تاریخ انتشار: ۱۲ اسف ۱۳۹۴
ظریف:

محمد جواد ظریف با تشکر از مردم به خاطر حضور با شکوهشان در انتخابات هفت اسفند گفت: حضور مردم در این انتخابات پرمعنی و پر مغز بود و ما می‌توانیم با قدرت و صلابت با اجرای برجام در جهت توسعه اقتصادی کشور در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم.

به گزارش “گذارنیوز”، وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز در مراسم تقدیر از خبرنگاران سیاست خارجی و انرژی هسته‌ای در وزارت خارجه در بخشی دیگر از صحبت های خود با بیان اینکه نباید دنبال خرده گرفتن از یکدیگر باشیم بلکه همه باید کمک کنیم تا از فضای به وجود آمده از اجرای برجام جهت پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور استفاده کنیم به فرارسیدن سال نو اشاره کرد و گفت:‌ مردم با حضور باشکوه خود در انتخابات هفت اسفند زمینه ساز این شدند که با شور و نشاط وارد سال جدید شویم . من اکنون خوشحال هستم که هر روزنامه ای را در داخل کشور می خوانم از انتخابات اعلام پیروزی می‌کنند و خوشحال هستند . امروز همه جناح های کشور خوشحال هستند.

به نوشته ایسنا، رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: خدا پدر این مردم را بیامرزد که باعث خوشحالی همه جناح‌ها شدند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: من لازم می دانم از زحمات همه خبرنگاران که در این دو سال و نیم گذشته همراه ما بودند تشکر و قدردانی کنم . همانطور که سخنگوی وزارت خارجه اشاره کردند قصد ما این بود که زودتر چنین مراسمی را برگزار کنیم. البته همه تاخیر به وجود آمده به خاطر گرفتاری من نبود.

وی با خنده ادامه داد: آقایان همه مشکلاتی را که پیش می‌آید را سرگرفتاری من خراب می‌کنند و در واقع همه آن به خاطر گرفتاری من نبود که این مراسم با تاخیر برگزار شد. واقعیت قضیه این است که ما می خواستیم روند آغاز شده در بحث مذاکرات به پایان برسد و از عزاداری های ماه های محرم و صفر عبور کنیم و بعد از آن نیز تصمیم گرفتیم صبر کنیم تا برجام اجرایی شود سپس این مراسم برگزار شود.

ظریف در ادامه سخنان خود در این رابطه ادامه داد: قرار بود در ۱۲ بهمن در خدمت شما باشیم که میسر نشد و این جلسه با یک ماه تاخیر برگزار شد و اکنون این سعادت برای بنده فراهم شده که امروز در خدمت دوستانی باشیم که در طول مدت اخیر ما را در جریان مذاکرات و مسائل سیاسی خارجی کشور همراهی کردند چه در سفرها و چه در تهران. می خواهم از تک تک شما چه منتقدین و چه غیر منتقدین به خاطر همراهی‌تان در سی ماه گذشته تشکر و قدردانی کنم .

ظریف با بیان اینکه بدون حضور رسانه‌های فعال، جدی و دقیق در جهان کنونی امکان پیشبرد اهداف سیاست خارجی وجود ندارد اظهار کرد: اگر این رکن مهم مردم سالاری به درستی عمل نکند مردم نمی توانند به خوبی از واقعیت های جامعه به خصوص موضوعاتی که در عرصه سیاست خارجی مطرح است آگاهی پیدا کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: من به خوبی می‌دانم که در طول مذاکرات دوستانی که در اتاق مذاکره بوند و در صحنه مذاکرات بودند یک نوع فشار و نگرانی داشتند و دوستانی که در بیرون اتاق مذاکره حضور داشتند و منتظر نتایج مذاکرات و اخبار بودند یک نوع دیگر اضطراب و دلواپسی داشتند.

وی با اشاره به پیگیری جریان مذاکرات توسط مردم در کشور گفت: مردمی که منتظر شنیدن اخبار بودند به نوع دیگری این وضعیت را داشتند و شاید یکی از زیباترین جلوه های این موضوع عکس مادر پیری بود که در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در کنار تلویزیون دراز کشیده بود تا آخرین اخبار را بشنود و این تصاویر برای ما و همه دست اندرکاران مربوطه وظیفه ای که بر دوش داشتیم را سنگین تر می‌کرد و اگر نبود دعای آن مادران پیر و خانواده شهدا و خوبان کشور دعاهای مقام معظم رهبری و هدایت های ایشان ما نمی توانستیم به این توفیق ملی که همه در آن شریک هستند دست پیدا کنیم . همه در توفیق به دست آمده شریک هستند و در این راستا لازم است که همه دست به دست هم بدهیم تا از سالها تلاش و مقاومت مردم بهره برداری کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: می توانم درک کنم دوستانی که در بیرون از اتاق مذاکرات بودند چه روزگاری را گذراندند. در آن موقع این فرصت فراهم نشد که از دوستان تشکر کنم ولی از قدیم گفته اند ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است. من خدمت همه دوستان خداقوت می گویم. تلاش و زحمت شما کاملا در پیشبرد مسیری که وجودداشت موثر بود. نقش شما در دستاورد حاصل شده کاملا مشخص و آشکار است.

وی با اشاره به انتخابات ۹۲ گفت:  اگر این حضور در سال ۹۲ نبود ما نمی توانیستم با قدرت مذاکرات را پیش ببریم و اگر حضور در انتخابات اخیر نبود نمیتوانیستم اجرای برجام را پیش ببریم ما با تعریف یک هدف مشترک علی رغم تفاوت دیدگاه می توانیم به نتیجه برسیم و در مذاکرات هسته ای هم اینگونه بود.

ظریف ادامه داد: اگر بتوانیم همه در این چارچوب خود را منسجم کنیم این امکان را خواهیم داشت بهترین بهره برداری را از برجام کنیم و دنبال این نباشیم به یکدیگر خورده بگیریم، رصد کردن اجرای تعهدات طرف مقابل برای مچ گرفتن از هم نباشد بلکه برای تضمین این باشد که طرف مقابل تعهدات را اجرا می کند

وزیر امورخارجه کشورمان افزود: برجام خوب یا بد با تایید رهبری امروز یک واقعیت است و باز هم نمی گردد البته سازو کارهایی برای برگشت هست و سرعت ما  دراین زمینه بدون تردید از طرف مقابل سریعتر است و آنها هم میدانند که ما توانایی این امر را داریم .

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس