تاریخ انتشار: ۱۴ شهر ۱۳۹۴
*آیت الله غرویان

مهم‌ترین شخصیت و موثر‌ترین مقام تاثیرگذار در نظام، رهبری است از این رو حساسیت انتخابات مجلس خبرگان قابل درک می‌شود. آنها ولی فقیه را تعیین می‌کنند بنابراین نوع تفکر حاکم بر مجلس خبرگان قطعا در نوع تفکر منتخب رهبری تاثیر زیادی دارد. از سویی‌وظیفه دیگری که بر عهده مجلس خبرگان قرار دارد نظارت بر انجام […]

مهم‌ترین شخصیت و موثر‌ترین مقام تاثیرگذار در نظام، رهبری است از این رو حساسیت انتخابات مجلس خبرگان قابل درک می‌شود. آنها ولی فقیه را تعیین می‌کنند بنابراین نوع تفکر حاکم بر مجلس خبرگان قطعا در نوع تفکر منتخب رهبری تاثیر زیادی دارد.

از سویی‌وظیفه دیگری که بر عهده مجلس خبرگان قرار دارد نظارت بر انجام قوانین و مقررات از ناحیه مقام رهبری است. در واقع احراز اینکه شرایط در رهبری همچنان استمرار دارد یا خیر، از جمله مهم‌ترین وظیفه خبرگان رهبری به شمار می‌رود. اکنون  و به اعتراف کارشناسان، واقعا  فردی اصلح‌تر از مقام معظم رهبری، ما نداریم که واجد شرایط رهبری باشند.

هر شش ماه یک بار مجلس خبرگان جلساتی دارد یا گاهی عند اللزوم، نشست‌های برگزار می‌کنند و بحث‌هایی در باره مسائل  کلان کشور مثل انتخابات ریاست جمهوری و امثال آن داشتند که در کمیسیون‌های تخصصی مجلس خبرگان مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته است. این اقدامات هم به طور مرتبط و فوری انجام شده است اما توقع ملت از مجلس خبرنگان و اعضای این مجلس این است که کمیسیون‌های تخصصی خبرگان فعال‌تر باشد و حضور پر رنگ‌تری در مسائل سیاسی- اجتماعی کشور داشته باشد. اما از این جهت که انتخابات مجلس خبرگان را پیش روی داریم، این مجلس از اهمیت ویژه‌تری برخوردار شده ، از این جهت که ممکن است افرادی با نوع نگاه متفاوت به این مجلس راه پیدا کنند.

کاندیدای این مجلس می‌توانند در نوع نگاه سیاسی و قرائت آنها از اسلام، تفاوت‌هایی داشته باشند. برخی قائل به رفتارهای تند و خشن هستند بعضی‌ها اصل را بر مدارا قرار می‌دهند. این نکات است که تنوعات فکری را در عرصه مجلس خبرگان ایجاد خواهد کرد.

من فکر می‌کنم با توجه به اینکه ملت در انتخابات ریاست جمهوری فردی را انتخاب کرد که تاکید داشت حقوقدان است  ونه سرهنگ، نظر مردم مشخص است. با این حال در مجلس کنونی افراد خبره زیادی از جمله آیت ا… هاشمی رفسنجانی عضویت دارند، که می‌توانند اثرگذار باشند. اما در خصوص آقای هاشمی رفسنجانی باید گفت که شخصیتی دارند که به نظر من فراجناحی و فراحزبی هست، ایشان جایگاهی در انقلاب و نظام دارند که به تعبیر برخی ، دومین شخصیت نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

هرچند که از نظر قانونی دومین شخص در کشور ما ایران رئیس جمهور است اما در عالم واقع برخی معتقد هستند که آقای هاشمی رفسنجانی نقش  فرد دوم نظام را بعد از رهبری بر عهده دارند. لذا ایشان در هر جایگاهی باشند چه در داخل مجلس خبرگان باشند چه رئیس باشند چه عضو معمولی ، آن تاثیرگذاری را دارند و آثار آن را نیز در گذشته و در زمان انتخابات ریاست جمهوری شاهد بودیم.

رای آوردن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ با  پشتیبانی هاشمی رفسنجانی رخ داد. اکنون هم ایشان به هر حال به دلیل اطلاعات زیادی که نسبت به انقلاب، نظام و دیدگاه‌های امام خمینی(س) دارند،  صحبت‌هایی که دارند موج بسیار گسترده‌ای را در جامعه ایجاد می‌کنند که حاکی از آن است که هاشمی رفسنجانی در میان مردم، جامعه و اقشار سیاسی گوناگون طرفداران زیادی دارد.

آیت ا… هاشمی یک شخصیت کاملا موثر و نقش آفرینی بوده و هستند. بنابراین لازم نیست برای اثر گذاری ایشان حتما رئیس مجلس خبرگان باشند، ایشان یک شخصیت فعال و اثر گذار بودند هستند، پس چه رئیس باشند چه نباشند، تاثیرگذاری هاشمی رفسنجانی را بر مسائل سیاسی- اجتماعی و مجلس خبرگان شاهد هستیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس