تاریخ انتشار: ۱۵ آبا ۱۳۹۴

به گزارش سازمان عربی سرمایه گذاری نفتی (APICORP), زیرمجموعه سازمان کشورهای عرب صادر کننده نفت (Opaep), تولید نفت در جمهوری اسلامی ایران تا پایان سال ۲۰۱۶، چهارصد هزار بشکه در روز و تا پایان سال۲۰۱۷ سیصد هزار بشکه در روز دیگر افزایش خواهد یافت.

به گزارش “گذارخبر”  سازمان عربی سرمایه گذاری نفتی گزارش داد، سطح تولید نفت ایران به دلیل تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای کاهش یافته است. بر اساس تحقیقات انجام گرفته که نتیجه آن چهارشنبه منتشر شد، عزم ایران برای تصاحب مجدد تمامی توان صادارت نفت خود پس از لغو تحریم های بین المللی در چهارچوب توافق هسته ای با قدرت های بزرگ در چند ماه امکان پذیر نیست و نیازمند صرف سال ها زمان است.

تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۷، به سه میلیون و پانصد هزار بشکه در روز و صادارت نفت روزانه به دو میلیون بشکه خواهد رسید. سطح تولید نفت ایران پیش از تحریم ها حدود چهار میلیون بشکه در روز و میزان صادرات روزانه دو میلیون و پانصد هزار بشکه بوده است.

بر اساس گزارش این سازمان عربی، طرح تقویت توان تولید نفت در ایران به میزان مشارکت غول های نفتی، وضعیت اصلی ترین میادین نفتی و میزان موجود بودن تجهیزات برای افزایش توان زیرساخت های نفتی بستگی دارد. ایران با ۱۵۸ میلیارد بشکه چهارمین ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد و دومین دارنده ذخایر گازی در جهان قلمداد می شود. وزارت انرژی ایران برای مدرنیزه کردن بخش نفت و گاز، از قصد خود مبنی بر جذب یک صد میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی (حدود نود میلیارد و یک صد میلیون یورو) خبر داد.

در ده سال گذشته هیچ اقدامی برای مدرن کردن این تاسیسات انجام نگرفته است. سطح تولید نفت در ایران به دلیل تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای به شدت کاهش یافته و به دو میلیون و هشتصد هزار بشکه در روز رسیده است.

صادرات نفت این کشور نیز تقریبا به نصف تقلیل یافته و به یک میلیون و سیصد بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که این میزان در سال ۲۰۱۱، دو میلیون و پانصد میلیون بشکه در روز بود.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پس از عقد توافق هسته ای در ماه ژوئیه اعلام کرده بود که کشورش قادر است شش ماه بعد از لغو تحریم ها روزانه یک میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند. وزارت نفت در نظر دارد از غول های نفتی دعوت به همکاری کند. از نظر سازمان عربی سرمایه گذاری نفتی، انتظارات ایران به دلیل مشکلات فنی موجود در بخش نفتی این کشور، زیادی جاه طلبانه است.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس