تاریخ انتشار: ۲۵ خرد ۱۳۹۵

– مسئول کمیته درمان شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با تاکید بر اینکه باید نگرش مردم را نسبت به مواد مخدر تغییر داد گفت: در حوزه سیگار و قلیان باید قلم های رسانه ای به درستی اقدام و مردم را درباره مضرات استفاده از این مواد آگاه کنند.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا حمیدرضا حسین اسماعیلی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر افزود: سیگار و قلیان به عنوان دروازه ورود به حوزه مواد مخدر باز گذاشته شده و همه به آرامی از کنار آن می گذریم.
وی تصریح کرد: سهل انگاری درباره برخی مواد اعتیادآور از جمله سیگار و قلیان موجب می شود که نگرش ها درباره مصرف مواد مخدر به صورتی نادرست تغییر کند.
اسماعیلی تاکید کرد: باید با رویکرد اجتماعی موضوع تقاضا برای مواد مخدر را از بین برد.
مسئول کمیته درمان شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان گفت: وجود سرب در مواد مخدر مربوط به امروز و دیروز نیست و از مدت های گذشته نیز وجود داشته است.
وی افزود: وجود سرب در تریاک برای افراد قابل تشخیص نیست و این موضوع در آزمایشات نیز مشخص می شود.
وی خاطرنشان کرد: قاچاقچیان به منظور افزایش وزن مواد مخدر، اقدام به افزودن سرب در تریاک کرده و می کنند و به نظر می رسد اخیرأ این میزان افزایش داشته است.
وی عنوان کرد: با مراجعه افراد با علائمی از جمله دل درد شدید، یبوست و مسمومیت به مراکز درمانی، بررسی ها آغاز شد و متوجه شدیم که میزان سرب موجود در خون این افراد بیشتر از حد مجاز بوده است.
وی تصریح کرد: بخش عمده قریب به اتفاق این بیماران سابقه مصرف تریاک به صورت خوراکی را داشته اند.
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه فعالیت های زیادی در حوزه درمان معتادان در کرمان انجام شده است گفت: ۴۰ هزار نفر در این استان تحت درمان قرار دارند.
وی ادامه داد: اگر این عدد ضرب در میانگین هزینه مصرف مواد مخدر این افراد شود می بینیم ماهانه ۲۰۰ میلیارد ریال به جیب مافیای مواد مخدر می رفته است.
اسماعیلی تصریح کرد: در حوزه مراکز درمان سرپایی میانگین کشوری به ازای هر ۵۰ هزار نفر جمعیت باید یک موسسه باشد که در استان کرمان به ازای هر شش هزار نفر یک مرکز را راه اندازی کرده ایم.
وی خاطرنشان کرد: شاید به همین دلیل است که هر اقدامی در مسیر مبارزه با مواد مخدر انجام می شود مافیای مواد مخدر یک قدم جلوتر از آن حرکت می کنند.
اسماعیلی با بیان اینکه مافیای مواد مخدر در مقابل اقدامات درمانی مواد مخدر ساکت نمی نشیند تصریح کرد: این افراد اکنون نیز در حوزه درمان، با قاچاق داروها و ارائه داروهای تقلبی درصدد ضربه زدن به سیستم درمان مبارزه با مواد مخدر هستند.
وی یادآور شد: ۱۲ دوره آموزشی در سال گذشته در حوزه درمان برای گروه های هدف در بخش درمان مواد مخدر برگزار شده و امسال نیز این آموزش ها تداوم می یابد.
وی تصریح کرد: راه اندازی مرکز ماده ۱۶ زنان یکی از اقدامات خوب استان کرمان طی سال گذشته بوده است.
نشست خبری یاد شده به مناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر در محل سالن کوثر فرماندهی انتظامی استان کرمان برگزار شد.
۲۶ ژوئن هر سال مقارن با پنجم تیر روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر است که به همین مناسبت ۳۱ خرداد تا ششم تیر ماه به عنوان هفته مبارزه با مواد مخدر نام دارد.
۷۴۴۰/۳۰۲۹

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس