تاریخ انتشار: ۱۰ اسف ۱۳۹۳

هر سال شاهد رشد منفی ازدواج و افزایش طلاق در کشور هستیم و به بحران نزدیکتر می شویم. به گزارش گذارنیوز علی اکبر محزون مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور می گوید:در کشورمان در هر ساعت ۸۱ واقعه ازدواج ثبت شده و این در حالی است که در هر ۱۸ ساعت یک […]

هر سال شاهد رشد منفی ازدواج و افزایش طلاق در کشور هستیم و به بحران نزدیکتر می شویم.

ازدواج

به گزارش گذارنیوز علی اکبر محزون مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور می گوید:در کشورمان در هر ساعت ۸۱ واقعه ازدواج ثبت شده و این در حالی است که در هر ۱۸ ساعت یک زوج طلاق می گیرند.

ثبت ۸۱ واقعه ازدواج در هر ساعت 
مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه به طور متوسط ماهانه ۵۹ هزار و ۵۷۶ ازدواج،در شبانه روز ۱۹۵۰ و در هر ساعت ۸۱ واقعه ازدواج ثبت شده است می گوید:آمار ازدواج منفی ۳٫۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است و  از سال ۹۰ آمار ازدواج روند کاهشی داشته است، به‌گونه ای که سال ۹۰ این آمار منفی ۱٫۹، سال ۹۱ منفی۵٫۱ و سال ۹۲ منفی ۶٫۷ بوده است. 

افزایش بیش از ۸ درصدی طلاق 
محزون گفته که طی یازده ماهه سال جاری به طور متوسط ماهانه ۱۳ هزار و ۳۸۴ مورد ، شبانه‌روز ۴۳۸ مورد و در هر ساعت ۱۸ واقعه طلاق ثبت شده است که این آمار نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل ۸٫۲ درصد افزایش داشته است.
به گفته علی اکبر محزون  در ۱۱ ماه سال جاری ۱۴۷هزار و ۲۱۹ واقعه طلاق در کشور ثبت شده است که این آمار در نقاط شهری ۱۳۴ هزار و ۹۳۶ مورد و در نقاط روستایی ۱۲ هزار و ۲۸۳ واقعه بوده است.
وی می افزاید: ۱۴٫۲ درصد از کل طلاق‌ها در سال ۹۲ مربوط به سال اول زندگی مشترک بوده است و ۲٫۴ درصد طلاق‌های ثبت شده در سال ۹۲ مربوط به ازدواج‌های سال قبل است. این آمار در تهران ۳٫۳ درصد و در کرج ۲٫۹ درصد است. 

کاهش ۷ درصدی ازدواج در سال ۹۲ 
به گزارش آریا، پیش از این سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری ایران  نیز از از ثبت ۱۸ واقعه طلاق در هر ساعت و کاهش ۷ درصدی ازدواج در سال ۹۲ خبر داده بود.
به گفته وی در حال حاضر آسیب‌های اجتماعی روند رو به رشد داشته و تنوع آسیب‌ها و کاهش سن افراد از دیگر معضلات کنونی جامعه است.
چلک با اشاره به دگرگونی در حوزۀ آسیب‌های اجتماعی می گوید:آسیب‌های اجتماعی وارد چرخۀ تأثیرپذیری شده‌اند و تمامی عوامل از جمله فضای مجازی، اعتیاد و رسانه در مقوله طلاق تأثیر مستقیم دارند. 
رئیس انجمن مددکاری ایران با اشاره به اینکه آسیب‌های اجتماعی به صورت جزیره‌ای قابل برطرف شدن نیست بلکه فقط قابل کنترل است، اظهارداشت: متاسفانه آمار طلاق در کشور نگران کننده است.طبق آمار طلاق در ایران در سال ۹۲ بیش از ۴ درصد رشد و ازدواج ۷ درصد کاهش داشته است و در سال ۹۲ در هر ساعت ۱۸ واقعه طلاق به ثبت رسیده است.

گروه سنی زنان گرفتار در چرخۀ طلاق 
یکی از مؤلفه های دیگر  کاهش سن طلاق است که گفته می شود، زنان ۱۵تا۲۴ سال و مردان ۲۰تا۳۴ سال در حال حاضر در چرخۀ طلاق گرفتار شده‌اند.
همچنین کاهش فاصلۀ زندگی مشترک از معضلات جامعه کنونی و بالارفتن سن ازدواج نیز از دیگر معضلات در حال حاضر جامعه است.
رئیس انجمن مددکاری ایران  معتقد است که اقدامات پیشگیرانه را باید در صدر فعالیت‌های خود برای کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق قرار داد که متأسفانه در این حوزه به سمت برنامه ریزی مطلوبی پیش نرفته‌ایم.

به بحران نزدیکتر می شویم 
به هر حال این روند مطلوب نبوده و با سیاست های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری در تضاد است و در واقع با تداوم این روند روز به روز به بحران نزدیکتر می شویم و بایستی مسئولین امر توجه ویژه ای داشته باشند و بر این موضوع باید واقف بود که آسیب‌های اجتماعی همیشه از جامعه جلوتر هستند و باید آموزش، مهارت‌های زندگی و برنامه‌های کاهش طلاق را در صدر برنامه‌ها قرار داد.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس