تاریخ انتشار: ۱۳ مرد ۱۳۹۴

مدیرکل اتاق بازرگانی انگلیس و ایران روز دوشنبه گفت: سفر این هیات تجاری برای ماه اکتبر آینده برنامه ریزی شده است.

مارتین جانستون، مناسبات تجاری انگلیس و ایران را رو به گسترش توصیف و تصریح کرد هدف از اعزام این هیات تلاش برای توسعه هرچه بیشتر این مناسبات است.

به گزارش گذارنیوز وی با بیان اینکه اعضای این هیات اعزامی هنوز به طور دقیق مشخص نشده اند و باید تا اواخر سپتامبر صبر کرد، گفت این هیات قرار است با طرف هایشان در اتاق مشترک بازرگانی ایران و انگلیس و با نمایندگان بخش های اقتصادی کشورمان دیدار داشته باشد.

یک منبع اتاق بازرگانی انگلیس و ایران درهمین خصوص به گفت: به احتمال قوی علاوه بر جانستون، ریچارد دالتون سفیر سابق انگلیس در تهران نیز این هیات را همراهی خواهد کرد.

به گفته وی، این هیات قرار است علاوه بر دیدار با اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و انگلیس با نمایندگان بخش های صنعتی و معدنی، حوزه نفت و گاز، بخش های قانون گذاری و بانکی ایران دیدار داشته باشند.

بر اساس اعلام اتاق بازرگانی انگلیس و ایران که ریاست آن برعهده لرد ‘نورمن لامونت’ است، سفر این هیات متعاقب تحولات جاری مهمی که به دنبال توافق هسته ای وین و در ارتباط با روابط ایران با جامعه جهانی در حال وقوع است، صورت می گیرد.

در اطلاعیه اتاق بازرگانی انگلیس و ایران، عنوان شده سفر هیات این اتاق برای اوایل ماه اکتبر آینده برنامه ریزی شده است.

در این اطلاعیه با بیان اینکه برآورد اولیه حاکی از حضور ۱۲ تا ۱۵ نفر در هیات اعزامی است، می افزاید: سفر این هیات به تهران در اول اکتبر و بازگشت آن در ششم اکتبر ۲۰۱۵ میلادی خواهد بود.

‘نورمن لامونت’ رییس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران اخیرا در گفت وگو با ایرنا تصریح کرده بود توافق هسته ای حاصل شده میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در وین ، ‘اتفاقی در ابعاد تاریخی ‘ است.

این نماینده ارشد مجلس اعیان انگلیس خاطر نشان ساخت: امیدوارم این توافق در درازمدت سبب ایجاد روابط بهتر و همکاری های بیشتر میان جمهوری اسلامی ایران و غرب، در طیف وسیعی از منافع [مشترک] شود.

وی پیشتر نیز با ابراز امیدواری نسبت به بازگشایی هر چه سریع تر سفارت انگلیس در تهران تصریح کرده بود: امیدوارم که توافق هسته ای با تهران، باعث بهبودی روابط و افزایش مناسبات همه جانبه انگلیس و ایران شود.

به گزارش منابع انگلیسی، لرد لامونت وزیر سابق دارایی انگلیس از حزب محافظه کار در نشست اخیر صاحبان کسب وکار ایران و اتحادیه اروپا که در وین برگزار شد، ازجمله سخنرانان اصلی بود و ریچارد دالتون سفیر سابق انگلیس در تهران نیز در این نشست حضور داشته است.

لرد ‘لامونت’، رییس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران در اسفندماه گذشته در جریان دیدار با هیات پارلمانی ایران در لندن گفته بود: شرکت های انگلیسی قربانی تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران شده اند.

لرد ‘لامونت’ ۷۲ ساله که پس از بیش از دو دهه عضویت در مجلس عوام، در سال ۱۹۹۸ میلادی به عضویت مجلس اعیان انگلیس درآمده است، تصریح کرد: این تحریم ها آسیب های جدی به شرکت ها و تجار انگلیسی وارد ساخته است.

وی گفت: بازرگانان انگلیسی مشتاقانه منتظر هستند مشکلات فنی موجود برای برقراری روابط دو کشور برطرف و زمینه برای همکاری های گسترده اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور فراهم شود.

روزنامه دیلی تلگراف انگلیس روز جمعه گذشته در گزارشی با اشاره به اشتیاق زیاد شرکت های بزرگ فرانسوی و آلمانی برای ورود به بازار ایران، نوشته بود: انگلیس در معرض خطر از دست دادن این مسابقه در مقابل رقبای اروپایی اش، حتی قبل از شروع آن است.

دیلی تلگراف اضافه کرد: درحالی که مقامات انگلیسی به دلیل درگیری با مسایل مربوط به پناه جویان در بندر کاله فرسوده شده اند، همتایان فرانسوی آنها در حال ملاقات با تصمیم گیرندگان اصلی در تهران هستند.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس