن است. عرصه انتخابات به‌واسطه تلاش دشمن برای نفوذ در کشور بسیار حساس است.

۴

حجت الاسلام سعیداحمدی

مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان دانشگاه زنجان

آخرین نقشه جریان نفوذی را نفوذ در مجلس خبرگان است.: این ها خیلی مرموز برخورد می کنند و شبهه ایجاد می کنند که چرا رهبری باید مادام العمر باشد و بعد می بینید عده ای می گویند اینکه ، منتسب به امام و یار انقلاب است که اتفاقا این همان نفوذ جریانی است .

نفوذ جریانی در حال احاطه بر افراد و ارگان های تصمیم ساز است. جریانی در جامعه شروع شده است و در آستانه انتخاباتاگر در خبرگان نفوذ کند، قطعا فشار خواهد آورد.

۵

حمیدرضا مقدم‌فر

معاون فرهنگی سپاه

نقشی که شورای نگهبان در صیانت از انتخابات دارد، بزرگ‌ترین دفاع از حق الناس است. این درحالی است که برخی مخالف شورای نگهبان هستند و نمی‌دانند شورای نگهبان با جلوگیری از ورود جریان‌های نفوذی به انتخابات، بزرگ‌ترین مراقبت را از رأی مردم انجام می‌دهد.

۶

حجت الاسلام والمسلمین محمود عبداللهی نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری

افراد زاویه دار با ولایت برای ورود به مجلس خبرگان رهبری خیز برداشته‌اند. گروه ها می خواهند از فرصت های گوناگون سوء استفاده کنند، یکی از مطامع و جایگاه هایی که همه استکبار جهانی و عوامل داخلی آن ها نسبت به آن طمع دارند ایجاد تضعیف در رهبری نظام است.

دشمن به تصور خود یکی از کانال های تضعیف رهبری را مجلس خبرگان می داند اما این مسأله بستگی به هوشیاری مردم جامعه دارد، هر اندازه هوشیاری و بصیرت مردم بیشتر باشد نقش های دشمن به نتیجه منتهی نمی شود.

۷

لطف‌الله فروزنده

رئیس دبیرخانه مجمع عالی نخبگان بسیج

آمریکا به معنای واقعی به دنبال نفوذ و تقویت جریان‌های نفوذ در کشور است و در انتخابات نیز به دنبال نفوذ چهره‌ای مورد دلخواه خود است تا اهداف آنان را پیاده کند.

۸

حسین زینلیان،دبیراتحادیه جامعه اسلامی

بررسی این تعداد زیاد کاندیدای خبرگان و مجلس شورای اسلامی باید برمبنای دقت برروی سابقه افراد و توجه به مراجع چهارگانه و تایید صلاحیت شورای نگهبان صورت پذیرد.

از شورای نگهبان خواهشمندیم در بررسی سوابق نامزد‌ها ضمن وجود تعداد زیاد کاندیدا موشکافانه و با دقت و صرف وقت بیشتر به بررسی صلاحیت آن‌ها بپردازند تا در آینده شاهد نباشیم افرادی که فتنه گر سال‌های ۷۸ و ۸۸ بودند و در برابر نظام آتش افروزی کردند در این دو مجلس به فتنه‌های خود ادامه دهند و کشور را از رسیدن به قله‌های پیشرفت و حل مشکلات مردم بازدارند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس