تاریخ انتشار: ۱۳ شهر ۱۳۹۴
بازتاب خارجی اظهارات رهبری;

عالی ترین مقام رسمی ایران روز پنجنشنبه عنوان داشت که مجلس ایران حرف نهایی درباره تصویب و یا عدم تصویب توافق تاریخی هسته ای ایران و قدرت های جهانی را دارد.

به گزارش “گذارخبر”، اظهارات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری در خصوص توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ با بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی همراه بود.

وال استریت ژورنال در این باره نوشت: حسن روحانی و مذاکره کنندگان هسته ای ایران آشکارا با اعطای اختیار به پارلمان ایران برای داشتن حق رای درباره توافق هسته ای مقابله کردند؛ چرا که که نگرانی هایی از این بابت وجود دارد که نمایندگان مجلس ایران موانع حقوقی را در راه اجرای توافق هسته ای اعمال کنند. اما مقام ارشد ایران روشن ساخت که مجلس نقش محوری در این زمینه ایفا خواهد کرد.

وال استریت ژورنال در این باره نوشت: آیت الله علی خامنه ای، رهبر ارشد ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که مجلس ایران باید حرف نهاییی در خصوص توافق هسته ای را داشته باشد. علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز پیام مشابهی در دیدار با خبرنگاران در نیویورک عنوان داشت و تاکید کرد که از توافق حمایت خواهد کرد. توافقی که تحریم ها را از روی ایران بردارد و در مقابل تهران برنامه فعالیت های هسته ای خود را بر اساس توافق کنار بگذارد.

لاریجانی در این باره گفت: توافق هسته ای باید در مجلس ایران به بحث و تصویب گذاشته شود. بحث و مذاکرات داغی در این باره پیش رو خواهد بود.

اظهارات مقامات ایران در حالی عنوان می شود که یک روز پیش از آن اوباما توانست رای کافی برای تصویب و اجرای توافق هسته ای در کنگره آمریکا را به دست آورد. جمهوری خواهان اما همچنان تلاش می کنند تا تحریم های جدیدی را علیه ایران و به اتهام حمایت تهران از گروه های مانند حزب الله در لبنان و حماس در فلسطین اعمال کنند.

یک مقام دولت آمریکا نیز همزمان در این باره روز پنج شنبه در این باره عنوان کرد که واشنگتن انتظار دارد ایران به تعهدات خود در وین متعهد باقی بماند.

این مقام کاخ سفید افزود: توافق درباره انچه باید صورت بگیرد روشن است و انتظار داریم که همه طرف ها آن را به خوبی اجرا کنند.

رهبر ایران در این باره گفت: اگر تحریم ها برداشته نشود هیچ توافقی در کار نخواهد بود.

سایت روزنامه گاردین انگلیس نیز در این باره نوشت: رهبر ایران که نه در حمایت و نه در رد توافق هسته ای سخن نگفته اند  عنوان داشتند که از رای گیری پارلمان ایران حمایت خواهد کرد.

رهبر ایران همچنین اظهار داشت: پارلمان نباید در موضوع هسته ای کنار گذاشته شود…نمیگویم که نمایندگان باید توافق را رد و یا تصویب کنند. این به خود آنها بستگی دارد که چه تصمیمی بگیرند.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس