تاریخ انتشار: ۱۵ ارد ۱۳۹۵
با تایید شورای نگهبان؛

زوج‌های جوان سال هاست که از طریق تسهیلات بانکی هرچند اندک مورد حمایت قرار می‌گیرند، براین اساس هرساله اعتباری برای پرداخت وام قرض الحسنه به جوانان تازه ازدواج کرده اختصاص می‌یابد. درسال‌های دور هر زوج جوان با وام بانکی ۱۵۰ هزار تومانی زندگی خود را آغاز می‌کردند که پس از چند نوبت افزایش هم اکنون این مبلغ به ۳ میلیون تومان برای هر یک از زوجین رسیده است.

به گزارش “گذارنیوز” ، اما بالا رفتن هزینه ها، باعث شده همواره کم بودن مبلغ وام ازدواج مورد انتقاد باشد، برهمین اساس طی ماه‌های اخیر پیشنهاد تازه‌ای برای تأمین هزینه‌های زوج‌های جوان ارائه شد و با تصویب مجلس مبلغ وام ازدواج یک شبه از سه میلیون به ۱۰ میلیون تومان برای هر زوج افزایش یافت که حکایت از ۳٫۳ برابر شدن آن دارد.

اگرچه این طرح به منظور حمایت از جوانان و ترغیب آنها به ازدواج ارائه شده است،اما از آنجا که محل تامین اعتبار مورد نیاز آن مشخص نیست مورد مخالفت دولت بوده است. به عقیده بانک ها، پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به هر زوج قابل اجرا نیست.

در همین خصوص، رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: افزایش سه برابری تسهیلات ازدواج در بودجه ۱۳۹۵ با توجه به منابع محدود قرض‌الحسنه بانک‌ها نمی‌تواند عملیاتی شود برای اینکه بانک‌ها جهت پرداخت تسهیلات، منابع مالی محدودی دارند.

عبدالناصر همتی در رابطه با مصوبه اخیر مجلس در بودجه امسال در رابطه با افزایش سقف تسهیلات تا ۱۰ میلیون تومان اظهار کرد: مصوبه اخیر مجلس در خصوص افزایش تسهیلات ازدواج کارشناسی نبود که به یکباره پیشنهاد و بلافاصله تصویب شد و تسهیلات ازدواج ۳۳۰ درصد افزایش یافت.

وی ، ادامه داد: البته ما خوشحال هستیم از اینکه مردم عزیز بتوانند جهت امر خیر ازدواج مبالغ بالاتری را دریافت کنند و قطعا ثواب آن برای مدیران و مسئولان بانکی نیز بسیار زیاد است ولی به هر حال باید منابع مالی این کار نیز بررسی شود.

با وجود این مخالفت ها و دلایل دولت مبنی بر اجرایی نبودن این طرح، به دلیل نبود اعتبار مورد نیاز، شورای نگهبان نیز این مصوبه مجلس را تصویب کرد تا به قانونی بدل شود که برای دولت لازم الاجرا باشد.

قانونی که در کنار حذف ۲۴ میلیون نفر از یارنه بگیران، به عنوان دردسر دولت در بودجه ۹۵ خواهد بود.

لازم به ذکر است که، پیش از این وام ازدواج سه میلیون تومان برای هر نفر بود که اقساط آن حدود ۸۲ هزار تومان در مدت سه سال می شد.

با مصوبه جدید مجلس و پرداخت ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه ازدواج اقساط این تسهیلات حدود ۲۲۶ هزار تومان خواهد شد.کل سود این تسهیلات نیز در مدت ۴ سال حدود ۸۵۰ هزار تومان خواهد شد.البته این مبلغ باید طی ۴۸ ماه همه ماهه به بانک پرداخت کننده تسهیلات ازدواج پرداخت شود.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس