تاریخ انتشار: ۲۷ مرد ۱۳۹۴
جزئیات نظر نمایندگان یهودی درباره توافق هسته‌‌ای;

بررسی نظر آن دسته از سناتورها و نمایندگان یهودی در امریکا و موضع موافق آنان در قبال توافق می تواند نمایی کلی از موضع‌گیری نمایندگان یهودی را در اختیار ما قرار دهد

۲۸ عضو یهودی در کنگره امریکا حضور دارند: ۲۶ نفر از آنان دموکرات هستند و یک نفر مستقل که به هیچ یک از احزاب جمهوریخواه و دموکرات تعلق ندارند. ۹ نفر از آنان سناتور هستند و ۱۹ نفر عضو مجلس نمایندگان. تاکنون ۹ نفر از آنان با توافق حمایت کرده اند، ۷ نفر مخالف بوده اند و ۱۲ نفر هنوز تصمیمی نگرفته اند.

به گزارش گذارنیوز، سایت “جوئیش تلگرافیک ایجنسی” (آژانس خبری یهودیان) با انتشار گزارش جامعی به نظر هر یک از نمایندگان یهودی سنا و مجلس نمایندگان امریکا درباره توافق هسته ای و چشم انداز رای آنان در ماه ستامبر پرداخته است. این سایت می نویسد:”آیا مخالفان خواهند توانست دو سوم اکثریت آرا را از آن خود کنند و حق وتو را از “باراک اوباما” رییس جمهوری امریکا سلب نمایند؟”

این سایت در ادامه اشاره می کند که طرح این موضوع که تمام نمایندگان یهودی کنگره از توافق حمایت می کنند و یا این که تمام آنان به لابی آیپک وابسته هستند و تحت تاثیر آن لابی با توافق مخالفت می کنند امری بی پایه است و در این باره می نویسد:”بی پایه بودن این استدلال آنجا مطرح می شود که تحلیلگرانی سیاسی چون “استفن والت” و “جان میرشایر” در سال ۲۰۰۸ میلادی استدلال کردند که لابی هوادار داسرائیل امریکا را به جنگ علیه علیه عراق کشاند در حالی که  آن زمان ۱۶ نماینده یهودی با این موضوع مخالفت کردند و شواهدی وجود داشت که نشان می داد آیپک در آن موضوع نقشی نداشته است. اکنون نیز بر سر توافق هسته ای چنین سناریویی مطرح شده است. سناتور “چاک شومر” از حزب دموکرات با توافق مخالفت کرده است اما یهودی بودن او نیز عاملی بوده که توجه رسانه ها را بیش تر به سوی خود جلب کرده است.”

 

در این میان بررسی نظر آن دسته از سناتورها و نمایندگان یهودی در امریکا و موضع موافق آنان در قبال توافق می تواند نمایی کلی از موضع گیری نمایندگان یهودی را در اختیار ما قرار دهد:

 

سناتورهای یهودی عضو سنا که از توافق حمایت می کنند


 سناتور بارابار باکسر: در سال ۱۹۹۲ میلادی به عنوان سناتور انتخاب شد و سال آینده از مقام خود کناره گیری می کند. او با انتشار بیانیه ای اشاره کرد که  نمایندگکان امریکا باید متحد پشت سر توافق بایستند تا از دسترسی ایران به سلاح هسته ای خودداری کنند.

 

سناتور دایانا فین اشتاین: در سال ۱۹۹۲ میلادی سناتور شد. او در کمیته اطلاعات سنا فعالیت می کند. او معتقد است که توافق مسیر حل صلح آمیز منماقشه بر سر برنامه هسته ای ایران را هموار کرد. او از این توافق حمایت کرده است.

 

سناتور ال فراکن: در سال ۲۰۰۸ میلادی سناتور شد. او از توافق حمایت کرده است و در مقاله ای در سی ان ان گفت:”بسیاری نگرانی هایی را درباره توافق بیان کردنه اند. من نیز معتقدم که این توافق کامل نیست اما به نسبت قوی است. این راهی واقع گرایانه برای مهار برنامه هسته ای ایران و جلوگیری از دسترسی آن کشور به سلاح هسته ای در ۱۵ سال آینده بود.

 

سناتور برنی سندرز: او در سال ۲۰۰۶ میلادی سناتور شد و نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا نیز شده است. او در حمایت از توافق هسته ای با ایران در تاریخ ۷ آگوست اظهار داشت که بدیل توافق تنها جنگ بود و به دلیل آن که از جنگ جلوگیری شد از توافق حمایت می کند.

 

برایان شاتز: سناتور هاوایی است و در سال ۲۰۱۴ میلادی انتخاب شد. او با انتشار بیانیه ای اشاره کرد که این توافق باید با بدیل های منطقی و موجود مقایسه شود در آن صورت می توان درک کرد که باید از آن حمایت کرد.

 

نمایندگان یهودی عضو مجلس نمایندگان که از توافق حمایت می کنند


سندر لوین: در سال ۱۹۸۲ میلادی انتخاب شد. او طولانی مدت ترین دوران را به عنوان نماینده یهودی کنگره به خدمت پرداخته است. او ضمن حمایت از توافق اعلام کرده است که اسرائیل نیز پس از این توافق در امنیت بیش تری به سر می برد چرا که ایران از دستیابی به سلاح هسته ای باز نگهداشته شده است.

 

جان شاکووسکی: در سال ۱۹۹۸ میلادی انتخاب شد. او با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که گرچه توافق تمام مشکلات را حل نمی کند اما او در کنار رییس جمهوری امریکا می ایستد چرا که این توافق باعث حل چالشی جدی شده است و به مبارزه علیه داعش کمک می کند.

 

آدام شیف: در سال ۲۰۰۰ میلادی انتخاب شد و عضو کمیته اطلاعات مجلس از حزب دموکرات است. او از توافق حمایت کرد چرا که امیدوار است این توافق به تقویت جامعه مدتی ایران منجر شود.

 

جان یارموث: در سال ۲۰۰۶ میلادی انتخاب شد. او با انتشار بیانیه ای توافق هسته ای را موفقیت تاریخی دیپلماسی امریکایی خواند و اشاره کرد که این توافق به خاورمیانه ای با ثبات تر خواهد انجامید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس