تاریخ انتشار: ۱۸ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مرجع تقلید شیعیان گفت: ننگ فاجعه منا در تاریخ آل‌سعود ثبت و ضبط خواهد شد. به گزارش ایلنا، آیت‌الله صافی گلپایگانی در دیدار با خانواده معظم شهدای منا اظهار کرد: اگرچه فاجعه منا بسیار غم‌بار و مصیبت بزرگی بود اما امروز افتخار بزرگی نصیب شهدا و خانواده معظم ایشان به‌واسطه جایگاه رفیع این عزیزان […]

[ad_1]

مرجع تقلید شیعیان گفت: ننگ فاجعه منا در تاریخ آل‌سعود ثبت و ضبط خواهد شد.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله صافی گلپایگانی در دیدار با خانواده معظم شهدای منا اظهار کرد: اگرچه فاجعه منا بسیار غم‌بار و مصیبت بزرگی بود اما امروز افتخار بزرگی نصیب شهدا و خانواده معظم ایشان به‌واسطه جایگاه رفیع این عزیزان شده است.


او بیان کرد: فاجعه منا، درد و مصیبت عظیمی بود و ظلم بزرگی را بر مسلمانان وارد کرد و موجب تاسف و تالم مسلمانان شد.


آیت‌الله صافی گلپایگانی ادامه داد: دشمنان امیرالمومنین (ع) همان‌طور که در زمان حضرت علی (ع) با حضرت دشمنی داشتند، با پیروان و دوستداران ایشان نیز امروز دشمنی دارند و در این قضیه نیز عداوت خویش را نشان دادند.


وی افزود: این حرکت‌ها در تاریخ ماندگار خواهد شد، طایفه کودک‌کش که مدعی مسلمانی هم است و مایه سرافکندگی مسلمانان شده و داعش که امروز با رفتار خشن و دور از انسانیت، زشت‌ترین رفتارها را به نام اسلام انجام می‌دهد، اما شما خانواده معظم شهدای منا با همه صدمه‌ها و رنجی که داشتید، بدانید که به این جایگاه و مقامی که خداوند به شما داده باید افتخار کنید.


آیت‌الله صافی گلپایگانی ادامه داد: شهدای شما که در لباس احرام به شهادت رسیدند، جایگاه رفیعی دارند و شما نیز با صبر، عفاف، حجاب و دفاع از دین و ولایت و اهل بیت (ع) باید حافظ ارزش‌های آن‌ها باشید و به‌عنوان الگو مطرح شوید.


رییس سازمان حج و زیارت نیز در این دیدار گفت: در دیدار با خانواده‌های شهدای منا آنچه دیدیم، ظاهر غم و اندوه و مصیبت و باطن زیبا نگریستن به این شهادت‌ها و عظمت این شهداست.


سعید اوحدی تاکید کرد: این نوع نگاه خانواده معظم شهدای منا الگوگرفته از نگاه حضرت زینب (س) است که با آن همه مصیبت و غم فرمود «الی ما رایت جمیلا».


وی اضافه کرد: فاجعه منا در تاریخ اسلام بی‌سابقه بود، در این فاجعه هفت‌هزار مهمان خدا در حرم امن الهی به شهادت رسیدند، این در حالی بود که حجاج هزینه تامین امنیت خویش را نیز به عربستان پرداخت کرده بودند، اما با بی‌تدبیری و بی‌لیاقتی آنان، بسیاری از حجاج به شهادت رسیدند.


رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این زمینه که نباید فاجعه منا فراموش شود، افزود: یاد و خاطره زائرانی که بعد از درک عرفه و وقوف در مشعر به دلیل بی‌کفایتی اداره‌کنندگان حج مظلومانه به شهادت رسیدند، همواره در اذهان مسلمانان زنده است.


اوحدی یادآوری کرد: این فاجعه در سه مرحله اتفاق افتاد؛ مرحله اول محل وقوع بود که موجب ازدحام و کشته شدن تعداد زیادی شد، مرحله دوم مجروحانی که در بیمارستان‌ها از کمترین امکانات بی‌بهره بودند و حتی دستگاه احیا برای آن‌ها فراهم نبود و مرحله سوم برخورد با پیکرهای مطهر این شهدا بود، پنج هزار شهید که در تریلی‌های غیر استاندارد در گرمای عربستان پنج روز باقی ماندند.


مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم نیز در این دیدار با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای منا، گفت: این عزیزان در سخت‌ترین شرایط و براثر بی‌تدبیری و بی‌کفایتی آل سعود، جان خویش را از دست دادند و در لباس احرام به شهادت رسیدند.


سردار سیدجواد هاشمی افزود: اکنون در نخستین سالگرد شهادت این شهدای والامقام، از مقام شامخ هشت شهید منا در قم تجلیل می‌شود.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس