تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۴

یک مقام ارشد مالزی روز شنبه هشدار داد تهدیدات ناشی از افراط گرایان را در این کشور نباید نادیده گرفت، چون گروه تکفیری داعش دستکم ۵۰ هزار هوادار در این کشور جنوب شرق آسیا دارد.

‘لیو تیونگ لای’ وزیر حمل و نقل مالزی با تاکید بر نفوذ تفکرات گروه تکفیری داعش در میان مالزیایی ها، آن را ‘تهدید واقعی’ دانست که نمی توان نادیده گرفت.

وی طی سخنانی درهمایش تهدید و امنیت ملی، با استناد به برخی گزارش های ویژه پلیس، گفت که گروه تکفیری داعش دستکم ۵۰ هزار هوادار و حامی در مالزی دارد.

هشدار در مورد نفوذ تفکرات داعش در مالزی در حالی انجام می شود که روزنامه ‘استریت تایمز’ سنگاپور نیز امروز نسبت به افزایش سلفی گری در مالزی و نفوذ و رخنه آن در لایه های سیاسی این کشور هشدار داد .

این روزنامه نوشت با توجه به افزایش علمای سلفی در حزب مالایی تباران متحد (حزب حاکم مالزی)، سلفی گری در این کشور مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

وزیر حمل و نقل مالزی نیز به نوشته روزنامه استار، معتقد است ‘اگر تنها یک درصد ازاین افراد (از ۵۰ هزار نفر) افراطی باشند، مالزی دچار مشکل می شود.

در همین حال تحقیق شرکت مشاوره امنیتی موسسه آمریکایی ‘سوفان گروپ’ مستقر در نیویورک اعلام کرد که برخی شهروندان مالزی با تصور اینکه بعد از پیوستن به گروه تروریستی داعش مسلمان بهتری می شوند، تلاش کرده اند به این گروه تکفیری بپیوندند.

بررسی این موسسه نشان می دهد از ۶۰۰ تروریستی که از جنوب شرق آسیا به گروه تکفیری داعش پیوسته اند دستکم ۱۰۰ نفر از مالزی بوده اند.

براساس این آمار شمار تروریست های خارجی داعش در جهان از ۱۲ هزار نفر در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۲۹ تا ۳۱ هزار نفر در حال حاضر افزایش یافته است.

گروه تروریستی داعش از سال ۲۰۱۴ تاکنون ویدئوهایی را برای جذب شهروندان مالزی در فضای مجازی قرار داده و در برخی از این پیام ها از شهروندان مالزی و اندونزی خواسته می شود با خانواده به سوریه بروند.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس