تاریخ انتشار: ۱۹ آبا ۱۳۹۴

گروهی از بازرگانان و هنرمندان هندی به صورت متحد با ارائه دادخواستی به دادگاه عالی لندن، خواستار بازگرداندن الماس مشهور یک صد میلیون پوندی “کوه نور” به هند شده‌اند.

به گزارش “گذارخبر”  روزنامه ایندیپندنت روز دوشنبه در گزارشی در این خصوص نوشت: این گروه که خودشان را “کوه نور” می‌خوانند، می‌گویند این الماس ۱۵۰ قیراطی که در حال حاضر بخشی از جواهرات تاج ملکه انگلیس است، از خانه اصلی‌اش سرقت شده است و دولت انگلیس بایستی آن را بازگرداند.
این روزنامه افزود: “دیوید دی سوزا”، که از نظر مالی از این پرونده قضایی را در انگلیس حمایت می‌کند، می‌گوید: «کوه نور یکی از مصنوعاتی است که در شرایط مشکوکی از هند برده شده است.
هندی‌ها به دنبال بازگرداندن الماس کوه نور
ایندیپندنت نوشت: “دیوید دی سوزا”، مدعی است استعمار بریتانیا نه تنها ثروت ملت هند را دزدید بلکه روح این کشور را هم نابود کرد.
روزنامه ایندیپندنت اضافه کرد: “بهومیکا سینگ” ستاره بالیوود از اعضای این گروه می‌گوید کوه نور نه فقط یک الماس ۱۰۵ قیراطی است بلکه بخشی از تاریخ و فرهنگ ما است و بایستی بدون هیچ گونه شک و تردیدی بازگردانده شود.
این روزنامه افزود: وکلای پرونده گروه “کوه نور” می‌گویند آن‌ها این پرونده را براساس هولوکاست فرهنگی (بازگشت اشیاء فرهنگی) بنانهاده‌اند که بر اساس آن نهادهای ملی در انگلیس می‌توانند اقدام به بازگرداندن اشیا سرقت شده کنند.
ایندیپندنت اضافه کرد: “ساتیش جاکو” از شرکت حقوقی “روبریک لوئیس کینگ” مستقر در بیرمنگام می‌گوید که آن‌ها ادعاهای خودشان را در چارچوب دکترین مشترک حقوق “تجاوز به اشیاء” مطرح کرده و می‌گویند که دولت انگلیس این الماس را سرقت کرده است.
به نوشته این روزنامه، این وکیل انگلیسی می‌گوید که آن‌ها همچنین مترصد طرح این پرونده در دادگاه بین المللی کیفری هستند.
ایندیپندنت در همین حال نوشت که دولت انگلیس پیش از این، ادعاهای مطرح شده در این خصوص را رد کرده است.
دولت انگلیس تا به حال درخواست‌ها برای بازگرداندن الماس کوه نور را رد کرده است و در همین راستا دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، در سال ۲۰۱۳ میلادی در جریان سفر به هند از حق کشور خود برای داشتن کوه نور دفاع کرد.
کمپانی هند شرقی در دوران استعمار انگلیس بر هند الماس کوه نور را به انگلستان منتقل کرد و این جواهر در سال ۱۸۵۱ به ملکه ویکتوریا اهدا شد.
در سال ۱۸۷۷ میلادی رسماً اعلام شد این الماس در اختیار ملکه ویکتوریا امپراتور بریتانیا است.
این الماس، زوج الماس معروف دریای نور است که هم اکنون در موزه بانک مرکزی ایران نگهداری می‌شود و هر دو از قدیمی‌ترین جواهرات شناخته شده در جهان هستند.
لازم به ذکر است الماس کوه نور در حال حاضر در برج لندن، محلی تاریخی در ساحل شمالی رود تِیمز، نگهداری می‌شود.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس