تاریخ انتشار: ۲۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس همزمان با راه اندازی فاز نخست تولید مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. به گزارش ایلنا، احمد ادیب، مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس در جریان بازدید مدیرعامل تاپیکو از پالایشگاه، گزارشی از روند اقدام های انجام شده امسال ارائه داد و گفت: عمده فعالیت های […]

[ad_1]


واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس همزمان با راه اندازی فاز نخست تولید مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایلنا، احمد ادیب، مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس در جریان بازدید مدیرعامل تاپیکو از پالایشگاه، گزارشی از روند اقدام های انجام شده امسال ارائه داد و گفت: عمده فعالیت های امسال سازمان مدیریتی و اجرایی طرح حول محور برقراری خطوط اعتباری، تامین به موقع اقلام داخلی سازی شده از طریق کنترل فرایندها و نظارت های موثر و ساماندهی فعالیت های تخصصی در تمامی بخش های عملیاتی بوده که عملا با پیشبرد منحنی توسعه، زمینه بهره برداری از فاز نخست این طرح فراهم آمده است.


وی از آماده سازی واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد و گفت: این واحد هم اکنون با وجود آمادگی، به دلیل مدیریت ریسک های غیرقابل پیش بینی در مدار قرار نگرفته است و این بخش نیز همزمان با راه اندازی فاز نخست تولید پالایشگاهی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.


به گفته ادیب، پیشرفت فیزیکی کل پروژه هم اکنون ۸۵ درصد و پیشرفت فاز نخست پالایشگاه با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی بیش از ۹۵ درصد است.


پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل ، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در حال ساخت است. خوراک مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یک خط لوله به طول بیش از ۴۸۵ کیلومتر از پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی تامین خواهد شد.


با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۳۵ میلیون لیتر بنزین (عدد اکتان ۹۵) و ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی کشور اضافه می‌شود. تولید روزانه ۴ میلیون لیتر گاز مایع، ۳ میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگرد از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالایشی هستند. ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی این پالایشگاه در حدود ۱۱ میلیون بشکه است.


ساخت این پالایشگاه با ۷۰۰ هکتار مساحت از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است و در صورت تامین به موقع منابع مالی تا پایان سال ۱۳۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید.


با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران از نظر تولید بنزین و گازوئیل  خودکفا می‌شود. میانگین روزانه مصرف بنزین کشور در حدود ۶۳ میلیون لیتر و گازوئیل در حدود ۱۰۲ میلیون لیتر است. تولید روزانه بنزین در پالایشگاه‌های ایران هم اکنون ۴۳ میلیون لیتر و گازوئیل بیش از ۹۱ میلیون لیتر است که با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید روزانه بنزین به ۷۸ میلیون لیتر و تولید روزانه گازوئیل به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز می‌رسد.


ارزش افزوده پالایشگاه‌های میعانات گازی بیشتر از پالایشگاه‌های نفتی است و از سوی دیگر، تولید بیش از ۷۵ درصد بنزین و نفت گاز از خوراک پالایشگاه میعانات گازی از جمله توجیه‌های اقتصادی برای انجام این پروژه است.


 

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس