تاریخ انتشار: ۲۹ اسف ۱۳۹۳

شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد در مذاکرات هسته ای ایران، پیشرفت درباره مسائل فنی بیشتر از مسائل سیاسی است. به گزارش گذارنیوز ، گفته می شود پیشرفتهایی در مذاکرات هسته ای کنونی درباره برنامه هسته ای ایران حاصل شده است. مقامات غربی به سی ان ان گفته اند توافق هایی هم درباره برخی […]

شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد در مذاکرات هسته ای ایران، پیشرفت درباره مسائل فنی بیشتر از مسائل سیاسی است.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز ، گفته می شود پیشرفتهایی در مذاکرات هسته ای کنونی درباره برنامه هسته ای ایران حاصل شده است. مقامات غربی به سی ان ان گفته اند توافق هایی هم درباره برخی مسائل اصلی حاصل شده است. یکی از این مسائل، تعداد سانتریفوژهایی است که ایران می تواند حفظ کند.
نیک رابرتسون خبرنگار شبکه در گزارشی از لوزان سوئیس گفت مقامات وزارت امورخارجه آمریکا و مقامات ایرانی می گویند هنوز هیچ سند پیش نویسی تدوین نشده است. دو طرف می گویند هنوز گفتگوها درباره همه مسائل ادامه دارد و هنوز هیچ نکته ای روی کاغذ نیامده و به صورت سندی منظم، توزیع نشده است. دو طرف می گویند به پیشرفتهایی دست یافته اند. جان کری وزیر امورخارجه آمریکا گفته است مسائل دشواری پیش رو قرار دارد اما پیشرفتهایی حاصل شده است. کری گفته است تلاشها به سختی ادامه دارد. محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران نیز گفته است پیشرفتهایی حاصل شده است. ظریف ابتدا گفت باید درباره همه مسائل باقیمانده پیشرفت حاصل شود اما بعدا در اقدامی جالب توجه، خودش سخنش را اصلاح کرد و گفت برخی مسائل مانده است که باید پیشرفتهایی درباره آن حاصل شود. این سخن جالب توجه بود. قرار بود ظریف با کری شب گذشته ملاقاتی داشته باشد اما این ملاقات دو ساعت به تعویق افتاد که علت آن نشست فنی بود. ظریف و کری روز گذشته دو مرتبه دیدار کردند. این دیدارها در مجموع برای مدت دو ساعت بود. روز چهارشنبه آنها زمان بیشتری با هم گفتگو کردند زیرا برای مدت سه و نیم ساعت با هم گفتگو کردند. در روزهای دوشنبه و سه شنبه نیز این دیدارها برای مدت پنج ساعت در هر دو روز بود. بنابراین می بینیم که ساعت گفتگوها کوتاهتر شده است. باآنکه آنها می گویند پیشرفتهایی حاصل شده هنوز هیچ مسئله ای قطعی نشده است. آنچه شاهد آن نیستیم ورود وزرای امورخارجه کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک است. اگر آنها وارد محل مذاکرات شوند به معنای آن است که توافق سیاسی نزدیک شده است. وزیر امورخارجه آمریکا همواره گفته است که طرف ایرانی باید درباره مسائل سیاسی، مصالحه کند. یکی از این مسائل، برداشته شدن تحریمها است. ظاهرا درباره مسائل فنی پیشرفتهایی حاصل شده است. اما احتمالا درباره مسائل سیاسی هنوز پیشرفت زیادی حاصل نشده است.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس