تاریخ انتشار: ۰۵ مرد ۱۳۹۴
جزئیات دخل و خرج خانوارهای ایرانی;

هزینه خانوارهای ایرانی در سال گذشته با درآمدشان تراز نشد به طوری که به طور متوسط با کسری حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی مواجه شدند.

هزینه خانوارهای ایرانی در سال گذشته با درآمدشان تراز نشد به طوری که به طور متوسط با کسری حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی مواجه شدند.

به گزارش گذارنیوز ،بررسی آمارهای بانک مرکزی از بودجه خانوارها نشان داد که در سال ۱۳۹۳ متوسط تعداد افراد خانوار حدود ۳٫۴۴ نفر بود که نسبت به سال قبل کاهش یافته است. از کل تعداد خانوارها، خانوارهای چهار نفری ۳۰٫۱ درصد بیشترین و خانواده‌های ۱۰ نفره و بیشتر با ۰٫۱ درصد کمتری سهم را به خود اختصاص دادند.

هزینه ۳۲ میلیونی خانوارهای ایرانی در هر سال

بر اساس نتایج این بررسی متوسط هزینه خالص سالانه یک خانوار حدود ۳۲ میلیون و ۸۷۶ هزار تومان بوده است که در هر ماه نزیک به دو میلیون و ۷۴۰ هزار تومان برآورد می شود. هزینه سالانه شامل ارزش اجاری خانه شخصی نیز بوده و نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۱۵٫۶ درصد افزایش دارد.

از کل هزینه‌های ناخالص خانوار ۳۳٫۴ درصد به هزینه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها»، ۲۴٫۶ درصد به «خوراکی‌ها و آشامیدنی»، ۱۰٫۴ درصد به «حمل‌ونقل» ۸٫۴ درصد به «کالا و خدمات متفرقه»، ۵٫۸ درصد به «بهداشت و درمان»، ۴٫۶ درصد به «پوشاک و کفش»، ۴٫۱ درصد به هزینه «لوازم، اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه»، ۲٫۳ درصد به هزینه «تفریح و امور فرهنگی»، ۲٫۱ درصد «ارتباطات»، دو درصد به «رستوران و هتل»، ۱٫۹ درصد «تحصیل» و ۰٫۴ درصد به هزینه «دخانیات» اختصاص داشت.

درآمد ۳۱ میلیونی خانوارهای ایرانی در سال ۹۳

بنابراین گزارش بانک مرکزی از بودجه خانوار در سال گذشته متوسط درآمد ناخالص سالانه حدود ۳۱ میلیون و ۳۹۳ هزار تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۲، ۱۳٫۴ درصد افزایش داشته است.براین اساس درآمد ماهانه هر ایرانی در سال گذشته نزدیک دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

این درحالی است که ۶۹٫۷ درصد کل درآمد ناخالص را درآمد پولی ناخالص و ۳۰٫۳ درصد را درآمد غیرپولی شامل ارزش تجاری خانه شخصی تشکیل می‌دهد.

گروه‌های سنی و خانوارهای ایرانی

توضیح افراد خانوار براساس گروه‌های سنی نیز نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۳، هفت درصد خانوارها «۵ سال و کمتر»، ۶٫۳ درصد «۶ تا ۱۰ سال»، ۶٫۸ درصد «۱۱ تا ۱۵سال»، ۷٫۶ درصد «۱۶ تا ۲۰ سال»، ۲۰٫۲ درصد «۲۱ تا ۳۰سال»، ۲۹٫۷ درصد «۳۱ تا ۵۰ سال» و ۲۲٫۲ درصد «۵۱ سال و بیشتر سن داشتند.

تحصیلات خانوارهای ایرانی در چه وضعی است؟

گزارش بانک مرکزی حاکی از آن است که توضیح افراد شش ساله و بیشتر خانوارها براساس میزان سواد در سال ۱۳۹۳ به گونه‌ای بوده که ۱۱٫۲ درصد بی‌سواد، ۱٫۵ درصد قادر به خواندن و نوشتن، ۲۱٫۴ درصد دارای تحصیلات ابتدایی، ۴۳٫۴ درصد دارای تحصیلات راهنمایی و متوسطه و ۲۲٫۵ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی بودند.

۲۳٫۷ درصد خانوارها شغل ندارند

براساس نتایج این بررسی ۲۳٫۷ درصد خانوارها بدون فرد شاغل هستند، ۵۸ درصد سه نفر شاغل و بیشتر بوده‌اند که در مقایسه با سال ۱۳۹۲ خانوارهای یک نفر شاغل افزایش و درصد خانوارهای بدون شاغل یا با دونفر شغل و با سه نفر شاغل و بیشتر کاهش داشته است.

۶۴ درصد خانوارهای ایرانی مالک‌نشین اند

بررسی نحوه تصرف محل سکونت خانوارها در سال گذشته نیز بیانگر این است که ۶۴٫۴ درصد از خانوارها در مسکن شخصی (مالک‌نشین)، ۲۵٫۶ درصد در مسکن اجاری، ۰٫۸ درصد در مسکن در برابر خدمت و ۹٫۲ درصد در مسکن رایگان سکونت داشتند.

این در حالی است که در مقایسه با سال ۱۳۹۲ درصد سکونت در «مسکن رایگان افزایش»، درصد سکونت در «مسکن اجاری کاهش» و درصد سکونت در «مسکن شخصی و در برابر خدمت» بدون تغییر بوده است.

براین اساس ۳٫۵ درصد خانوارها از «یک اتاق» ۳۰٫۴ درصد از «دواتاق»، ۴۷٫۵ درصد از «۳ اتاق»، ۱۴٫۶ درصد «از ۴»، ۲٫۶ درصد از «۵ اتاق» و ۱٫۴ درصد از «۶ یا بیشتر» استفاده می‌کردند.

تسهیلات محل سکونت و لوازم زندگی مورد استفاده خانوارها

اما بررسی تسهیلات محل سکونت خانوارها در گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که در سال مورد بررسی ۹۹٫۵ درصد خانوارها از «آب لوله‌کشی»، ۱۰۰ درصد از «برق»، ۹۲٫۸ درصد «گازشهری»، ۴۳٫۵ درصد از «فاضلاب شهری»، ۸۰٫۸ درصد از «تلفن»، ۲۴٫۸ درصد «اینترنت»، ۹۸٫۲ درصد «آشپزخانه»، ۹۹٫۵ درصد «حمام»، ۶۳ درصد «کولر ثابت آبی»، ۱۸٫۵ درصد از «کولر گازی»، ۸٫۴ درصد از «سیستم حرارتی مرکزی» (شوفاژ) و ۴۰٫۶ درصد از «انباری« استفاده می‌کنند.

همچنین در سال گذشته از نظر لوازم زندگی ۴۵٫۸ درصد از خانوارها از «اتومبیل شخصی»، ۱۷٫۲ درصد از «موتورسیکلت»، ۱۳٫۷ درصد «دوچرخه»، ۵۸٫۴ درصد «چرخ خیاطی»، ۲۶٫۴ درصد «رادیو ضبط و ضبط صوت»، ۹۹٫۳۴ درصد «تلویزیون»، ۵۱٫۱ درصد « از ویدئو و دستگاه فشرده»، ۴۸٫۳ درصد از «کامپیوتر»، ۱۳٫۲ درصد «دوربین فیلمبرداری»، ۴۶٫۷ درصد «یخچال»، ۸۳٫۵ از «یخچال و یخچال فریزر»، ۹۹٫۵ درصد از «اجاق گاز»، ۹۲٫۸ درصد از «جاروبرقی»، ۸۵٫۵ درصد از «ماشین‌لباسشویی» و ۹۵٫۲ درصد از «تلفن همراه» استفاده می‌کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس