تاریخ انتشار: ۲۲ خرد ۱۳۹۴

محافل اسرائیلی نگران پیامدهای افشای جاسوسی از مذاکرات هسته‌ای هستند. به گزارش گذارنیوز به نقل از شبکه المیادین، محافل اسرائیلی نگران تشدید تنش در روابط این رژیم با قدرت های بزرگ در پی افشای جاسوسی از مذاکرات هسته ای با ایران هستند. به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، خبر روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال درباره جاسوسی […]

محافل اسرائیلی نگران پیامدهای افشای جاسوسی از مذاکرات هسته‌ای هستند.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز به نقل از شبکه المیادین، محافل اسرائیلی نگران تشدید تنش در روابط این رژیم با قدرت های بزرگ در پی افشای جاسوسی از مذاکرات هسته ای با ایران هستند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، خبر روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال درباره جاسوسی اسرائیل از مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های بزرگ، بازتاب گسترده ای در رسانه های عبری داشت. بعضی از رسانه های اسرائیل هشدار دادند این مسئله می تواند باعث تشدید تنش بین اسرائیل و کشورهای بزرگ شود.
منال اسماعیل گزارشگر شبکه المیادین گفت: کانال اول تلویزیون اسرائیل در واکنش به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال تاکید کرد در حالی که این رژیم حضور فیزیکی در مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک نداشت، اما روح اسرائیل در این مذاکرات حاضر بود.
العاد سماحایف خبرنگار کانال دوم تلویزیون اسرائیل گفت:«اتهام هم اکنون متوجه اسرائیل است که در این باره سکوت کرده است. آنچه را که روزنامه وال استریت ژورنال درباره جاسوسی از مذاکرات هسته ای ایران منتشر کرد باعث تشدید تنش کنونی بین اسرائیل و کشورهای بزرگ می شود. زیرا اسرائیل برای جمع آوری اطلاعات حساس از مذاکرات هسته ای با ایران تلاش کرده است.»
در ادامه این گزارش آمده است: گزارش این روزنامه نشان می دهد جاسوسی اسرائیل با نصب ویروسی در رایانه های سه هتل در وین و ژنو انجام شد که توانایی شنود مکالمات تلفنی و دسترسی به تصاویر دوربین های امنیتی را دارد.
نداف ایال خبرنگار امور سیاسی کانال دهم تلویزیون اسرائیل گفت:« اگر اسرائیل عامل این اقدام باشد بنابراین عملیات جاسوسی سایبری انجام داده یا برای جاسوسی سایبری علیه نه فقط آمریکا بلکه همه جهان یعنی گروه پنج بعلاوه یک تلاش کرده است که روسیه، فرانسه، چین و دیگر کشورها عضو آن هستند. بنابراین ما با کشورهای قدرتمندی روبرو هستیم. به گفته همه کارشناسان سایبری، اسرائیل عامل این ویروس است و اگر این مسئله درست باشد، بی سابقه خواهد بود.»
گزارشگر این شبکه خاطر نشان کرد: ناظران اسرائیلی معتقدند این اقدام اسرائیل پیشینه خطرناکی در جنگ سایبری است و می تواند باعث تشدید تنش در روابط با قدرت های بزرگ شود. این نخستین باری نیست که انگشت اتهام به طرف اسرائیل گرفته می شود، اما این رژیم این بار هم سکوت پیشه خواهد کرد. کانال دوم اسرائیل تاکید کرد این رژیم تلاش گسترده ای برای ناکام گذاشتن تهدید هسته ای ایران انجام می دهد، اما مشکل این رژیم آن است که بخشی زیادی از این تلاش ها در نهایت برملا می شود.

پرونده جاسوسی صهیونیستها روی میز دادستان
وزیر دادگستری سوئیس اعلام کرد: دادستانی این کشور تحقیق کیفری در خصوص اتهامات مربوط به جاسوسی رایانه ای را در برخی هتل ها طی گفتگوهای مربوط به برنامه هسته ای ایران،‌ آغاز کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادستانی سوئیس افزود: این تحقیق بر این ظن که  دستگاه های اطلاعاتی ممنوعه ای در سوئیس فعالیت کرده اند،‌ استوار است .
به گفته دادستانی، « چندین ابزار رایانه ای دوازدهم مه  در چارچوب بازرسی ها کشف و توقیف شد.»

آغاز تحقیقات سوئیس و اتریش درخصوص جاسوسی از مذاکرات هسته ای ایران
به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو ، مقامات سوئیس و اتریش پنجشنبه اعلام کردند جداگانه تحقیقاتی را درخصوص شک و ظن های مربوط به جاسوسی رایانه ای در هتل های محل برگزاری گفتگوهای مربوط به برنامه هسته ای ایران ،‌آغاز کرده اند.
وزیر دادگستری سوئیس پنجشنبه باتایید اخبار شبکه تلویزیونی آر تی اس سوئیس اعلام کرد دادستانی سوئیس ماه مه تحقیقی کیفری را به درخصوص اتهامات مربوط به جاسوسی رایانه ای در برخی هتل ها در طول گفتگوهای مربوط به برنامه هسته ای ایران ،‌ آغاز کرده است.
دادستانی در پاسخ به پرسشی در خصوص این تحقیق که خبر آن را تلویزیون دولتی سوئیس منتشر کرد ،‌ در ایمیلی به خبرگزاری فرانسه گفت این تحقیق بر این ظن که دستگاه های اطلاعاتی ممنوعه ای در سوئیس فعالیت کرده اند ،‌استوار است .
این دادستانی افزود:« چندین ابراز رایانه ای دوازدهم مه در چارچوب بازرسی ها کشف و توقیف شد.»
این منبع اعلام کرد دولت سوئیس موافقت خود را با این روند ششم مه اعلام کرده است و مداخله دادستانی در این مورد ظن جاسوسی اینترنتی با گزارش رسمی دستگاه های اطلاعاتی سوئیس آغاز شد.
بنابراعلام شبکه آر تی اس سوئیس ، سه هتل سوئیس که میزبان این گفتگوها بین قدرت های بزرگ و ایران درباره برنامه هسته ای تهران بوده است آلوده به یک ویروس اینترنتی شده است.
این گفتگوها به چندین نشست مذاکره و اغلب در سوئیس از نوامبر ۲۰۱۳ بین دیپلمات ها و کارشناسان گروه پنج بعلاوه یک (‌آمریکا ،‌چین ،‌روسیه ،‌انگلیس ،‌فرانسه و آلمان ) با ایران انجامید.
کارل هاینس گروندبوک سخنگوی وزارت کشور اتریش با تایید خبر خبرگزاری رسمی این کشور گفت:« تحقیقات به ویژه در خصوص کاخ کوبورگ در وین که در آن چندین دور گفتگوها برگزار شد ،‌ادامه دارد.»
سوئیس و اتریش میزبان اغلب گفتگوهایی بودند که از اواخر سال ۲۰۱۳ برای انعقاد توافقنامه ای تاریخی بین ایران و قدرت های بزرگ برگزار شد.
محققان رایانه ای چهارشنبه فاش کرده بودند این ویروس اینترنتی برای جاسوسی از این گفتگوها مورد استفاده قرار گرفته است و گفته می شود اسرائیل عامل این جاسوسی بوده است.
شرکت امنیت اینترنتی «کسپرسکی لاب» مستقر در روسیه اعلام کرد در شبکه داخلی خود این ویروس موسوم به «دوکو »را کشف کرده است و اعلام کرد این ویروس برای جاسوسی از گفتگوهای مربوط به برنامه هسته ای تهران بین سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ مورد استفاده قرار گرفته است.
وال استریت ژورنال که نخستین بار این کشف را گزارش کرد اعلام کرده است نتیجه گیری های شرکت کسپرسکی اخبار قبلی را که براساس آن اسرائیل از گفتگوهای مربوط به برنامه هسته ای ایران جاسوسی کرده است ، تایید می کند.

واکنش ایران
سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت سازمان های جاسوسی از محل مذاکرات هسته ای در برخی از کشورهای اروپایی گفت: این مذاکرات دشمنانی دارد به خصوص رژیم صهیونیستی که نمی خواهد این مذاکرات موفق شود.
رضا نجفی  افزود: به همین خاطر آنها از هر تلاشی که بتوانند، فرو گذار نیستند و برای ما غیرمنتظره نیست و نبوده است.
نجفی با تاکید براینکه مذاکره کنندگان  در طول مذاکرات همه  اقدامات احتیاطی را اتخاذ کرده و می کنند، گفت: موضوع  جاسوسی مطرح شده برای ما غیرمنتظره نبود.

واکنش آمریکا
وزارت خارجه امریکا با اذعان به آگاهی از شنود اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، ادعا کرد: اقداماتی را برای حفظ سری بودن مذاکرات هسته ای با ایران اتخاذ می کند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:ما همواره به ضرورت محرمانه ماندن مذاکرات با ایران توجه داشته ایم.
جف راتکه گفت:وزیر امور خارجه آمریکا همچنان در بیمارستان است و اوضاع او در حال بهبود است.
وی درباره حمله هکرها به سیستم رایانه های هتل محل گفتگوها با ایران گفت:ما از این گزارش مطلع هستیم.این ادعای یک شرکت خصوصی علیه یک دولت دیگر است.بنابراین ما نمی خواهیم دراین مسئله ورود پیدا کنیم.
جف راتکه گفت:بدون این که بخواهیم وارد جزییات این گزارش شویم،به طور کلی می توانم بگویم ما مطمئنا گام هایی برداشته ایم تا جزییات محرمانه مذاکرات پشت درهای بسته باقی بماند.ما توجه دقیق به این اقدامات داریم و گام های متنوعی برداشتیم.
وی گفت:ما همواره به ضرورت برداشتن گام هایی برای محرمانه ماندن مذاکرات ما توجه داشته ایم.
این گزارش در حالی است که پیش از این نیز یک روزنامه صهیونیستی اعلام کرده بود: رئیس سازمان سیای آمریکا در ملاقاتی مخفیانه، بنیامین نتانیاهو، رییس کابینه اسرائیل را در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران قرار داده است.
واکنش صهیونیستها
رژیم صهیونیستی دخالت درجاسوسی از محل مذاکرات هسته ای ایران را رد کرد
به گزارش خبرگزاری رویترز از بیت المقدس، یک مقام اسرائیلی امروز پنجشنبه گزارش های انتشار یافته را درباره ارتباط اسرائیل با یک ویروس رایانه ای که به گفته یک شرکت امنیتی احتمالا در جاسوسی از هتل های محل مذاکرات ایران با پنج به علاوه یک از آن استفاده شده است ، رد کرد .
مقامات دولت اسرائیل تاکنون از هر گونه اظهار نظر در این خصوص خودداری ورزیده اند ، ولی امروز زیپی هاتوولی معاون وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به این گزارشها هر گونه دخالت اسرائیل را در این زمینه رد کرد.
وی در مصاحبه با رادیو ارتش اسرائیل گفت:‌«‌ گزارش های بین المللی درباره دخالت اسرائیل در این خصوص بی پایه و اساس است و صحت ندارد. »‌
معاون وزیر خارجه اسرائیل تصریح کرد: « آنچه بیش از همه اهمیت دارد این است که ما از انعقاد یک توافقنامه بد که ممکن است در نهایت ما را با یک چتر هسته ای ایرانی مواجه سازد ، جلوگیری کنیم. »‌
این گزارش در حالی است که روزنامه تایمز آو اسرائیل نوشت: الی بن داهان، معاون وزیر جنگ اسرائیل گزارش روزنامه وال استریت ژورنال درمورد جاسوسی اسرائیل از مذاکرات هسته ای را بی اساس خواند در عین حال اذعان کرد اگر این گزارش حقیقت داشته باشد پس احتمالا وی را در جریان امور قرار نداده اند.
این روزنامه صهیونیستی در پایگاه اینترنتی خود و در گزارشی به قلم تمار پیلگی افزود: مقام دوم وزارت جنگ اسرائیل روز چهارشنبه جاسوسی این رژیم از مذاکرات هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی را رد و در عین حال اذعان کرد اگر برنامه ای هم در این زمینه وجود داشته وی بی اطلاع بوده است.

این نخستین بار نیست که اسرائیل به جاسوسی متهم می شود  
شبکه المیادین گزارش داد: تلاش اسرائیل برای جاسوسی از مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج بعلاوه یک، مسئله جدیدی نیست.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد از شنود اطلاعاتی اسرائیل اطلاع پیدا کرده و اقداماتی را برای حفظ سری بودن مذاکرات هسته ای با ایران اتخاذ کرده است.
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از شرکت روسی امنیت اطلاعات کاسپر اسکای فاش کرد اسرائیل با یک ویروس از سه هتل اروپایی میزبان مذاکرات بین ایران و شش کشور بزرگ جاسوسی کرده است.
بیسان طراف گزارشگر شبکه المیادین گفت: شرکت روسی کاسپراسکای جاسوسی سایبری اسرائیل از سه هتل لوکس اروپایی را که در چند سال اخیر میزبان مذاکرات هسته ای بین ایران و کشورهای بزرگ بوده است فاش کرد. این شرکت روسی فاش کرد جاسوسی با ویروس بسیار پیشرفته رایانه ای موسوم به «دوکو» انجام شد. نخستین بار نسخه اولیه این ویروس در سال ۲۰۱۱ کشف شد.
در ادامه این گزارش آمده است: روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال تاکید کرد کارشناسان امنیت اطلاعات سایبری در این کشور معتقدند اسرائیل سازنده این ویروس است و هدف آن هم جمع آوری اطلاعات حساس بوده است.
به نوشته این روزنامه، نسخه جدید ویروس به هکرها اجازه می دهد تا کنترل رایانه های هتل ها را در دست بگیرند و به شبکه های دوربین های امنیتی و میکروفن ها دسترسی پیدا کنند. کانال دوم تلویزیون اسرائیل با پخش گزارشی تاکید کرد این نخستین بار نیست که اسرائیل به جاسوسی از مذاکرات هسته ای ایران متهم می شود و با اینکه اسرائیل این اتهام را تکذیب می کند، اما مطرح شدن آن باعث می شود این رژیم در برابر کشورهای بزرگ در تنگنا قرار بگیرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس