تاریخ انتشار: ۲۲ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] فرزاد امینی کارگردان این نمایش مصادف شدن این روز با زادروز یرژی گرتوفسکی را به فال نیک گرفت و اجرای این نمایش را به روح عباس کیارستمی سمبل هنر ایران تقدیم کرد. به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی نمایش امینی در افتتاحیه این نمایش گفت: امروز پنجشنبه ٢١ مرداد ١٣٩۵ روز اول […]

[ad_1]

هیپولیت

فرزاد امینی کارگردان این نمایش مصادف شدن این روز با زادروز یرژی گرتوفسکی را به فال نیک گرفت و اجرای این نمایش را به روح عباس کیارستمی سمبل هنر ایران تقدیم کرد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی نمایش امینی در افتتاحیه این نمایش گفت: امروز پنجشنبه ٢١ مرداد ١٣٩۵ روز اول اجرای نمایش هیپولیت است. همواره مسیری که در تئاتر طی کرده ام سه مسئله ی اصلی داشته؛ اول آنکه من از جایی هستم؛ از سرزمینی، وطنی، جامعه ای. از بطن و رحم آن زاده شدم، پس آنچه به آن اندیشیده ام و خواسته ام که از آن سخنی بگویم متعلق به جایی و جامعه ای است. ایران، مردمش و کشور بودن ایران مسئله ی من است. دوم، زیبایی شناسی مشخصی را پیگیری کرده ام و روزگار تئاتری ام را صرف پرداختن و بنای این زیبایی شناسی کرده ام، چونان عمارتی، آجر به آجر. و این عمارت تعلق به جامعه ام دارد، یعنی شکل گیری فرم و فیگوری در تئاتر که از بطن اجتماعم و رنجها و شادیهایش زاده شده باشد. سوم، تئاتر خویش را فرزند تاریخیِ تاریخِ اجتماعی کشورم میدانم که به مثابه امری مدرن در فرهنگ جدید کشورم با جامعه دیالوگ دارد و برای همین تاریخ سخن میگوید…در ادامه میخواهم خوشحالیم را از مصادف شدن امروز ٢١ مرداد ، ١١ آگوست ٢٠١۶ ، با زادروز یرژی گروتفسکی، ابراز دارم. تمامی راهم و اندیشه ام در تئاتری که روزگارم از آن سر برآورد، استادی داشت و آن یرژی گروتفسکی بوده است. دستم را در همه ی این سالها به دست او سپردم تا راه بَرَدم. گویی گروتفسکی تقدیر من بود. این همزمانی زادروزش و شروع اجرای هیپولیت، شگفت زده ام کرده.
و در پایان؛ نمایش هیپولیت را به یکی از برجسته ترین هنرمندان هنر مدرن جهان و والا ترین سمبل هنر ایران مدرن عباس کیارستمی تقدیم میکنم. از فقدانش غمگینم. همیشه چون فانوسی دریایی، کشتی طوفان زده را در تلاطم ها و هیاهو ها در این روزگار اکنون زده، رهنما بود. صبوریش و اصالتی که به کار میداد. کار تا آخرین دم عمر، و قهرمانانه حفظ کردن اصل و پرنسیپ زیبایی شناسانه در آشوب دورانی که دیگر در آن گویی هیچ پرنسیپی وجود ندارد. یادش گرامی.

نمایش «هیپولیت»نوشته اوریپید و به کارگردانی فرزاد امینی در تالار حافظ تا ۱۸ شهریور ماه اجرا خواهد شد.

بهرام عباسی فرد، سرور خسروانی، نیره سادات میرزایی، محمد رضا فرزام، مجید جور، سروش حائری، الناز اسماعیل زادگان در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.
نمایشنامه‌ی «هیپولیت»، نوشته‌ی اوریپید است که با بازنویسی دیالوگ‌ها و دراماتورژی از تنها ترجمه‌ی موجود (اثر محمد سعیدی و برای حدود ۴۰ سال پیش) به صحنه می‌رود.

۵۰۲۵۰۲

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس