تاریخ انتشار: ۱۵ شهر ۱۳۹۴
سه پیش بینی سازمان مدیریت و برنامه ریزی;

از بحران های آینده که اورژانسی باید بدان رسیدگی شود،بحران آب،دریاچه ارومیه، بختگان، هیرمند و هامون است و اتفاقاتی که در این رابطه افتاد، نشان می دهد که باید محیط زیست را دریابیم.

به گزارش “گذارخبر”  اگر شرایط به سمت شکست مذاکرات برود،برنامه برای شرایط بدبینانه پیش بینی شده است و اگر شرایط به سمت موافقت کامل پیش برود، شرایط خوشبینانه را دنبال خواهیم کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت:از بحران های آینده که اورژانسی باید بدان رسیدگی شود،بحران آب،دریاچه ارومیه، بختگان، هیرمند و هامون است و اتفاقاتی که در این رابطه افتاد، نشان می دهد که باید محیط زیست را دریابیم.

محمدباقرنوبخت در نشست با دبیران اقتصادی رسانه ها با بیان اینکه باید برای ریزگردهایی که به پایتخت ایران رسیده فکر اساسی کنیم،اظهارداشت: در برنامه ششم برای مسایلی چون صندوق های بازنشستگی و محیط زیست که می توانند مشکل آفرین شوند، توجه ویژه صورت گرفته است.

وی افزود: از دیگر موضوعات با اولویت برنامه ششم، فناوری اطلاعات و ارتباطات است که نیاز است کار ویژه بر روی آن صورت بگیرد.ممکن است درحوزه صنعت از کشورهای پیشرفته عقب باشیم، اما درفناوری اطلاعات آنها عمر زیادی ندارند و می توانیم به آنها برسیم.

نوبخت تصریح کرد: البته زیرساختها هم در کشور فراهم است و می توانیم برای رشد اقتصادی از بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده کنیم .

او از دیگر بخش های با اولویت سرمایه گذاری برای دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی را  توسعه ترانزیت،بهره برداری از میادین مشترک نفت و گاز،سرمایه گذاری در محورهای البرز، زاگرس و سواحل مکران ذکر کرد و گفت:اگرچه در حال حاضر به صورت موردی در این بخش ها کار می شود، اما هدف این است که به صورت متمرکز در این حوزه ها کار کنیم. برنامه ما این است که در سواحل مکران متمرکز شویم.

سه برنامه دولت در پساتحریم

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه دولت برای بعد از تحریم ها روی سه موضوع متمرکز خواهد شد،گفت: اول از آنجا که بخشی از منابع کشور آزاد می شود ،در نتیجه باید منابعی که  آزاد می شود را در توسعه کشور سرمایه گذاری کنیم. دوم، بعد از برداشته شدن تحریم ها فرصت لازم بوجود می آید که نفت بیشتری را صادر کنیم،صادرات نفت فرصت دیگری به ما بدهد که منابع حاصل را در بخش های زیربنایی سرمایه گذاری کنیم.

او با بیان اینکه در سال ۹۰ حدود ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد ارزی ناشی از فروش نفت داشتیم که حتی  این عدد نمی تواند به تنهایی جهشی در توسعه ایجاد کند،عنوان کرد: اما اگر بستری ایجاد شود که ۸۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود در اقتصاد که دراختیار بخش خصوصی است، به حوزه سرمایه گذاری بیاید،کمک بزرگی به توسعه کشور می کند.

وی ادامه داد: این ۸۰۰ هزارمیلیارد تومان به صورت پول و شبه پول درجریان است و هر وقت احساس کند در یکی از بازارها بازده  چشم گیری داشته باشد به آن سمت حرکت می کند و حرکت باعث افزایش قیمت در آن بخش خواهد شد؛ وقتی این عدد می تواند مشکل زا باشد که به عنوان نقدینگی و عامل افزایش تقاضای کل دیده شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور یادآور شد: در حالی که اگر اقتصاد به یک ثباتی برسد که این نقدینگی به جای اینکه به سمت تقاضا در بازارهای مختلف برود، به سمت عرضه به تولید هدایت شود، آنگاه دقیقا شرایط را برعکس می کند و همین نقدینگی که ما از آن به عنوان یک عامل منفی در افزایش تورم یاد می کنیم می تواند به عنوان یک عامل مثبت در کاهش تورم مورد توجه قرار بگیرد.

او سومین تمرکز دولت در دوران پساتحریم را استفاده از فضای برداشته شدن محدودیت در نقل و انتقالات ارزی ذکر کرد و گفت: برداشته شدن محدودیت ها در نقل و انتقالات ارزی کمک می کند که فضای مناسب تری برای سرمایه گذاری  بوجود آید، به همین دلیل هم این روزها هیات های بلند پایه خارجی برای مذاکرات اقتصادی یکی پس از دیگری به ایران سفر می کنند.

سخنگوی دولت همچنین گفت: البته آنها{هیات های خارجی} برای هدف خودشان به ایران می آیند،اگرچه ممکن است درپی  مسایل هسته ای باشد، اما در این مذاکرات همانگونه که در جهت منافع ملی مان ایستادگی کردیم در مذاکرات جذب سرمایه گذاری هم باید نتیجه مذاکرات برد- برد باشد.

وی ادامه داد: هدف دولت این است که سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم یا به شیوه های فاینانس، یوزانس  و بای بک باشد. تا همراه این سرمایه گذاری، زمینه ورود تکنولوژی ودانش روز فراهم شود. این موضوع به میزان تسلط ما به مذاکرات اقتصادی وابسته است؛ آنها ممکن است برای دستیابی به بازار ما به ایران سفر کنند، اما ما باید بتوانیم از مذاکره با آنها به نفع خودمان بهره بگیریم. ضمن اینکه در راستای اقتصاد مقاومتی هدف دولت تمرکز بر افزایش صادرات است.

نوبخت با بیان اینکه برای صادرات به بازار نیاز داریم،خاطرنشان کرد: الان بازارها بین کشورها تقسیم شده است.بنابراین اگر می خواهیم در راستای اقتصاد مقاومتی به صادرات غیر نفتی امنیت بیشتری بدهیم، باید به فکر بازارهای جدید باشیم.البته هیات های اقتصادی  که به ایران می آیند،می توانند در یافتن بازارهای جدید به ما کمک کنند.

او با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای همه شرایط پیش بینی های لازم را انجام داده،گفت: ما سه برنامه داریم؛ادامه روند موجود،شرایط بدبینانه و شرایط خوشبینانه.

سخنگوی دولت عنوان کرد: اگر شرایط به سمت شکست مذاکرات برود،برنامه برای شرایط بدبینانه پیش بینی شده است و اگر شرایط به سمت موافقت کامل پیش برود، شرایط خوشبینانه را دنبال خواهیم کرد.

نوبخت با بیان اینکه در حال حاضر  تمرکز برنامه ریزی  شرایط خوشبینانه است،گفت: اما اگر در هر لحظه شرایط عوض شود ما هم برنامه خود راتغییر می کنیم.بنابراین همه اینها در تناظر یک به یک است.ضمن اینکه آن دو برنامه را هم داریم.از سازمان مدیریت و برنامه ریزی پذیرفته نیست که  منتظر اتفاق باشد، بلکه همه موارد را باید پیش بینی کند.بنابراین از سال آینده که آغاز برنامه ششم است ، هدف رشد شتابان، پایدار و اشتغالزای ۸ درصدی است که باید به طور متوسط در سالهای برنامه داشته باشیم ضریب جینی که نوعی عدالت و توزیع درآمد ها را نشان می دهد نیز حداکثر باید ۳۴ صدم باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس