تاریخ انتشار: ۰۷ خرد ۱۳۹۴

دیدارسه جانبه ایران ، آمریکا و اتحادیه اروپا بعدازظهر امروز آغاز می شود. به گزارش گذارنیوز  دیدار سه جانبه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران با وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا و همچنین نماینده اتحادیه اروپا بعدازظهر امروز پنجشنبه در هتل کوبورگ وین برگزار می شود. پنجمین دور از […]

دیدارسه جانبه ایران ، آمریکا و اتحادیه اروپا بعدازظهر امروز آغاز می شود.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز  دیدار سه جانبه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران با وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا و همچنین نماینده اتحادیه اروپا بعدازظهر امروز پنجشنبه در هتل کوبورگ وین برگزار می شود.
پنجمین دور از گفت و گوها به منظور ادامه نگارش پیش نویس متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با حضور سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به نمایندگی از کشورهای ۱+۵ در مذاکرات هسته ای حضور دارد از روز گذشته در هتل کوبورگ وین آغاز شد.
ایران و گروه ۱+۵ پس از هشت روز مذاکرات فشرده، ۱۳ فروردین در لوزان سوئیس درباره چارچوب اولیه توافق برای حل مسئله هسته‌ای ایران به تفاهم رسیدند. دو طرف پیشتر ۱۰ تیر را آخرین مهلت برای امضای توافق نهایی تعیین کرده اند.
هشدار تهران درباره زیاده خواهی ها در مذاکرات هسته ای

تهران درباره زیاده خواهی ها در گفتگوهای هسته ای هشدار داد
به گزارش خبرگزاری فرانسه از آتن ،‌ایران پنجشنبه درخواست ها برای بازدید از مراکز نظامی خود را در چارچوب مذاکرات مربوط به حل فصل پرونده هسته ای کشور ، زیاده خواهی خواند.
اجازه حرف زدن با دانشمندان هسته ای را نمی دهیم
مشاور عالی رییس ستاد کل نیروهای مسلح کشور در یادواره شهدای فصل بهار در یزد گفت: مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه ۵+ ۱ باید با قوت، درایت و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ادامه یابد.
حجت الاسلام حیدر مصلحی افزود: ادامه این مذاکرات به شرطی پذیرفته است که مصالح نظام و انقلاب اسلامی و توصیه های مقام معظم رهبری مد نظر قرار گیرد.
وی گفت: هشدار می دهیم که نباید در مذاکرات مهم هسته ای از فریادهای رهبر معظم انقلاب اسلامی بگذریم و بدون شک به هیچ کسی اجازه حرف زدن با دانشمندان هسته ای را نمی دهیم.
آیا اوباما واقعا خواستار توافق با ایران است؟  
لوبلاگ نوشت اگر آمریکا قصد دارد با ایران به توافق برسد، باید در سیاست های خود که نگرانی ها و سوء ظن های تهران را افزایش می دهد، تجدید نظر کند.
در مطلبی به قلم شیرین هانتر در سایت خبری لوبلاگ، توافق چارچوب درباره برنامه هسته ای ایران که در دوم آوریل در لوزان سویس امضا شد، و قرار است تا سی ام ژوئن به امضای توافق جامعی منجر شود، دستاورد مهمی برای ایران، آمریکا و طرف های مذاکره کننده خواهد بود. با این حال همچنان یک سوال مهم بدون پاسخ باقی مانده است و آن اینکه آیا رئیس جمهور اوباما واقعا خواستار توافق با ایران است یا این که قصد دارد با وادار کردن ایران به ترک میز مذاکرات به مخالفان این توافق امتیاز بدهد. اگر این اتفاق رخ دهد، همه طرف ها بازنده خواهند بود.
به محض اینکه مذاکرات لوزان به نتیجه رسید و اطلاعیه آن خوانده شد، مخالفت ها با آن آغاز و به طور علنی درباره چگونگی تفسیر توافق چارچوب بحث شد. نخست موضوع برگه اطلاعات(فکت شیت) آمریکایی ها که کاخ سفید منتشر کرد، مطرح شد. ایرانی ها بلافاصله تفسیر آمریکایی ها را از این توافق رد کردند. این موضوع با بیانیه های دیگر مقامات آمریکایی که در مذاکرات حضور داشتند- از جمله وزیر انرژی- همراه شد.
سپس کاخ سفید و کنگره درباره نقش داشتن کنگره در تصویب هرگونه توافق احتمالی سازش کردند. به درستی یا به اشتباه، تهران، این توافق را نشان دهنده ضعف اوباما در حل و فصل موضوعات مربوط به توافق با ایران توصیف کرد. البته شاید به این خاطر بود که اوباما در گذشته اعلام کرده بود هر گونه قطعنامه ای را درباره دخالت کنگره در موضوع هسته ای ایران، وتو خواهد کرد. در هر صورت این سازش، اجرای هر گونه توافقی با ایران را دست کم تا دو ماه به تعویق انداخت.
موضوع دیگری که ایرانی ها را خشمگین کرد، به بازرسی از سایت های نظامی ایران که به موضوع هسته ای ارتباط ندارد، بود. بخشی از ناخرسندی ایرانی ها از این موضوع به گذشته بازمی گردد، زیرا اطلاعاتی را که ایران برای ایجاد اعتمادسازی در اختیار آژانس انرژی اتمی سازمان ملل قرار داده بود، فاش شدند. آیت الله خامنه ای رهبر معظم و فرمانده کل قوای ایران در واکنش به این خواسته آمریکا، با آن به شدت مخالفت و اعلام کرد ایران اجازه نخواهد داد اسرار نظامی و امنیتی که امنیت آن را به خطر می اندازد، فاش شود.
این سایت خبری در ادامه با اشاره به دیگر اقدامات آمریکا که ایران را خشمگین کرد، نوشت؛ همه این اقدامات در مقابل نشست اخیر آمریکا با شورای همکاری خلیج(فارس) در کمپ دیوید و کاخ سفید چیزی نیست. اوباما این نشست را سازماندهی کرد تا کشورهای حوزه خلیج(فارس) را مطمئن کند توافق هسته ای به هیچ عنوان به معنی عادی سازی روابط ایران و آمریکا یا پایبند نبودن واشنگتن برای کمک به پادشاهی های خلیج فارس در مبارزه شان علیه به اصطلاح امپریالسم ایرانیان نخواهد بود.
این تحولات اخیر فرصت طلایی را در اختیار تندروهای ایران از جمله شخصیت های روحانی پرنفوذ قرار داد تا به انهایی که از توافق با آمریکا حمایت می کردند، حمله کنند. به عنوان مثال آیت الله جنتی در سخنرانی خود در خطبه های نماز جمعه آنهایی را که به پایبندی آمریکا به تعهداتش اعتقاد داشتند و امیدوار بودند تحریم ها لغو و مشکلات کشور برطرف خواهد شد خوش خیال خواند. اکنون برخی ایرانی ها درباره جدیت پنج بعلاوه یک برای دست یابی به نتیجه موفق در مذاکرات تردید دارند. به عنوان مثال علی اکبر ولایتی مشاور سیاست خارجی رهبر معظم ایران اخیرا گفته است برخی در پنج بعلاوه یک تلاش می کنند مذاکرات را به بن بست بکشانند.
حتی بسیار جدی تر، این حوادث، حمله عربستان سعودی به یمن و موفقیت های دولت اسلامی در سوریه و عراق این احساس را در ایران و به ویژه در میان نظامیان آن ایجاد کرده است که توطئه ای شیطانی علیه ایران در حال شکل گیری است.
تا کنون حسن روحانی رئیس جمهور ایران و همکارانش اجازه نداده اند این سوء ظن ها و تردیدهای جدید بر فضای مذاکرات تاثیرگذار باشد. با این حال اگر پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشود و لحن تهدیدآمیز علیه ایران ادامه داشته باشد، توانایی روحانی و همکارانش برای ادامه راه آشتی و مذاکره به شکل جبران ناپذیری تضعیف خواهد شد.
کاملا روشن است آمریکا باید درباره این که چه چیزی بهتر منافع آن را تامین خواهد کرد و چه سیاستی را در این زمینه اتخاذ کند، تصمیم گیری کند. در هر حال آمریکا و به ویژه اوباما اگر قصد دارد به توافق با ایران دست یابد نباید مسیری را که در دو ماه گذشته در پیش گرفته ادامه دهد.
آمریکا حق دارد درباره حسن نیت ایران احتیاط کند، اما ایران نیز حق دارد درباره جدیت آمریکایی ها برای دست یابی به توافق نگران باشد. هرچند خواسته آمریکا برای محدود کردن جاه طلبی های منطقه ای ایران منطقی است، اما نباید در برابر جاه طلبی های عربستان سعودی و ترکیه چشم پوشی کند.
به طور خلاصه آمریکا و رئیس جمهور اوباما باید درباره این که قصد دارد با ایران توافق کند و برای روابط بهتر شانس بیشتری ایجاد نماید، تصمیم گیری کند. اگر تصمیم ندارد با ایران توافق کند همین راه کنونی خود را ادامه دهد. اگر اوباما قصد دارد با ایران توافق کند باید در سیاست ها و بیانیه هایی که ترس و سوء ظن های ایران را افزایش می دهد و توانایی رهبرانش را برای ادامه مسیر آشتی و مذاکره، کاهش می دهد، تجدید نظر کند.
نقشه جدید رژیم صهیونیستی برای شکست مذاکرات هسته ای
هافینگتون پست نوشت، اسرائیل گمان می کند به راه انداختن جنگ با حزب الله در به شکست کشاندن مذاکرات هسته ای با ایران تاثیرگذار خواهد بود.
پایگاه اینترنتی این روزنامه آمریکایی در تحلیلی به قلم تریتا پارسی و پل پیلار نوشت، نشانه هایی وجود دارد که اسرائیل بار دیگر تابستان امسال وارد جنگ شود. این بار، با حماس در نوار غزه نمی جنگد بلکه با حزب الله در لبنان وارد جنگ می شود. این جنگ در نتیجه گسترش دامنه جنگ سوریه یا ادامه تنش های حزب الله و اسرائیل نیست. عامل مهم در این تصمیم گیری احتمالا محاسبات اسرائیلی ها باشد که تصور می کنند چنین جنگی به سرعت در تغییر رویکرد کنگره آمریکا علیه توافق هسته ای با ایران- توافقی که منتقدان می گویند قدرت مانور ایران را در منطقه از جمله حمایت آن از حزب الله را افزایش می دهد- تاثیر خواهد داشت. تلاش های بسیار ایپک(کمیته امور عمومی اسرائیلی های آمریکا)، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، عربستان سعودی و متحدانش در شورای همکاری خلیج (فارس) که برای ناکام گذاشتن مذاکرات هسته ای با ایران تمام توان خود را به کار بسته اند،تا کنون شکست خورده است. مذاکرات در این زمینه همچنان ادامه دارد. اکثر نظرسنجی های انجام شده نشان می دهد اکثریت آمریکایی ها از دیپلماسی باراک اوباما رئیس جمهور با ایران حمایت می کنند. اگر کنگره امروز قطعنامه ای را برای رد توافق هسته ای با ایران به رای بگذارد، احتمالا رئیس جمهور- احتمالا حتی بدون استفاده از حق وتوی خود برای ناکام گذاشتن تلاش جمهوریخواهان و دموکراتهای طرفدار نتانیاهو برای به شکست کشاندن توافق تاریخی دیپلماتیک با تهران بر آن غالب خواهد شد. استدلال مخالفان – از ادعا مبنی بر این که این توافق تسلیم شدن در برابر ایران است تا توافق با رژیمی مثل تهران غیرقابل قبول است- نتوانسته است افکار عمومی آمریکا را برای مخالفت با توافق قانع کند.
مسلما رویارویی نظامی میان اسرائیل و حزب الله در این تابستان می تواند به مخالفان برای صدمه زدن به توافق هسته ای کمک کند. اگر اسرائیل با لبنان درگیر می شد و حزب الله با موشک شهرهای اسرائیل را هدف قرار می داد- همانگونه که در سال ۲۰۰۶ رخ داد- این استدلال که توافق- و بیش از پنجاه میلیارد دلاری که به ایران بازگردانده خواهد شد- ایران و متحدانش را در منطقه قدرتمند می کند، قوت بیشتری می بخشید. چنین سناریویی تغییر دهنده بازی مطلوب تری خواهد بود که ممکن است بسیاری از دموکرات های طرفدار نتانیاهو را برای شکست دادن اوباما ترغیب کند.
از طرف دیگر به نظر می رسد دامنه فعالیت های حزب الله به خاطر دخالت مستقیم در درگیری های سوریه بیش از حد گسترده شده است و این می تواند در جنگ احتمالی آینده اش با اسرائیل به آن آسیب برساند. با این وجود نمی توان انتظار داشت در صورت حمله اسرائیل به لبنان، با وجود مشکلاتش در سوریه و نیز تاثیرآن بر مذاکرات هسته ای تهران، حزب الله واکنشی به چنین حمله ای نشان ندهد.
سردار یحیی رحیم صفوی مشاور نظامی آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران در بیست و یکم ماه مه هشدار داد هرگونه حمله اسرائیل به حزب الله با موشک باران شدید شهرهایش پاسخ داده خواهد شد. وی گفت« در صورت حمله نظامی صهیونیست ها، ایران با کمک حزب الله و دوستانش قادر است تل آویو و حیفا را نابود کند».
روشن است اگر اسرائیل و حزب الله وارد جنگ شوند، شکست توافق ایران تنها انگیزه آن نخواهد بود.به طور قطع سیاستگذاران اسرائیل در تصمیم گیری برای آغاز جنگ با حزب الله این موضوع را مدنظر خواهند داشت که چنین جنگی به شدت از استدلال آنهایی که در آمریکا با توافق هسته ای با ایران مخالف هستند، حمایت خواهد کرد. به طور قطع انگیزه ناکام گذاشتن توافق ایران عامل مهمی در تصمیم گیری دراین باره در سیاستگذاران اسرائیلی خواهد بود.

 

 

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس