تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون اول رییس‌جمهور با تاکید براینکه باید قدر منابع آب را بدانیم و به بهترین وجه ممکن از منابع آب استفاده کنیم، گفت: امروز هیچ منبعی مهم‌تر و با ارزش تر از آب برای ایران وجود ندارد و همه صاحبان قلم، هنرمندان و کسانی که سخنانشان در میان مردم مؤثر است باید این واقعیت […]

[ad_1]

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید براینکه باید قدر منابع آب را بدانیم و به بهترین وجه ممکن از منابع آب استفاده کنیم، گفت: امروز هیچ منبعی مهم‌تر و با ارزش تر از آب برای ایران وجود ندارد و همه صاحبان قلم، هنرمندان و کسانی که سخنانشان در میان مردم مؤثر است باید این واقعیت مهم را به مردم یادآور کنند.

به‌گزارش ایلنا،  “اسحاق جهانگیری” پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در آیین افتتاح سد غلامان اظهار داشت: آب یک نعمت بزرگ الهی و پیش نیاز توسعه است که هم برای حیات بشر و هم برای توسعه یک ضرورت است.


معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینکه ایران با محدودیت منابع آب مواجه است و باید از این منابع محدود استفاده صحیح داشته باشد، خاطرنشان کرد: ۱۵ سال است که با خشکسالی روبرو هستیم و مشکلات ناشی از کمبود آب هرسال بیشتر شده است و هم اکنون به نقطه نگران کننده‌ای رسیده‌ایم.


وی همچنین با یادآوری توانمندی و دانش فنی مهندسین و متخصصین ایرانی در احداث سد تصریح کرد: ایران یکی از کشورهایی است که در احداث بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین سدها دارای تجربه و دانش فنی است و اگر امروز سدهای احداث شده در کشور وجود نداشت، تأمین و مدیریت آب بسیار سخت تر بود.


جهانگیری افزود: اگر سدهای موجود در کشور احداث نشده بود حجم بزرگی از منابع آب کشور از دسترس خارج شده بود، اما خوشبختانه امروز این منابع آب در پشت سدها نگهداری شده است.


معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر لزوم بهره‌وری و استفاده از منابع آب در سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت گفت: ایران ۳ دهم درصد از منابع آب جهان را در اختیار دارد اما متاسفانه میزان مصرف آب در ایران دو برابر کشورهای پرآب است که این دو آمار با هم سازگاری ندارد.


وی با اشاره به اهمیت استفاده از روش‌های کشت گلخانه ای و شیوه‌های آبیاری نوین، گفت: در استفاده از روش‌های آبیاری نوین دولت ۸۵ درصد کمک بلاعوض ارائه می‌دهد تا مردم تشویق شوند که از این روش‌ها استفاده کنند.


در این مراسم مهندس “حمید چیت‌چیان” وزیر نیرو نیز گزارشی از احداث سد در دولت تدبیر و امید ارائه کرد و گفت: در مدت سپری شده از دولت یازدهم ۱۷ سد افتتاح شده است که مجموع این سدها ۳ میلیارد و ۹۶۸ میلیون متر مکعب آب را استحصال و در اختیار کشور قرار داده است.


افزود: در این مدت ۲۵ طرح احداث سد جدید نیز آغاز شده که امیدوارم به‌زودی به بهره‌برداری برسد و مجموع آبی که این ۲۵ سد استحصال خواهد کرد نیز به ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید.


 

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس