تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر، وضعیت ایران از نظر میزان ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر و مزمن را در منطقه و جهان نامطلوب توصیف کرد. به گزارش ایسنا، دکتر محمدباقر لاریجانی در همایش معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد،   […]

[ad_1]

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر، وضعیت ایران از نظر میزان ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر و مزمن را در منطقه و جهان نامطلوب توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدباقر لاریجانی در همایش معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد،   گفت: بیشترین مرگ و میر در دنیا به علت ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر است که سالانه جان ۳۸ میلیون نفر را در دنیا می‌گیرند. این مرگ و میرها بیشتر در کشورهایی با وضعیت درآمد متوسط اتفاق می‌افتد. در ایران سن ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق بسیار پایین است. طبق هدف‌گذاری ما باید مرگ و میر سنین کمتر از ۷۰ سال تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کند.

وی افزود: سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی – عروقی و تنفسی چهار هدف عمده ما در مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر هستند که ۸۲ درصد از علل مرگ و میر در ایران به علت ابتلا به این چهار بیماری است. اگر این موارد اصلاح شوند، سیستم بهداشتی ما نیز می‌تواند با بیماری‌های دیگر مبارزه کند.

وی کاهش مرگ کودکان را منجر به افزایش جمعیت و در نتیجه اهمیت بیماری‌های غیر واگیر عنوان کرد و گفت: در سال ۱۹۹۰ همه نقاط کشور از لحاظ مرگ و میر کودکان قرمز بود، اما امروز وضعیت مطلوبی داریم. در عین حال وضعیت ایران در تمام بیماری‌های غیر واگیر بالاتر از حد متوسط دنیاست و نسبت به برخی کشورهای منطقه نیز جالب نیست.

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه وضعیت ایران از نظر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در منطقه مطلوب نیست، اظهار کرد: در حال حاضر نرخ دیابت رو به افزایش است. همچنین سالانه ۱۶ هزار مرگ به علت حوادث ترافیکی رخ می‌دهد و ما افراد جوان زیادی را از دست می‌دهیم. در کشور ۱۰۰۰ نقطه حادثه‌خیز وجود دارد که برای پیشگیری از این تعداد مرگ و میر در سال باید به آنها رسیدگی شود.

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر به توافق میان دو وزارتخانه بهداشت و راه و شهرسازی برای کاهش موارد مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی اشاره کرد و گفت: ما جزو کشورهایی هستیم که نرخ حوادث جاده‌ای در آن بسیار بالاست. در همین راستا نقشه‌ای از نرخ این حوادث در کشور تهیه کردیم و امیدواریم نمونه استانی آن هم به معاونان بهداشت استان‌ها ارائه شود.

آمار ۲۵ درصدی بیماری‌های روحی روانی در کشور

به گفته نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر، ۲۵ درصد جمعیت کشور درگیر بیماری‌های روحی و روانی هستند و به همین منظور باید توانایی داروها را برای این گروه از جمعیت افزایش داد.

لاریجانی تصریح کرد: عوامل خطر همه بیماری‌های غیر واگیر تقریبا مشابه یکدیگر هستند و اگر آنها را جدی بگیریم، موفق می‌شویم با همه آنها مبارزه کنیم. یکی از چالش‌های ما مشکلات تغذیه‌ای است که عوامل خطر در آنها نقش بسیار جدی دارند. بالا و پایین کشور ما دریاست اما میزان مصرف ماهی و شیر در آن پایین است. همچنین تلاش‌های زیادی شده است که مالیات بر دخانیات تصویب شود که با کمک مجلس این اتفاق افتاد و امیدواریم تاثیر خود را به زودی بگذارد.

۶۰ درصد تهرانی‌ها کم تحرکند

وی، کم تحرکی را یکی دیگر از مسائل نظام سلامت در ایران دانست و اضافه کرد: ۶۰ درصد ساکنین تهران کم تحرک هستند. مصرف الکل نیز در کشور خیلی جدی نیست، اما در عین حال وجود دارد. مصرف اسیدهای چرب ترانس و اشباع شده نیز یکی از عوامل مهم در ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر و مزمن است.

لاریجانی در ادامه به ضرورت هدف‌گذاری استان‌ها به صورت بومی در زمینه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مزمن و غیر واگیر اشاره کرد و افزود: مسئله چاقی در استان سیستان و بلوچستان جدی نیست، اما در استان‌های مرکزی، تهران و کرج وجود دارد. این موضوع نشان دهنده ضرورت برنامه‌ریزی هدفدار در استان‌هاست. اگر شبکه بهداشت و درمان حمایت شود، اتفاقات بی‌نظیری می‌افتد. ما سالیانه ۳۰۰۰ متخصص در کشور توزیع می‌کنیم. همچنین ۲۵۰ هزار دانشجوی گروه پزشکی در بخش دولتی و خصوصی داریم که می‌توانند با مسائل بیماری‌های غیرواگیر آشنا شوند. ما در این زمینه نیز برنامه خوبی برای آنها داریم.

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر، توانایی تاثیرگذاری داروهای داخلی را در کشور خوب توصیف کرد و گفت: علی رغم تمام چالش‌ها و تحریم‌هایی که داشتیم دسترسی ما به دارو نسبتا خوب بوده است. اما در عین حال باید تلاش کنیم که به آموزش به خصوص در زمینه بیماری‌های مزمن و ادامه مصرف دارو در تا زمان تجویز پزشک، توجه شود.

لاریجانی همچنین تاکید کرد: در تاریخ وزارت بهداشت سندی به استحکام سند کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر وجود ندارند؛ چرا که تمام وزرا و همچنین مجلس متعهد به پیش بردن آن هستند. کشور در حال بازسازی نظام سلامت است و دانشگاه‌های علوم پزشکی نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس