تاریخ انتشار: ۱۰ شهر ۱۳۹۴
ثبت دو رکورد منفی بورس در یک هفته;

کارشناسان بازار سرمایه می گویند سرمایه گذاران بازار سهام در ۲۰ ماه گذشته حدود دو سوم از دارایی خود را از دست داده اند.

به گزارش “گذار”، در جریان معاملات روز گذشته بازار سرمایه دادوستد ۴۹۸ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۹۱ میلیارد تومان در ۲۴ هزار نوبت به ثبت رسید تا شاخص بورس با افت ۲۴۱ واحدی در ارتفاع ۶۴ هزار و ۲۲۵ واحد متوقف شود.

شاخص کل بورس در حالی روز گذشته به ارتفاع ۶۴ هزار و ۲۲۵ واحد سقوط کرد که در تابستان این دومین رکورد منفی شاخص بوده است. نکته قابل توجه این است که پایین ترین رکورد ثبت شده شاخص در تابستان گذشته نیز مربوط به چهارشنبه هفته گذشته می شود که به ارتفاع ۶۴ هزار و ۲۰۶ واحد رسیده بود. به این ترتیب در یک هفته دو رکورد منفی در بازار سرمایه به ثبت رسیده است.

این موضوع اما نگرانی ها درباره آینده بازار را تشدید کرده و باعث شده تا پیش بینی های متفاوتی درباره آینده بازار سرمایه مطرح شود. برخی کارشناسان همچون محسن عباسی مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر معتقدند اتفاقات اقتصادی خاصی در یکماهه پیش رو اتفاق نخواهد افتاد. در خارج از بازار به نظر می رسد سیاست کنترل تورم همچنان با شدت بیشتری ادامه داشته باشد. بازارهای جهانی ممکن است به دلیل اتخاذ سیاستهای انبساطی اقتصادی در چین با بهبود نسبی مواجه شوند اما بعید است این اتفاقات منجر به بهبود قابل توجهی در قیمت جهانی فلزات و مواد معدنی شود. پایان شهریور ماه، سال مالی شرکتهای کارگزاری است و معمولا با فشار عرضه ها مواجه هستیم زیرا اعتبارات کارگزاری ها معمولا در پایان این ماه صفر میشود و عرضه ها در ۱۰ روز پایانی ماه شدت بیشتری به خود میگیرد.

به اعتقاد این دسته از کارشناسان شروع نیمه دوم سال همواره با رکود نسبی صنایع همراه بوده و معمولا نشاطی که در نیمه اول سال وجود دارد در نیمه دوم سال وجود ندارد البته مواردی هم بوده که معاملات نیمه دوم سال به علت برخی عوامل خاص بهتر از نیمه اول سال بوده است. سه ماهه سوم امسال آبستن اتفاقات زیادی است که ممکن است بازار را در حالت انتظار و امید نگاه دارد و تجربه نشان داده در این حالت معمولا واکنش خوبی از سوی بازیگران بازار دریافت نمی شود و معاملات بسیار فرسایشی شده و اخبارهای متناقض از وضعیت اخبار سیاسی بازار را با واکنش هایی نامناسب روبرو می کند.

این پیش بینی ها در حالی مطرح می شود که علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی وزیر اقتصاد با اعلام اینکه دولت با تهاتر و فروش اوراق، بدهی‌های خود را بازپرداخت خواهد کرد، گفته است تصمیم داریم با جاری کردن نقدینگی به بازار سرمایه به مشکلات این بخش رسیدگی کنیم.

اما در این شرایط سوالی که مطرح می شود این است که سهامداران در شرایطی که روند شاخص بورس نزولی است چقدر زیان کرده اند. در این شرایط برخی از کارشناسان با اشاره به سقوط فرسایشی بورس از نیمه دیماه سال ۹۲ تاکنون معتقدند در این مدت سرمایه سهامداران بورسی حدود ۳۰ درصد افت کرده که این موضوع به این معنی است که هر سهامداری که در ۱۵ دیماه سال ۹۲ سهمی را در بورس خریداری کرده تا الان یک سوم از دارایی خود را از دست داده است.

این کارشناسان معتقدند از سوی دیگر اگر سود تقسیم شده در مجامع را از بازدهی سرمایه گذاران کسر کنیم زیان سرمایه گذاران ۴۰ درصد برآورد می شود و اگر تورم ۲۰ ماه گذشته را نیز درنظر بگیریم، در مجموع به شناسایی زیان بیش از ۶۰ درصدی توسط سرمایه گذاران بازار سهام می رسیم.

به اعتقاد این فعالان بازار سرمایه گذاران بازار سهام در ۲۰ ماه گذشته حدود دو سوم از دارایی خود را از دست داده اند و در کنار ریسک های سیاسی و بیرونی، دولتی ها و سایر مسئولان هم در شکل گیری شرایط نامناسب در بازار سهام مقصر و شریک هستند.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس