تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۴

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان گفت: فضای مذاکرات جدی است و همه طرفها عزم جدی دارند. موارد اختلافی و پرانتزها کم شده، اما تمام نشده است. به گزارش گذارنیوز  سید عباس عراقچی افزود: ممکن است ظرف یکی دو روز آینده در سطح معاونین برخی متون نهایی شود. وی تاکید کرد: در روز توافق تمام […]

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان گفت: فضای مذاکرات جدی است و همه طرفها عزم جدی دارند. موارد اختلافی و پرانتزها کم شده، اما تمام نشده است.

عراقچی

به گزارش گذارنیوز  سید عباس عراقچی افزود: ممکن است ظرف یکی دو روز آینده در سطح معاونین برخی متون نهایی شود.

وی تاکید کرد: در روز توافق تمام تحریم های اقتصادی مالی اروپا و امریکا لغو می شود و اقدامات ما هم از همان روز آغاز می شود.

وی افزود: مشکل همزمانی باید در این مورد یعنی اجرای اقدامات ایران و لغو تحریم ها حل شود. روز توافق تمام تحریم های ذکر شده لغو می شود.

عراقچی تاکید کرد: امضای توافق ، قطعنامه شورای امنیت است. چرا که این یک “برنامه جامعه اقدام مشترک” است که امضای(مکتوب)ندارد. در عین حال هنوز تصمیم گرفته نشده که امضای واقعی صورت می گیرد یا نه.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با تاکید بر اینکه فضای مذاکرات بسیار جدی است و جلسات به صورت فشرده و گسترده در جریان است گفت: ما خود را اسیر زمان نمی‌کنیم، ولی معتقدیم تمدید مذاکرات گزینه مطلوبی برای هیچ یک از طرفین نیست.

عراقچی در گفت‌وگوی زنده از وین با برنامه نگاه یک اظهار کرد: فضای مذاکرات بسیار جدی است،‌ بحث‌ها به صورت فشرده و گسترده در جریان است. در این دور آخر در طول یک الی یک ماه و نیم گذشته به صورت مستمر جلسات برگزار شده،‌دوستان کارشناس ما مستمرا در وین جلسات داشتند و حدود ۲۰ روز نیز هست که خودمان در اینجا هستیم و ما مذاکرات را در یک سطح بالاتر کارشناسان یعنی در سطح معاونین و در سطح سیاسی دنبال می کردیم.

وی با بیان اینکه ما خود را اسیر زمان نمی کنیم و به دنبال توافق خوب و منصفانه هستیم که خواسته‌های ما را محقق کند تاکید کرد: البته طولانی شدن مذاکرات را نیز به نفع مذاکرات نمی‌دانیم و تمام تلاش‌مان این است که در این فاصله زمانی مشخص شده به نتیجه برسیم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان ادامه داد: مهلت زمانی مشخص شده ۹ تیرماه بود، ولی چون بحث‌ها ادامه داشت در توافق اولیه این مذاکرات به مدت ۷ روز تمدید شد تا به یک نتیجه برسیم. هرچه به روزها و مراحل آخر نزدیک تر می‌شویم بحث‌ها جدی تر می‌شوند. این مباحث به هم مرتبط هستند.

عراقچی ادامه داد: برخی از موضوعات جدی هست که هنوز حل نشده، در برخی از موضوعات نیز راه حل پیدا کرده ایم و باید بر روی موارد جزئی آن توافق شود و بر روی کاغذ بیاید.

وی در بخش دیگر صحبت های خود تاکید کرد: ما در لوزان هیچ توافقی نداشتیم، فقط به یک سری از راه حل ها دست پیدا کردیم . در آن جا در برخی از موضوعات به راه حل دست پیدا نکردیم و اکنون در حال بحث و گفت‌وگو هستیم. در برخی از موضوعات راه حل پیدا شد و اکنون در حال قطعی کردن آن هستیم. در مورد برخی نیز که راه حل پیدا شد متوجه شدیم که این راه حل ها پاسخگو نیست و آنها را تغییر دادیم.

عراقچی با بیان اینکه «کاری که ما دنبال می کنیم رسیدن به توافق جامع در یک مرحله است»، در پاسخ به این سوال که آیا طرف مقابل نیز از تفاهم لوزان برداشتی مانند برداشت ایران دارد یا آن را توافق می‌داند؟ تصریح کرد: طرف‌های مقابل نیز همین برداشت را دارند. آنچه که آنجا حاصل شد مجموعه‌ای از راه حل هاست و توافق نیست و همان‌طور که گفتم در برخی از موضوعات راه حل پیدا نشده است.

وی با بیان اینکه توافق نهایی حدود ۲۰ صفحه است تصریح کرد: این توافق ۵ ضمیمه مختلف دارد که در مجموع این توافق با ضمائم فکر می‌کنم حدود ۷۰ الی ۸۰ صفحه باشد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه ما به دنبال رسیدن به توافق جامع در یک مرحله هستیم که در این توافق تمام جزئیات در متن اصلی و زمینه‌ها مشخص شود ادامه داد: کارشناسان حقوقی همراه ما هستند. به دقت هر کلمه و هر پاراگراف را از ابعاد مختلف بررسی می‌کنند، به خصوص در موضوع تحریم‌ها چرا که مسائل حقوقی مسائل پیچیده ای است.

عراقچی با بیان اینکه مسائل فنی نیز دارای پیچیدگی هستند و کارشناسان سازمان انرژی اتمی در این مذاکرات همراه ما هستند تصریح کرد: با پیوستن آقای دکتر صالحی این موضوع وضعیت بهتری به خود گرفت.

عباس عراقچی در ادامه این گفت‌وگو که از شبکه یک سیما به صورت زنده از وین پخش می‌شد ادامه داد: ما جلسات داخلی‌مان از ۸ صبح شروع می‌شود سپس جلسات‌مان با اعضای ۱+۵ حدود ۹ الی ۱۰ صبح آغاز می‌شود و این جلسات تا ۱۰ الی ۱۱ شب و حتی بیشتر ادامه دارد. مثلا امشب بعد از این برنامه ما مجددا دیدارهایی خواهیم داشت.

عراقچی بار دیگر با تاکید بر اینکه فضای مذاکرات جدی است اظهار کرد: نمی توانم بگویم فضا مثبت است یا منفی. فضا جدی است و همه طرف‌ها عزم دارند که به توافق برسند. همه به دنبال توافق خوب هستند، مانند ایران. ما به دنبال این هستیم که در این توافق خواسته‌ها، اصول و خط قرمزهای ما رعایت شود و به اهداف خود برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود کار کارشناسان در ارتباط با نگارش توافق‌نامه نهایی تمام شده و کار به سطح معاونین و وزرا سپرده شده است، آیا این موضوع درست است؟ گفت: به این شکل نه. همان طور که عرض کردم متون مورد مذاکره در جلسات کارشناسی بحث می شود و آنها تا آنجا که می‌توانند این موارد را تنظیم می کنند. موارد اختلافی را مشخص می کنند و در مورد برخی از آنها صحبت می‌کنند تا به تدریج در متن اصلی یا ضمیمه به جایی برسند که تصمیم گیری در مورد موارد اختلافی احتیاج به مذاکره در سطح بالاتر یعنی در سطح معاونین داشته باشد و احتیاج به مباحث سیاسی داشته باشد.

عراقچی با بیان اینکه در جلسات معاونین تلاش می‌شود که اختلاف‌ها را کم کنیم ادامه داد: ممکن است در هر متنی ۳ الی ۴ پرانتز باقی بماند و نیاز باشد که در سطح وزرا تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای کم کردن اختلاف ها و پرانتزها ادامه داد: ما در برخی اسناد جلوتر هستیم و در برخی از اسناد عقب تر هستیم. هیچ کدام از متن‌ها نهایی و تمام نشده است، البته برخی در حال تمام شدن است و جلسات به صورت کاملا فشرده ادامه دارد، هر روز یک بار در سطح وزرا تشکیل جلسه داده می‌شود و آن‌ها کار کارشناسان و معاونین را مورد بررسی قرار می‌دهند و برنامه‌ریزی می‌کنند.

عراقچی در پاسخ به این سوال که با توجه به زمان باقیمانده آیا مذاکرات تمدید خواهد شد و یا در این زمان توافق نهایی می‌شود؟ گفت: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که به نتیجه برسیم. ممکن است ظرف یکی دو روز آینده حداقل در سطح معاونین این موضوع نهایی شود و مواردی می ‌ماند که وزرا در ارتباط با آن تصمیم گیری کنند.

وی بار دیگر تاکید کرد: فکر نمی‌کنم که تمدید مذاکره به نفع ما باشد ولی اگر لازم باشد این کار را می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم که زمان برای ما تصمیم‌گیری کند. آنچه که برای ما مهم است و ما براساس آن تصمیم گیری می‌کنیم رسیدن به یک توافق خوب در چارچوب مشخص شده‌ای است که داریم، ما به این توافق می‌گوییم توافق خوب. قطعا مذاکرات با یک توافقی که برای ما خوب نباشد پایان نمی‌یابد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس