تاریخ انتشار: ۱۷ مرد ۱۳۹۴
روزنامه "نیویورک تایمز" مطرح کرد;

اوباما پیام سرسختانه ای را به آیپک داده است. گروهی که طرفدار اسرائیل است و به شدت برای جلب نظر مساعد نمایندگان امریکایی برای مخالفت با توافق هسته ای تلاش می کند.

همزمان با مخالفت سناتورهای دموکرات “چاک شومر” و “الیوت انگل” تنش رد روابط “باراک اوباما” رییس جمهوری امریکا و لابی ایپک نیز بر سر توافق هسته ای ایران بالا گرفته است.

 

به گزارش گذارنیوز روزنامه “نیویورک تایمز” با انتشار گزارشی به اوج گیری اختلاف نظر میان اوباما و لابی آیپک بر سر توافق هسته ای با ایران اشاره کرده و در این باره می نویسد:”پرزیدنت اوباما پیام سرسختانه ای را به آیپک داده است. گروهی که طرفدار اسرائیل است و به شدت برای جلب نظر مساعد نمایندگان امریکایی برای مخالفت با توافق هسته ای تلاش می کند. اوباما آیپک را متهم به خرج میلیون ها دلار برای تبلیغات علیه توافق و انتشار ادعاهای دروغین کرده است. پرزیدنت اوباما هم چنین در سخنرانی در دانشگاهی امریکایی از “لابی گران” مخالف توافق انتقاد کرد و اظهار داشت که آنان همان کسانی هستند که میلیون ها دلار برای تشویق دولت امریکا به جنگ با عراق خرج کردند.”

 

نیویورک تایمز در ادامه اشاره می کند که پیش تر نیز سابقه درگیری میان روسای جمهوری امریکا با ایپک وجود داشته و در این باره می نویسد:”ایپک از سال ۱۹۵۱ میلادی ایجاد شده است تنها چند سالی پس از تاسیس رژیم اسرائیل. رونالد ریگان در سال ۱۹۸۱ میلادی بر سر فروش هواپیماهای شناسایی آواکس به عربستان سعودی با ایپک درگیر شد. یک دهه بعد جورج بوش پدر در زمان نزاع بر سر تضمین وام مسکن برای اسرائیل با این لابی درگیر شد. ”

 

نیویورک تایمز در ادامه به نقل از “دیوید ماکوفسکی” مشاور ارشد پیشین دولت اوباما اشاره می کند که این تنش میان پرزیدنت اوباما و ایپک خطرناک است.

 

این روزنامه امریکایی در ادامه اشاره می کند که گروه آیپک ۶۰ نماینده را در طول هفته گذشته به دفتر سناتور شومر فرستاده بود تا او را برای مخالفت علیه توافق متقاعد کنند که در نهایت موفق به این کار شدند. لابی آیپک هم چنین ۲۵ میلیون دلار برای تبلیغات علیه توافق هسته ای هزینه کرده است.

 

در همین باره نشریه امریکایی “اتلانتیک” با انتشار گزارشی این پرسش را مطرح کرده چرا سناتور شومر با توافق مخالفت کرد. این نشریه اشاره می کند که سناتور شومر مدعی شده که توافق کنونی مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای پس از بازه زمانی تعیین شده ده ساله نخواهد شد. این نشریه به نقل از “جیمز فالوز” تحلیلگر سیاسی اشاره می کند که ممکن است مخالفت شومر با توافق خبر خوبی برای موافقان توافق هسته ای باشد. او در این باره می نویسد:”این موضوع نشان می دهد که دولت بدون رای او می تواند کارش را از پیش ببرد. به احتمال زیاد نخست کنگره توافق را رد می کند چرا که اکثریت نمایندگانش را جمهوریخواهان تنشکیل می دهند. پس از آن پرزیدنت اوباما رای آنان را قطعا وتو خواهد کرد.

 

کنگره نیز مجبور به نادیده گرفتن وتو خواهد شد که نیاز به رای دو سوم اکثریت نمایندگان مجلسین را خواهد داشت و در این زمان دموکرات حتی در تعداد کم کنونی خود هنوز هم قادر به مسدود کردن خواست مخالفان تحریم خواهند بود چرا که چند نماینده دموکرات دیگر از جمله “آدام شیف” از کالیفرنیا از این توافق حمایت می کنند.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس